Szaporítás magvetéssel

 

 

-Magvetés a leander szaporításának ritkábban alkalmazott módszere. A leandereket többnyire dugványozással szaporítjuk. Ennek több oka is van, a legfontosabb dugványozással nyert növény az alanynövénnyel megegyező tulajdonságokkal rendelkezik,  dugványról 1-1,5 év alatt virágzó növényt kaphatunk. Magvetésnél 3-6 év is lehet míg a növényünk elkezd virágozni, persze a magokból kikelő növények, néha egyedi színe, formája, sok mindenért kárpótolnak bennünket. Leginkább ezért érdemes magok vetésével kísérletezgetni.

-Sokan kérdezik, milyen növények lesznek a magokból, a tapasztalatom az: alapvetően a növényeinkhez igen hasonló tulajdonságokkal és virágokkal rendelkező növények fejlődnek. Nyílván minél több fajta található a gyűjteményünkben a keresztbeporzási lehetőségek annál szélesebbek. A kis eltérésen azt kell érteni, az egyiken kerek a szirom a másikon szögletes, hosszú a virág tölcsér esetleg nem is látszik, csíkos a torok vagy nem, és a színbe is lehet kisebb vagy nagyobb árnyalatnyi eltérések.  De van egy kis százalék, ami nyílván a keresztbe porzások miatt, jelentősen eltér a többitől, például növekedésben,(egész törpe magoncok is vannak) virág színében,(más színű, vagy a tölcsér színe eltér) formájában, (dupla vagy tripla virágú lesz egy szimplavirágú magjából). Azt sem szabad elhallgatni, hogy a magoncok egy része  rossz tulajdonságú lesz, (nem virágzik, vagy nagyon keveset, esetleg torz a virág, a levelek torzak), ezeket selejtezni kell, az értékelést követően. Ez nem egyszerű feladat, tekintve hogy a második virágzási ciklusában mutatja csak meg, a virág végső színét és formáját. Ha úgy tetszik ez már a növénynemesítés határait feszegeti. Nagy öröme a kertésznek, ha magból kikelt növény növekedését, fejlődését  követheti végig  addig a pillanatig, amíg elkezd  virágozni. 

-A  leander magok vetésével, nagyon kevés költséggel sok növényhez juthatunk. Magot csak egészséges és jól fejlett, jó egyedi tulajdonságokkal rendelkező növényről szedjünk. Nem mindegyik növény nevel magot, a dupla-tripla virágú leanderek csak ritkán, vagy egyáltalán nem hoznak magot, ráadásul a magjaik sem mindig csíraképesek (nem kelnek ki).  A szimpla virágú fajok magjai sem egyformán jól csíráznak. A leander egy a babhoz hasonló tokban neveli a magjait. A magokon repítő szőrök vannak, amik mint egy kis ejtőernyő kinyílnak, és ezzel lebegnek a víz tetején. Egy kifejlett tokban akár száz mag is lehet. A nagyobb növény általában nagyobb magtokot nevel és a bene lévő magok is életképesebbek.  Van olyan fajta, amelyik magjai közül nagyon kevés kel ki pl. a Marie Gambetta, ráadásul a mag mérete miatt (legkisebb) nagyon nehéz felnevelni is. Ezért javaslom, ne ennek a magjával kezdjük a magvetési tapasztalataink gyűjtését.

-A magtokok többnyire télen érnek meg, ekkor fölrepednek és kiszóródnak belőle a magok. Tartsuk a tokot  papír vagy műanyag zacskóba  amíg felreped, mert különben kiszóródnak.  A magvetés leginkább a télvégi időszakra esik, ha jól időzítetünk, akkor a tavaszi napon nevelkednek  a kis növények, de ha a megfelelő körülményeket biztosítani tudjuk (télen egyenletes meleg, és pótvilágítás) bármikor vethetünk. A vetés sikere számos tényezőtől függ, de nem olyan bonyolult.  A  magvak legyenek frissek,  leander magok, általában jól csíráznak, de el kell vetni az éréstől számított néhány hónapon belül, mert az idő múlásával a csíraképesség  csökken.   

  -Vetéshez  mindig steril ültető közeget használjunk, laza és jó vízelvezető, de elég nedvesség megőrző tulajdonsága legyen. Alapnak számos palántázáshoz ajánlott földkeverék megfelelő. Ezek alapvetően könnyűek és sterilek , tovább javíthatjuk ha összekeverjük finomra őrölt  tőzegmohával és perlittel, nagyon jó eredményeket értem el tiszta perlitbe történő vetéssel is. Érdemes a földet az edényben, vagy a tálcán egy lapos tárgyal, például egy kis falappal elegyengetni. Ez  megkönnyíti, a magok egyenletes elszórását. A magokat a föld tetejére szórjuk nagyon lazán, és  szitálunk rájuk vékonyan finomföldet . Ezután  finoman porlasztva meglocsoljuk de csak annyira ne kérgesedjen meg a föld teteje. Ne ültessünk mélyre, akkor jó ha a szőr pamacsok kicsit kilátszanak  a földből. Az alulról öntözni is jó, de ha nem megoldható egy kézi spriccelő is megteszi ami megakadályozza , hogy a talaj betömörödjön és a földet lemossuk a magokról. A talajt tartsuk nyirkosan, kerüljük a túlöntözést, (takarjuk fóliával) amíg kicsíráznak. Nem szerencsés ha a magok túl közel vannak egymáshoz (sűrű vetés) mert a gombásodás könyebben terjed. A palántadőlés gomba, elpusztítja a  palántákat  meglepően rövid idő alatt. Gombaölő szert mindenképp tegyülk az öntözővízbe megelőzi,  késlelteti a gombásodást. 

-A talaj hőmérséklete  lényeges, legalább 21-25 fok legyen, a hideg és nedves talaj nagy valószínűséggel a magok rothadásához vagy penészedéséhez vezet.  Csírázás általában 8-14 nap a hőmérséklettől, és fajtától is függ, általánosságban elmondható  a kisebb magok gyorsabban, a nagyobb magok lasabban csíráznak. A kezdeti növekedés meglehetősen gyors. Az első leveleket amivel kibújik a magból  sziklevélnek hívják ,  és eltérő a megjelenése mint  az igazi leveleknek.  Célszerű eleinte fólia alatt tartani növényeinket a párás környezet miatt, valamint az öntözővízbe továbbra is gombaölő vegyszert keverni . Lehetőleg világos, de ne erősen napos helyen tartsuk a kicsi magoncainkat. Ahogy nőnek fokozatosan szoktassuk a szabad levegőhöz, és a naphoz is. A valódi levelek megjelenése után, adhatunk nagyon higított tápoldatot . Ha a palánták kb 6-8 levelesek , átültethetjük azokat. Magoncainkat ültethetjük egyesével, csoportosan (3-5db.), vagy akár ládába (20-50db.) is. Minél többször kapnak friss földet (átültetés) annál gyorsabban fejlődnek, 2-4 hetente használhatunk műtrágyát, vagy lombtrágyát is.

  - Magok vetésére kialakult egy másik módszer is. Az alapvető különbség hogy a magokat, egy  edény vízbe tesszük és ott hagyjuk, amíg ki nem kelnek.  A vízbe történő vetés előnye látjuk, mikor kezdenek csírázni magjaink, kiválogathatjuk az erősebben fejlődőket és csak azokat ültetjük el. Az ültetés egy macerás része ennek a módszernek, a gyakran összekunkorodott kis növényeket nehéz egyesével elültetni.

  - És van egy ötvözött módszer az előző kettő keveréke  Ennél is vízbe teszük csirázni a magokat, de nem várjuk meg amíg teljesen kibújnak a magból a sziklevelek. Ekkor nem szükséges egyenként földbe dugdosni a növénykéket. Egy edényt megtöltök háromnegyedig földkeverékkel (vagy perlittel) és rászórom a félig kikelt növénykéket a föld tetejére. Ilyenkor  kiválogathatjuk az életképesebbeket, majd eligazgatjuk ne legyenek túl közel egymáshoz, szitálunk rá vékonyan puha földet(vagy perlitet), és spriccelővel kicsit beöntözzük. Innentől már ugyan úgy kezeljük mint a földbe vetett magokat. 

Általánosságban elmondható,  1-3 év kell míg a leander virágzik magról. Ha szerencsénk van akár egy év múlva megmutatja a virágait de, általában azért  három évet kell várni. Magoncokat  vissza lehet csípni tavasszal, vagy  nyáron , hogy elágazásra ösztönözzük. Ha nem vágjuk vissza a palánta többnyire egyenesen felfelé növekedik. A legtöbb télvégén vetett magonc,  áprilisban vagy májusban  megy át egy vegetációs szezonban, és a következő években  késő tavasszal hoz virágot .

 

-A leander palántanevelésnél a palántadőlés megjelenésétől félhetünk a leggyakrabban . Ez az a gombabetegség, amely a palántákat képes elpusztítani a legvédtelenebb korukban . Elmondhatjuk, hogy szinte az összes  földben  lehet a kórokozó gombacsalád valamelyike. A palántadőlés betegség korai tünetei már a palántakort megelőzően,  a magvak csírázásakor is  jelentkezhet: sok mag nem kel ki, elfekszik, a talajban elpusztul. A csíranövények kelésétől a szikleveles kortól a 4-6 leveles palántakorig fertőznek leginkább, a palánták gyökérnyaki része üveges lesz, elvékonyodik, meggyengül, a kis növények a talajra borulnak, a szártő barnán elhal. A palántapusztulás foltokban alakul ki és elég gyorsan terjed, bár a növények a csírázástól a két lombleveles korukig a legérzékenyebbek rá, de helytelen nevelési körülmények között később is felléphet.  Megfelelő körülmények teremtésével, és védekezéssel megelőzhető, megvédhető a veteményünk.
 
A körülmények, melyek fokozzák a fellépésének veszélyét:
 
Túl sűrű vetés.
Állandóan vizes talajfelszín.
Túlságosan párás levegő.
Nem kellő hőmérséklet.
Nem kellő megvilágítás.
Fertőzött mag,
Fertőzött föld.
Levegőtlen, tömör talaj.

A talajfertőtlenítő szereket a vetés, ültetés előtt kell a talajba dolgozni.  A magvetés és kelés után fellépő palántadőlés ellen  a talaj  beöntözésével lehet a gombaölő szert kijuttatni. Az Orthocid, valamint a Dithane M 45 szerek terjedtek el kertészeti növények gomba elleni védelmére, valamint a réztartalmú szerek is hatásosak a gombák ellen.

 

 

Sikeres magoncozók tapasztalatait olvashatjátok a gombokra kattintva:

 

     Fotóimon leandermagok  érésben lévő magtokok.

 

 

    A magok mérete színe alakja eltérő.

  

 

       Fajtánként külön edényben áznak a magok.

 

      Így kezd csirázni a leandermag.

 

 

               Bújnak az első sziklevelek.

          Ezelet a kis növényeket már nehéz elpalántázni

           Itt már nagyon összetekeredtek a gyökerek és a szár is

       Jégkrémes tálca mint melegház.

 

            A tálcára a föld tetejére szórt csírás magok, ezekre vékonyan földet szórok. 

 

            A már kihajtott begyökeresedett növénykék a tálcán steril földbe

                   A földet gyakran perlittel helyettesítem, a perlitet alaposan nedvesítsük be hogy laza legyen:

     Ha nem elég laza  a gyökerek nem tudnak bebújni és elfekszenek a tetején  .

  

 

         Négylevelesen a tálcán.

 

      Hatlevelesen már a virágládákban.

 

           Félévesek a kis növények.

 

             Egy évesen szétültetés előtt.

 

             Két évesen még mindig virágládában.

 

            A magoncok nevelésének számtalan variációját kipróbáltam

 

            Még a nyári kiültetést is.

 

       A nagyobb magoncok vödrökben 10db/vödör (a téli behordás előtt)

 

 

        Vannak még kisebbek is ládákban

 

 

       Egy  módszer 2013-bol a leandermagok vetésére :

           A magokat a föld tetejére szórtam

 

                 Fólia takarás

 

                  Négy nap múlva a magokon megjelentek az első csírák

            Újabb 3 nap és a sziklevelek is kibújtak

 

Nem a megfelelő minőségű steril és laza földet használtam, ezért két „kockában” elkezdődött a gombásodás. Hogy ne terjedjen tovább a gomba megpermeteztem (Dithanés és Topsin metil). Kísérlet képpen egyik kocka földjét kiszedtem és perlitet tettem bele, ebbe átpalántáztam pár növényt. A másik kocka földjére gombaölő szert szórtam (Miltox) két növény bírta a tömény szert is.  

           Május közepén már a szabadlevegőhöz szoktatva.

            Az  átültetés előtt és után :

 

 

 

 

    vissza a főoldalra

 

 


Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!