Dugvnyozsrl




Nem ivaros szaportsi mdok :      1 sszenveszts:   ots
                                                                                          szemzs
                                                        2 Gykereztets:      dugvnyozs
                                                                                          bujts
                                                        3 Sarjrl szaports: t gykrsarj
                                                                                         hagyma tarack
                                                        4 Toszts

 

Dugvnyozs a leander legegyszerbb szaportsi mdja, az alanynvnnyel megegyez tulajdonsg nvnyt kapunk. Nagyon fontos csak egszsges nvnyrl vgjunk szaportshoz gakat, klnsen a termszetbe gyjttt szaport anyagot vizsgljuk, t nagyon gyakran csak ksn derl ki, hogy lappang betegsgeket hordoznak. Termszetesen arra is figyeljnk, hogy az alanyunk milyen tulajdonsgokkal rendelkezik (szp szn s szablyos virgokat nevel, levelei s gai a fajtra jellemz formj, szn stb.) Ha egy elgaz gat vlasztasz, egy szp formj nvnyed lesz gykereztetssel. A dugvnyozshoz vgott g rettsgtl  fggen, lehet fs, flfs vagy zlddugvny. A gykereztets mdszere a dugvnytl is fgg.

Dugvnyozshoz a legjobb g a legalbb egy ves, s  0,5cm tmrj ez nem azt jelenti, hogy mssal nem rdemes prblkozni. A dugvny, legfeljebb 24 cm hossz legyen, akr vzben vagy talajban gykereztetjk. A gykereztets legegyszerbb formja a vzben trtn gykereztets, de lehet egyb kzegben is gykereztetni, perlit, svnygyapot, homok, vagy virgfld. Dugvnyt akkor j vgni mikor a nvnyek erteljesen nvekednek, mivel ekkor a leggyorsabban gykeresednek. Dugvnyozshoz a legoptimlisabb idszak az augusztus. Steril kssel vgjunk, egy csom alatt 45 fokos szgben az gy keletkez nagyobb fellet a gykerek kialakulst segti. A dugvnyunkat a gombsods cskkentsre mrtsuk gombals vzbe, majd hagyjuk megszradni teljesen, gy elkerlhet a prs kzeg miatti gombs betegsg. A dugvnyainkat vilgos helyre tegyk, de az ers naptl vdjk. Dugvnyozssal 1-1,5v alatt virgos nvnyhez juthatunk.

A sikeres gykereztets alapja a gykrkpzst megindt hormon, de ez nmagban nem elg a gykrkpzshez a hmrskletnek, a pratartalomnak s a fnynek is megfelelnek kell lenni.

Hormon tmnysgnek a gykereztet kzegbe megfelelnek kell lenni ahhoz hogy a jrulkos gykrkpzs meginduljon, alap esetben ezt a nvnynk ltrehozza. Ha valami zavar van az auxin kpzdsben, akkor szksges beavatkoznunk. A legegyszerbb mdszer gykereztet hormon alkalmazsa, a gykereztet hormon tulajdonkppen egy termszetes ksztmny. A nvnyekben egybknt is meglv hormonokat tartalmaz, melyek nagyobb mennyisgben elsegtik a gykrkpzdst. Lehetnek alkoholos vagy talkum poros formjak, teht por vagy folyadk, de lehet gl is. Tbbnyire azrt a dugvnyok kezels nlkl is fejlesztenek gykereket, de a gykereztet hasznlata rendkvl hasznos. Ezeknek a szereknek a pozitv hatst, a kifejld gykerek mutatjk, jobb, egysgesebb gykerei lesznek, s rvidebb id alatt kifejldnek. A sebessg fontos minl elbb, kpes nllan felvenni a vizet a tovbbi fejldse is annl gyorsabb . A jobb gykrzet azt jelenti, hogy a vgst a gykerek krbenvik, valamint a szr aljt is tbb centimteren, s nem csak egyetlen gykr fejldik itt-ott. Csak jl gykeresedett dugvnyokbl lehetnek kivl minsg nvnyek. Van egyb mdszer is a gykereseds segtsre.  Az egyik a hormont ms nvny „termeli” meg pl. a mr gykeret nvesztett leander vizt jra hasznljuk, fzfagat tesznk a vzbe, alul bevgott szrba bzt tesznk. Az is lehetsg a gykereztet vz mennyisgt cskkentjk gy abba az enzim gyorsabban lesz megfelel tmnysg.   A msik mdszer nveljk a vgsi felletet ezzel a hormontermelst serkentjk pl. ferdn vgjuk a dugvny vget, vagy bevgjuk fgglegesen a szrat, esetleg csak a krget vgjuk be.

Fny Mivel a fnyt (akr napfny vagy mestersges) a hmrsklet emelkedse ksri, tbbnyire nem szentelnek elg figyelmet ennek a tnyeznek, pedig fny szksges a fotoszintzishez. A dugvny gykr nlkl nem kpes, rszt venni a rendes fotoszintzisbe, gy kisebb fny is elegend. Viszont fontos ebben a szakaszban, hogy hossz ideig tart fny legyen, akr 24 rn keresztl, de legalbb 16-18 rn t. A dugvnyoknak, nem j az ers fny, amelye magas hmrskletet is okoz. Ha szksges, mestersges fnyt lehet hasznlni, hogy kiterjesszk a termszetes nappali rkat.

Vz A nvnynek a vz nagyon fontos, adjunk a dugvnyoknak lehetsget, hogy a lehet legjobb gykrzetet fejlessze.  A rendelkezsre ll vz addig is fontos, mg a dugvny gykeret nveszt.  Ha a kzeg tlszraz sejtpusztulst okoz, s az elhalt sejtek nvelik a kockzatt a fekete rothadsnak. Msik htrnya tlsgosan szraz kzegnek, hogy sztnzi a kallusz kpzdst, br sokan gy vlik, hogy a brkemnyeds elnys a gykr kialakulsra, az ellenkezje igaz.  Kalluszt htrltatja, s lasstja gykr kpzdst. Egy eszkzzel mrtk a hatsokat, mikor a kzeg szraz, nedves, vagy vizes, a megfelel nedvessgtartalom adja a legjobb gykeresedsi eredmnyt.

CO2 Mg dugvnyoknak, is fontos a fotoszintzis. Teht, amellett, hogy fny s a vz van, elegend CO2-nek is rendelkezsre kell llnia. Egy msik elnye a megnvekedett CO2 szint a levegben, cskkenti a prologtatst (vzveszts) a leveleken keresztl.

Oxign Mivel az oxign elengedhetetlen a sejtosztdsban, alapvet fontossg a gykrkpzdsben is. Ez azt jelenti, hogy a dugvnyoknak olyan gykereztet kzeg kell, amely kellen levegs, mert a leveg (oxign tartalmnak) el kell rni a fejld gykerekhez. Szintn lnyeges az pratartalom s hmrsklet.

Pratartalom A dugvnyok gykr nlkl kiszradnak, mivel nem kpesek vizet felvenni, ezrt meg kell kapnia a lehet legmagasabb pratartalmat. Pratartalmat nagymrtkben befolysolja a hmrsklet. A zld dugvnynl klnsen fontos a meleg, s a prolgs cskkentsre, a levelek leszedse, vagy megkurtitsa, a fs s a flfs dugvnynl pedig a prs krnyezet fliatakarssal biztostsuk. Amikor az els gykerek megjelennek, a nedvessget lehet cskkenteni, mivel a gykeresed dugvny mr kpes vizet felvenni s asszimillni. .

Hmrsklet A prolgs miatt, az egyenletesen magas hmrsklet nagyon fontos, a legtbb fajnak 23 s 28 kztti a  megfelel, a gykereseds kezdeti szakaszban. A gykrkpzds megindulst kveten a hmrskletet cskkenthetjk nhny fokkal. A h akkor idelis, ha a leveg hmrsklete egy kicsit alacsonyabb, mint a talaj. A talaj hmrsklete kzvetlen hatssal van a gykereseds sebessgre, ezrt j ha a gykereztet kzeget (fld vagy vz) tartjuk melegebben, a szakirodalomban ezt meleg talpnak hvjk. A  dugvnyokat sztnzni kell, hogy hasznljk a sajt az energijukat, mert ez elsegti a gykr fejlddst. Ne vrjunk rendes gykereket 20fok alatt, minimum 22-26 fok kell a rendes gykrkpzshez

Dugvnyok gykereztetse vzben

 Ez a legknnyebb mdja a leanderdugvnyok gykereztetsnek. A  htrnya, hogy a dugvny idnknt berothad valamint a vzben kintt gykerek nagyon trkenyek, s az elltetsnl knnyen letrnek. Vlasszunk egy gat 10-18 cm hossz s tvoltsa el az als leveleket. Gykereztetshez ne fm ednyt hasznljunk, veget vagy manyagot, van aki az edny sznnek is kiemelt jelentsget tulajdont (barna veg) , sokan a gykereztetsnl hasznlt vz sszettelnek is fontos szerepet tlajdontanak (esvz ktvz) mindegyikre van magyarzat . A vzben tallhat tpanyagok segthetik a csrzst , az edny szne pedig a vz felmelegedst segti, s az algakpzdst gtolja. Ellenrizzk rendszeresen a vizet, ha zavarosodik, algsodik, cserljk le, s ne hagyjuk kifogyni az ednybl, mert a friss gykerek azonnal tnkremennek. Fajttl fggen a dugvny meggykeresedik 5-12 napon bell, de korn tavasszal eltarthat akr 3 htig is. Az els gykerek megjelensig fontos az egyenletes s magas hmrsklet, legalbb 22-24 fok.  Egsz nyron szaporthatunk ezzel a mdszerrel. Meg lehet prblni az szi s tli gykereztetst is, de nagyon nehzkes s gyakran elhzdik a kvetkez tavaszig is a gykerek megjelense.  A ksn kigykeresedett dugvnyokat clszer tavaszig a vzben hagyni, s csak akkor fldbe ltetni.  A gykereseds elsegtsre hasznlhatunk gykereztet hormont vagy gykereztetglt, de vannak ms szerek s mdszerek is. A hosszban bevgjk a dugvnyt, plusz a vgsba bza vagy rizs szemet kiskavicsot vagy gyufaszlat tesznek. A dugvny krgt fgglegesen bevgjk . A leander dugvnyok kz fzfagat tesznek, stb. A dugvny rothadsnak megakadlyozsra hasznlhatunk gykereztetglt, vegyszert pl. Topsin Metil, de faszenet is. A megrothadt dugvnyvg levgsval s kezelsvel tbbszr is jrakezdhetjk a gykereztetst.  A gykereseds arnya elg j, de fajtnknt vltoz. A gykerek rendkvl trkenyek, ha nem kezeljk a legnagyobb gondossggal ltetsnl letrnek.  Akkor ltessk el a  gykeres dugvnyunkat, amikor kb. 4-6 gykr mr kialakult . Vlasszuk ki a megfelel mret cserepet, nagyon knny, steril virg fldel tltsk  fel  kb. a kzepig, helyezzk vatosan a tetejre a dugvnyt . Ne nyomjuk a gykereket a talajba, de vatosan osszuk el a fld tetejn. Lassan tltse fel a cserepet fldel a megfelel szintre. Ne nyomkodjuk a talajt a gykerek krl! A vz s a talaj finoman kitlti majd a hzagokat. Ha aggdunk hogy letrnek a gykerek, hagyjuk a dugvnyt a vzben. Egsz addig, amg az ednynk tele nem lesz gykerekkel, ekkorra a gykerek is megkemnyednek, nem annyira trkenyek, knnyebben ltethetk.

Dugvnyok gykereztetse fldbe:

A dugvny gykereztets msik mdszere, mikor fldbe vagy ms anyagba helyezzk a dugvnyunkat. A megfelel hmrskletre itt is felhvom a figyelmet, a melegtalpnak (magasabb talajhmrsklet) itt klnsen j hatsa van. A mretre vgott gak  benedvestett vgt kb. 1-2cmre a gykereztet hormonba dugjuk.   Bottal csinljunk egy lyukat a fldbe, hogy amikor behelyezzk, a dugvnyt a hormonnal, megmaradjon a vgn a por, vagy gl. Nagyobb dugvny  5-6 cm-re dugjuk a fldbe s tmogatni is kell,  a kisebb dugvnyokat 3-4cm-re elg ledugni. A dugvnyozsnl nagyon fontos a steril j vztart, de nem tmrd kzeg, mert a kifejldtt gykerek nagyon rzkenyek s a dugvny fldben lv rsze is knnyen megrothad . Ezrt a dugvnyozshoz hasznlt  fldhz adalkokat kevernk, vagy egyre inkbb ms anyagokkal helyettestjk. Az egyik legjobb a gykereztet kzeg a leandereknek a kertszeti perlit.   Biztostja a j vzelvezetst s a gykerek levegztetst is. Tesztet csinltak gykeresedsi arnyrl klnbz kzegekbe, a legnagyobb gykeresedsi szzalkot a durva perlit adta. Ahogy az jonnan kialakul gykerek hozzktdnek a perlit szemcskhez s sszefogjk azt ezzel knnyebb az tltets is. Az egyrsz  perlit egyrsz tzeg s egyrsz homok keverke is jl hasznlhat. Hasznlnak szemcss homokot (pt homok, vagy sdert) j eredmnyel, de ne hasznljunk finom homokot, mert az sszetmrdik nincsen benne nagyobb szemcsk, amelyek biztostjk  a levegztetst s a vzelvezetst. A Homokba keverjk  tzeg moht ez segti a nedvessg megrzst. A fldet tartsuk nedvesen, de ne vizesen, s nem hagyjuk kiszradni sem a gykereseds alatt. Amint az j levelek meg jelennek, adhatunk vzben oldd mtrgyt is. A palntkat az ajnlotthoz kpest ngyszeresen higtott oldattal ntzzk, vigyzzunk a tmnysggel, mert knnyen meggethetjk az jonnan kialakul gykereket. Gykeres dugvnyunk  nagyon gyorsan nvekedik a kiegszt mtrgyzs hatsra.  A nvekeds szinte brmely szakaszban tltethetjk, de nagyon vigyzzunk a friss gykerekre, mert knnyen letrnek. Szeretik a meleget, mint a legtbb trpusi nvny s lehetleg egyenletes meleget, a legegyszerbb a dugvnyozs egy veghzban.  A fs dugvnyoknak prs krnyezet kell.  Prolgs cskkentsre, a flfs s a zlddugvnyok levelt vgjuk, vissza ezzel is segtsk az j hajtsok nvekedst. Vilgos, szrt fnyt biztostsunk, a kzvetlen napfnytl vdjk, nagyon fontos, hogy tvol tartsuk a szltl s hidegtl.

Bujts:

Ez egy msik mdszer a nvnyek gykereztetsre. Miutn a leanderek olyan knnyen gykereznek a vzben, vagy a fldbe, s mg sok mindenbe, a bujts ltalban nem szksges. Van azrt pr eset mikor ez a szaportsi md egy j megolds lehet. Pldul  ha nagyobb, vagy vastagabb gakat akarunk gykereztetni a fa-formkhoz.  

Kivitelezse: a kivlasztott  gat lehajltunk a talaj kzelbe,  45 fokos metszssel bevgjuk mintegy egyharmadig. A vgst sztfesztjk s benyomunk egy kis kvet vagy kavicsot, hogy a seb nem tudjon begygyulni, gykereztet hormonnal is bekenhetjk. Az gat lenyomjuk a fldre, s ott rgztjk, ezutn a vgsnl betemetjk, laza fldel.  Ez nha nem annyira egyszer, mint amilyennek tnik, ha nagy vagy vastag gak vannak.  Tegynk, egy nehezebb kvet az elfektetett szrra az tartja a helyn, s nem engedi mozogni. Gyakrabban kell ellenrizni, hogy a vgs krl ne szradjon ki a fld, mert ez fontos a gykeresedshez. Ha kigykeresedett csak vgjuk le, a trl, s kln ltetjk.

A bujts egyszer formja a gykereztetni kvnt gat bevgjuk gykereztet porral vagy gllel bekenjk s a lthat mdon fltltjk fldel. 

 

Lgbujts(vagy zacsks bujts):

Ez kivl mdszer a nehezen szaporthat  nvnyek gykreztetsre. Vannak esetek  mikor a leander szaportsnl is ajnlhat a lgbujts.  Ritka s klnlegesfajta, vagy  ha klnsen nagy kihvst jelent a szaports, esetleg nagyon biztosra akarunk menni a gykereztetssel. Ugyancsak j mdszer, ha fa-forma kialaktshoz vastagabb trzset akarunk, azoknak is ajnlhat, akik gyorsan virgz nvnyt szeretnnek. Ilyenkor egy j megolds a lgbujts, szinte teljesen biztos a siker.

A nvny egy gt kivlasszuk, ami megfelel a cljainknak. Egy steril les kssel krbevgjuk a krget ezutn kb. 1-1,5 cm-en krbe eltvoltjuk a fs rszig. Bekenjk gykereztet gllel vagy porral, ezutn a krbektnk egy flia darabot elszr a kreghnts alatt, majd a flit megtltjk nedves tzeg, vagy kkuszrost keverkkel s fll is krbektjk. J rszortjuk a lehntott rszre s gyakran ellenrizzk, ne szradjon ki. Hasznos, ha egszre tekernk egy plusz stt csomagolst, ami vdi a fnytl, s a tlzott felmelegedstl.  Vigyzzunk, az g munka kzbe ne trjn le. Nedvesen kell tartani a tzeget a gykeresedsig, vdeni kell az ers naptl s a szltl. Elg rvid id alatt gykeret nveszt, idszaktl fggen egy msfl hnap. Mikor elg nagy a kifejldtt gykrzet akkor levgjuk, az elltetsnl vigyzzunk, mert knnyen letrhetnek a friss gykerek. Egy darabig az ers naptl s a szltl vdjk a friss nvnynket.

 

A lgbujtsrl a gyakorlatban:

Leggyakoribb a flkopaszodott gak meggykerestsvel j bokor ltrehozsa.

Egy nagyon magasra ntt gat is hasznosthatunk mint egy j tvet ezzel a mdszerrel.

Egy tltsz nylonzacskt hzunk a szrra all krbektjk, a szrat krbelehntjuk a fs rszig, s bekenjk gykereztet porral vagy gllel.

 

A zacskt flhajtva megtltjk beztatott tzeg kkuszrost keverkvel, s fll is bektjk, a gyorsktz a leg egyszerbb erre a clra.

 

Ezutn egy takar flit ktk r ne rje fny a gykereket. Idnknt meg kell nzni nehogy kiszradjon a tzeg,

clszer vilgosabb  flit hasznlni (akr aluflit) hogy a napon ne melegedjen fl a batyu.

 

Pr hasznlatos eszkz.

A zacsk megtltsre n a kkuszrost , darlt fekete tzeg 3-1 arny keverkt hasznlom az itt lthat mrtkbe felhigtva.

 

Egy msik plda :

Egy bokorra tbb batyu is kerlhet.

 

Kb egy hnapmlva: Mikor elg gykr fejldtt az nnll lthez levgjuk az anyatrl , s elltetjk. A kibontsnl igyzzunk

mert a friss gykerek knnyen trnek s a "labda" sztesik.

 

Az j nvnyt rgztsk karkkal, rnykos s szlvdett helyre tegyk s gyakrabban ntzzk. 

A mdszr elnye ltszik a fotn, a leander kzbe virgzik zavartalanul, st tovbb folytatja nnllan is.

 

Mr elgyrtott gmbket is lehet kapni az egyszerbb kivitelezshez. 

 

 

Flmerlt pr krds a ksi dugvnyozssal  kapcsolatban amit taln rdemes idemsolnom.

-"Hoztam a tengerpartrl pr leander gat. 3 hete znak, s mr 5-nek van szpen ds gykere. ket, ha fldbe ltetem, hova tegyem? Gondolom, mivel ennyire fiatalka, nem kne mr kint lennie, vagy rosszul gondolom? Mit csinljak a tbbi tvel? gy rtem, hogy ha fokozatosan hozzk majd a gykereiket (amiket remlek), fokozatosan rakjam fldbe s rakjam pincbe? Meddig rdemes fldbe ltetni a gykereseket, s mikortl rdemes inkbb vzben tteleltetni?"

Vlasz:Ha szpen gykeresednek az j elg ksn vagyunk, ilyenkor mr csak laza s nagyon steril +perlites fldbe szabad ltetni s nem nagy ednybe. Erre azrt van szksg mert a friss fldbe tlen a gykeret gyorsan tnkremehetnek (gombsodnak).  Ha melegebb helyen tudod tartani akkor az szerencssebb, de ott meg az atkk s pajzstetvek tmadjk. A gykeres dugvnyok elg jl elvannak vzben is, figyelni kell ne zavarosodjon s ne fogyjon ki (egy darab faszn nem rt a vzbe). A pince ezeknek a friss nvnyeknek nem tl szerencss. Ezeket a tengerparti dugvnyokat tartsd tvol a tbbi leanderedtl, a metszollt ferttlentsd, sok betegsget hordozhatnak a behozott nvnyek, ami taln csak ksbb mutatkozik.

-"Most lttam, a 6.nak is van gykrkje, egsz pici mg ugyan, de jn.. jelenleg mg mindegyik a vzben van, manyag flakonokban s jelenleg a ftetlen szlfogban vannak, gyhogy el kell majd ket onnt vinnem. Teht azt mondod, hogy azok, amik most mg nem gykeresedtek ki, azok maradhatnak egsz tlen vzbe (ha rakok bele faszenet)? Ez j lenne :-) berakhatnm ket a konyhaablakba is, nem ri ket nap, csak fny, szerinted? Amelyeknek meg mr szp nagy gykere van (most nztem, legalbb 4-5 cm), azokat akkor elltetem, s berakom a pincbe, de az a pince fttt pince, ablakokkal, viszont nem 20 fokos, hanem mondjuk 15 - ha oda belltom ket az ablakba, hogy rje ket fny, j lesz nekik?"

Vlasz:A 15 fokos tli hely az mg kicsit magas is , de ott biztosan j lesz a dugvnyoknak is, s a  tbbi leandernek is. Csak az atkkat figyeld s a pajzstetveket, mert azok tmadnak.  Az ntzsre figyelni ne szradjanak ki de ne legyenek tlntzve se. A konyha ablak j a dugvnyoknak akr mr most is. Ha vletlenl nem sikerl jvre biztosan kapsz dugvnynak valt a leanderes frumokon. Persze amirt megkzdnk mindig kedvesebb.

 

Dugvnyok gykereztetse vzben:

  

 

Egy szaportsi mdszer s hozz egy hzilag barkcsolt szaport :

   A flfs dugvnyok elksztse.  

    A fs dugvnyok elksztse

     A szaport ednyem kivlrl(5l-es dits flakon)

   s bellrl , a kis ednyekben vz van.

         Az els jelek a gykeresedsrl  g vge megdagad .

  A fs dugvnyon megjelennek a gykerek.

   s az els zld rgyek.

   s a rgyekbl a levelek lesznek.

      Ha tl sok a hajts prat kilehet trni.

        A j arny , sok gykr kevs hajts.

    Akr el is ltethet az ekkora dugvny.

 

Ezek fs dugvnyok fldben:

 

 

vissza a foldalra

 


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!