Szaports magvetssel
-Magvets a leander szaportsnak ritkbban alkalmazott mdszere. A leandereket tbbnyire dugvnyozssal szaportjuk. Ennek tbb oka is van, a legfontosabb dugvnyozssal nyert nvny az alanynvnnyel megegyez tulajdonsgokkal rendelkezik, dugvnyrl 1-1,5 v alatt virgz nvnyt kaphatunk. Magvetsnl 3-6 v is lehet mg a nvnynk elkezd virgozni, persze a magokbl kikel nvnyek, nha egyedi szne, formja, sok mindenrt krptolnak bennnket. Leginkbb ezrt rdemes magok vetsvel ksrletezgetni.
-Sokan krdezik, milyen nvnyek lesznek a magokbl, a tapasztalatom az: alapveten a nvnyeinkhez igen hasonl tulajdonsgokkal s virgokkal rendelkez nvnyek fejldnek. Nylvn minl tbb fajta tallhat a gyjtemnynkben a keresztbeporzsi lehetsgek annl szlesebbek. A kis eltrsen azt kell rteni, az egyiken kerek a szirom a msikon szgletes, hossz a virg tlcsr esetleg nem is ltszik, cskos a torok vagy nem, s a sznbe is lehet kisebb vagy nagyobb rnyalatnyi eltrsek. De van egy kis szzalk, ami nylvn a keresztbe porzsok miatt, jelentsen eltr a tbbitl, pldul nvekedsben,(egsz trpe magoncok is vannak) virg sznben,(ms szn, vagy a tlcsr szne eltr) formjban, (dupla vagy tripla virg lesz egy szimplavirg magjbl). Azt sem szabad elhallgatni, hogy a magoncok egy rsze rossz tulajdonsg lesz, (nem virgzik, vagy nagyon keveset, esetleg torz a virg, a levelek torzak), ezeket selejtezni kell, az rtkelst kveten. Ez nem egyszer feladat, tekintve hogy a msodik virgzsi ciklusban mutatja csak meg, a virg vgs sznt s formjt. Ha gy tetszik ez mr a nvnynemests hatrait feszegeti. Nagy rme a kertsznek, ha magbl kikelt nvny nvekedst, fejldst kvetheti vgig addig a pillanatig, amg elkezd virgozni.
-A leander magok vetsvel, nagyon kevs kltsggel sok nvnyhez juthatunk. Magot csak egszsges s jl fejlett, j egyedi tulajdonsgokkal rendelkez nvnyrl szedjnk. Nem mindegyik nvny nevel magot, a dupla-tripla virg leanderek csak ritkn, vagy egyltaln nem hoznak magot, radsul a magjaik sem mindig csrakpesek (nem kelnek ki). A szimpla virg fajok magjai sem egyformn jl csrznak. A leander egy a babhoz hasonl tokban neveli a magjait. A magokon rept szrk vannak, amik mint egy kis ejterny kinylnak, s ezzel lebegnek a vz tetejn. Egy kifejlett tokban akr szz mag is lehet. A nagyobb nvny ltalban nagyobb magtokot nevel s a bene lv magok is letkpesebbek. Van olyan fajta, amelyik magjai kzl nagyon kevs kel ki pl. a Marie Gambetta, radsul a mag mrete miatt (legkisebb) nagyon nehz felnevelni is. Ezrt javaslom, ne ennek a magjval kezdjk a magvetsi tapasztalataink gyjtst.
-A magtokok tbbnyire tlen rnek meg, ekkor flrepednek s kiszrdnak belle a magok. Tartsuk a tokot papr vagy manyag zacskba amg felreped, mert klnben kiszrdnak. A magvets leginkbb a tlvgi idszakra esik, ha jl idztetnk, akkor a tavaszi napon nevelkednek a kis nvnyek, de ha a megfelel krlmnyeket biztostani tudjuk (tlen egyenletes meleg, s ptvilgts) brmikor vethetnk. A vets sikere szmos tnyeztl fgg, de nem olyan bonyolult. A magvak legyenek frissek, leander magok, ltalban jl csrznak, de el kell vetni az rstl szmtott nhny hnapon bell, mert az id mlsval a csrakpessg cskken.
-Vetshez mindig steril ltet kzeget hasznljunk, laza s j vzelvezet, de elg nedvessg megrz tulajdonsga legyen. Alapnak szmos palntzshoz ajnlott fldkeverk megfelel. Ezek alapveten knnyek s sterilek , tovbb javthatjuk ha sszekeverjk finomra rlt tzegmohval s perlittel, nagyon j eredmnyeket rtem el tiszta perlitbe trtn vetssel is. rdemes a fldet az ednyben, vagy a tlcn egy lapos trgyal, pldul egy kis falappal elegyengetni. Ez megknnyti, a magok egyenletes elszrst. A magokat a fld tetejre szrjuk nagyon lazn, s szitlunk rjuk vkonyan finomfldet . Ezutn finoman porlasztva meglocsoljuk de csak annyira ne krgesedjen meg a fld teteje. Ne ltessnk mlyre, akkor j ha a szr pamacsok kicsit kiltszanak a fldbl. Az alulrl ntzni is j, de ha nem megoldhat egy kzi spriccel is megteszi ami megakadlyozza , hogy a talaj betmrdjn s a fldet lemossuk a magokrl. A talajt tartsuk nyirkosan, kerljk a tlntzst, (takarjuk flival) amg kicsrznak. Nem szerencss ha a magok tl kzel vannak egymshoz (sr vets) mert a gombsods knyebben terjed. A palntadls gomba, elpuszttja a palntkat meglepen rvid id alatt. Gombal szert mindenkpp tegylk az ntzvzbe megelzi, kslelteti a gombsodst.
-A talaj hmrsklete lnyeges, legalbb 21-25 fok legyen, a hideg s nedves talaj nagy valsznsggel a magok rothadshoz vagy penszedshez vezet. Csrzs ltalban 8-14 nap a hmrsklettl, s fajttl is fgg, ltalnossgban elmondhat a kisebb magok gyorsabban, a nagyobb magok lasabban csrznak. A kezdeti nvekeds meglehetsen gyors. Az els leveleket amivel kibjik a magbl sziklevlnek hvjk , s eltr a megjelense mint az igazi leveleknek. Clszer eleinte flia alatt tartani nvnyeinket a prs krnyezet miatt, valamint az ntzvzbe tovbbra is gombal vegyszert keverni . Lehetleg vilgos, de ne ersen napos helyen tartsuk a kicsi magoncainkat. Ahogy nnek fokozatosan szoktassuk a szabad leveghz, s a naphoz is. A valdi levelek megjelense utn, adhatunk nagyon higtott tpoldatot . Ha a palntk kb 6-8 levelesek , tltethetjk azokat. Magoncainkat ltethetjk egyesvel, csoportosan (3-5db.), vagy akr ldba (20-50db.) is. Minl tbbszr kapnak friss fldet (tltets) annl gyorsabban fejldnek, 2-4 hetente hasznlhatunk mtrgyt, vagy lombtrgyt is.
- Magok vetsre kialakult egy msik mdszer is. Az alapvet klnbsg hogy a magokat, egy edny vzbe tesszk s ott hagyjuk, amg ki nem kelnek. A vzbe trtn vets elnye ltjuk, mikor kezdenek csrzni magjaink, kivlogathatjuk az ersebben fejldket s csak azokat ltetjk el. Az ltets egy macers rsze ennek a mdszernek, a gyakran sszekunkorodott kis nvnyeket nehz egyesvel elltetni.
- s van egy tvztt mdszer az elz kett keverke Ennl is vzbe teszk csirzni a magokat, de nem vrjuk meg amg teljesen kibjnak a magbl a sziklevelek. Ekkor nem szksges egyenknt fldbe dugdosni a nvnykket. Egy ednyt megtltk hromnegyedig fldkeverkkel (vagy perlittel) s rszrom a flig kikelt nvnykket a fld tetejre. Ilyenkor kivlogathatjuk az letkpesebbeket, majd eligazgatjuk ne legyenek tl kzel egymshoz, szitlunk r vkonyan puha fldet(vagy perlitet), s spriccelvel kicsit bentzzk. Innentl mr ugyan gy kezeljk mint a fldbe vetett magokat.
ltalnossgban elmondhat, 1-3 v kell mg a leander virgzik magrl. Ha szerencsnk van akr egy v mlva megmutatja a virgait de, ltalban azrt hrom vet kell vrni. Magoncokat vissza lehet cspni tavasszal, vagy nyron , hogy elgazsra sztnzzk. Ha nem vgjuk vissza a palnta tbbnyire egyenesen felfel nvekedik. A legtbb tlvgn vetett magonc, prilisban vagy mjusban megy t egy vegetcis szezonban, s a kvetkez vekben ks tavasszal hoz virgot .
-A leander palntanevelsnl a palntadls megjelenstl flhetnk a leggyakrabban . Ez az a gombabetegsg, amely a palntkat kpes elpuszttani a legvdtelenebb korukban . Elmondhatjuk, hogy szinte az sszes fldben lehet a krokoz gombacsald valamelyike. A palntadls betegsg korai tnetei mr a palntakort megelzen, a magvak csrzsakor is jelentkezhet: sok mag nem kel ki, elfekszik, a talajban elpusztul. A csranvnyek kelstl a szikleveles kortl a 4-6 leveles palntakorig fertznek leginkbb, a palntk gykrnyaki rsze veges lesz, elvkonyodik, meggyengl, a kis nvnyek a talajra borulnak, a szrt barnn elhal. A palntapusztuls foltokban alakul ki s elg gyorsan terjed, br a nvnyek a csrzstl a kt lombleveles korukig a legrzkenyebbek r, de helytelen nevelsi krlmnyek kztt ksbb is fellphet. Megfelel krlmnyek teremtsvel, s vdekezssel megelzhet, megvdhet a vetemnynk.
A krlmnyek, melyek fokozzk a fellpsnek veszlyt:
Tl sr vets.
llandan vizes talajfelszn.
Tlsgosan prs leveg.
Nem kell hmrsklet.
Nem kell megvilgts.
Fertztt mag,
Fertztt fld.
Levegtlen, tmr talaj.
A talajferttlent szereket a vets, ltets eltt kell a talajba dolgozni. A magvets s kels utn fellp palntadls ellen a talaj bentzsvel lehet a gombal szert kijuttatni. Az Orthocid, valamint a Dithane M 45 szerek terjedtek el kertszeti nvnyek gomba elleni vdelmre, valamint a rztartalm szerek is hatsosak a gombk ellen.
Sikeres magoncozk tapasztalatait olvashatjtok a gombokra kattintva:
Fotimon leandermagok rsben lv magtokok.

A magok mrete szne alakja eltr.

Fajtnknt kln ednyben znak a magok.

gy kezd csirzni a leandermag.


Bjnak az els sziklevelek.

Ezelet a kis nvnyeket mr nehz elpalntzni

Itt mr nagyon sszetekeredtek a gykerek s a szr is

Jgkrmes tlca mint meleghz.

A tlcra a fld tetejre szrt csrs magok, ezekre vkonyan fldet szrok.

A mr kihajtott begykeresedett nvnykk a tlcn steril fldbe

A fldet gyakran perlittel helyettestem, a perlitet alaposan nedvestsk be hogy laza legyen:


Ha nem elg laza a gykerek nem tudnak bebjni s elfekszenek a tetejn .


Ngylevelesen a tlcn.


Hatlevelesen mr a virgldkban.

Flvesek a kis nvnyek.

Egy vesen sztltets eltt.

Kt vesen mg mindig virgldban.

A magoncok nevelsnek szmtalan varicijt kiprbltam

Mg a nyri kiltetst is.

A nagyobb magoncok vdrkben 10db/vdr (a tli behords eltt)

Vannak mg kisebbek is ldkban

Egy mdszer 2013-bol a leandermagok vetsre :

A magokat a fld tetejre szrtam

Flia takars

Ngy nap mlva a magokon megjelentek az els csrk

jabb 3 nap s a sziklevelek is kibjtak


Nem a megfelel minsg steril s laza fldet hasznltam, ezrt kt „kockban” elkezddtt a gombsods. Hogy ne terjedjen tovbb a gomba megpermeteztem (Dithans s Topsin metil). Ksrlet kppen egyik kocka fldjt kiszedtem s perlitet tettem bele, ebbe tpalntztam pr nvnyt. A msik kocka fldjre gombal szert szrtam (Miltox) kt nvny brta a tmny szert is.

Mjus kzepn mr a szabadleveghz szoktatva.


Az tltets eltt s utn :


vissza a foldalra
|