A metszsrl sok minden
A leanderek metszs nlkl is szpen fejldnek, hazjukban gyorsan nnek, idsebb korukban hatalmas bokorr, fv nvik ki magukat. Nlunk nem egyszer nagymretv nevelni, mert a mi klmnk alatt kifagy, tlen telel helyre kell vinnnk, e miatt nvekedsnek korltot kell „szabni”. Szksg van a metszskre azrt, mert a rendelkezsre ll tart edny mrete, valamint a tli hely korltozott mret. A metszssel arra prbljuk a nvnyeinket knyszerteni, hogy viszonylag kicsi mret mellett is bsges virghozama legyen. Arra treksznk, hogy a nvnynk sokig formra mutats maradjon, s szpen virgozzon ezrt idrl idre meg kell jtani. Mivel az gak mg a gondos kezels mellett is egy id utn flkopaszodnak, hiba rkzldek a levelek egy id utn elregednek (kb. 3 v) s lehullnak. A betegsg nyomai (pl. gombs levelek), a krtevk nyomai (pl. atkk), s a kusza nvekeds is rontja a nvnyeink eszttikai kinzett. Ezeken a problmkon metszssel tudunk segteni.
A leanderre jellemz a hrmas nvekeds, azaz egy szr csomnl (nniusz) hrmasval hozza leveleit s hajtsait, kivtel a magonc, ami kettesvel hozza, s idnknt a ngyes levlkr is elfordul. Nvekedsi sajtossga tovbb, hogy fiatal, mg nem fsodott, azaz zld szn hajts metszsnl ltalban a metszs helye alatt egy emeletben hoz 1-3 hajtst. Amennyiben elfsodott, azaz barna hajtst vgunk el, akkor sok levlnylnl hoz j hajtst. Mirt is fontos ezt tudnunk? Elssorban ids nvnyek ifjtsa miatt. Ha az ifjt metszs csak zld hajtst rint, akkor kevesebb friss hajtssal szmolhatunk, kisebbek lesznek a lehetsgeink a hajtsvlogatsnl. Fontos azt is tudni a leanderrl: Virgait a friss hajts vgn annak lezrsaknt hozza. A leander knnyen megjul tsarjai egy v alatt virgzkpes hajtss kpesek fejldni.
A leggyakoribb metszsi okok.
1, tl nagy a nvny, kintte az ednyt, a telelt, nem tudjuk mozgatni, ekkor visszaifjtjuk, mretben cskkentjk,
2, nagyon megnylt, hajtsai hosszak, a virg szthzza a nvnyt, ekkor clunk a nvny kompaktabb ttele,
3, elregedett, flkopaszodott, egyre kevesebb hajtst fejleszt, virghozama cskken, formtlann vlt, ekkor ifjtjuk,
4, sr, nehezen kezelhet, ttekinthetetlen, apr virgot fejleszt, ekkor ritktjuk
5, betegsg hatalmasodott el rajta, vagy valamilyen sokk rte, ekkor vdekezsi clbl metsznk,
6, trzses vagy egyedi formra szeretnnk nevelni, ekkor alaktsi clbl metsznk,
Metszs ideje:
Tapasztalataim szerint a metszs optimlis idpontja augusztus eleje-kzepe, ekkor a nvny mg kpes kinevelni a kvetkez vi virgzshoz szksges j hajtsokat. Ilyenkor mr a tli elhelyezst is szem eltt tartva alakthatjuk nvnynket. Ha a kvetkez ves virgzs nem fontos, akkor brmikor metszhetnk.
1, tavasszal kzvetlenl a telelbl trtn kihozskor. A telelbl kihozott nvnyek, ha j helyen teleltek szpek, leveleik zldek, egszsgesek, rajtuk mr a virgok is ltszanak, a rossz krlmnyek kzt telelt leander rossz llapotban kerl el. A leander nagyon jl megjul nvny. A klnbsg csupn a virgzs idejben fog megmutatkozni. A jobb llapot korbban, a rosszabb rtelemszeren ksbb nylik. Ha szksges az erteljesebb visszavgsokat, ilyenkor tegyk meg (pl. tarra vgs), ekkor ugyanis az egsz vegetcis id a rendelkezsre ll a megjulsra. Ha csak a szaportshoz vgunk, gakat, ilyenkor sokat ne vgjunk, mert a levgott gakkal a kialakul virgrgyeket is levgjuk, ezzel a virgzst is tnkretehetjk.
2, nyron a folyamatos virgzs rdekben, csak kisebb korrekcik elvgzse a feladat. Ekkor folyamatosan, eltvoltjuk az elnylt virgokat, s a virgzatot. Egyrszt azrt mert a beszradt virgok csftjk a nvnyt, msrszt pedig akadlyozzk a bimbk tovbbi kinylst. Az elnylt s megporzott virgokbl terms, mag rleldik, ez pedig gtl hatssal van a tovbbi nvekedsre, (ha nem akarunk magot nevelni) szksges azok eltvoltsa. Ha egy bugn az sszes virg kinylt s nem fejldik maghz az egy id utn magtl is leesik. Nyron szksg lehet beteg hajtsok azonnali eltvoltsra is.
3, nyr vgn a f virgzs elmlsakor az elnylt virgzatok kivgsra, a megnylt hajtsok, s a tsarjak visszavgsra, ritktsra van szksg. Ilyenkor vgzett metszsre a nvny mg nvekedssel reagl. Kihozza azokat a hajtsokat, amiken mr kvetkez vben nyr elejtl virgozni fog. St a telelben ezeken a hajtsokon mr meg is jelennek a virgbugk.
4, sszel a behordsnl rendszerint csak azrt metsznk, mert nem fr be a tli helyre a nvnynk. Ilyenkor vigyzzunk, mert a vgs nagyon lassan gygyul a kifolyt nvnyi nedveken megtelepedhet gomba, baktrium stb., fontos a seb kezelse ecsetels gombalvel, vagy fasebkezelvel.
Metszs mrtke:
1, ersen, amikor a hajtsok hossznak 2/3-t, de esetenknt mg ettl tbbet is eltvoltunk, ezt fknt akkor tesszk, ha nagyon felnylt a nvny, nem elg bokros, felkopaszodott, megregedett, teht egy ersen megjult nvnyt akarunk ltni. Ers metszs hatsra ers hajtsnvekedssel reagl a nvny, ha megfelel tperben van.
2, kzpersen, amikor a hajtsok hossznak felt tvoltjuk el, ezt akkor tesszk, amikor kiss elgedetlenek vagyunk a nvekedsi erllyel, hinyossgok vannak a nvny alakjban, gyenge volt az elz vi virghozam, kicsit srteni akarjuk a tvet. Kzpers metszsre kzpers nvekedssel reagl. Nem hoz annyi hajtst, mint ers metszsnl, de azok hosszabbak s ersebbek lesznek.
3, gyengn, amikor a hajtsok hossznak maximum az 1/3-t, vagy ettl kevesebbet, gyakran csak a cscst cspjk vissza. Ezt akkor tesszk, ha elgedettek vagyunk a nvnnyel, csak ppen egy kicsit tbb virgot szeretnnk ltni rajta, ezrt a nvny fels harmadt srtjk.
Metszst befolysolja mg, a nvnynk nvekedsi habitusa.
1, Trpe nvekeds: metszs nlkl is zmk, kompakt marad, nagyon sok hajtst fejleszt, z kzei rvidek, hajtsai nem ersek, virgai nem nagyok, de egyedszmban tbb, nagy elnye, a kis mrete.
2, Ers nvekeds, szinte a trpe ellentte: vente tbbszr is kell metszeni, hatalmasra n, virgai nagyok hajtsai hosszak s szinte mindig lehzzk a virgok, ezrt karzni kell, nehz kordban tartani, hajlamos a felnylsra, kopaszodsra, z kzei hosszak,
3, Kzpers nvekeds rtelemszeren a kett kztt helyezkedik el.
Mindegyiknek megvannak a maga elnyei s htrnyai. Mikor leandert vlasztunk, erre figyeljnk, hogy mi a szndkunk vele. Pl. az ers nvekeds tl azon, hogy hatalmas virgesvel ajndkoz meg alkalmas magas trhatrolnak, esetleg virgos svnynek, vagy magas trzses leander fnak. Teraszra, lpcshzba trpe nvekedst vlasszunk.
Metszs menete:
1.Eltvoltjuk a beteg srlt hajtsokat az egszsges rszig vgjuk vissza. A betegsg fajtjtl, a krokozs mrtktl fggen, az egsz hajtst, vagy annak egy rszt tvoltjuk el
2.Eltvoltjuk, vagy visszavgjuk a ferdn, kuszn fejldtt hajtsokat. Ha megfelel szm hajtsunk van, akkor az ilyen rosszul nt hajtst tbl tvoltsuk el, ha nincs elg hajts, akkor 3-5 centis csonkra vgjuk vissza.
3. Eltvoltjuk a thajtsok kzl a gyengket. A leander erssgtl s fajttl fggen fejleszt thajtst. Ha mindig mindet meghagynnk, akkor gyengtennk a meglv grendszernek fejldst, az j thajtsok is gyengn fejldnnek, tlzottan besrtennk a nvnyt. Ezrt az j hajtsok kzl a nvny srsgnek megfelelen pr j thajtst hagyunk csak meg vente a legersebbek kzl, a tbbit eltvoltjuk.
4. Kiritktjuk, visszavgjuk a hajtsokat a nvny ernltnek megfelel mrtkben. A sr lombozat kedvez a krostknak, sok tpanyagot, vizet ignyel. Egy arnyos lombozat, hajtsrendszer fenntartsa, gondozsa knnyebb, azon tbb s szebb virgzat fejldik. Hajtst milyen szempontok alapjn vlogassuk: nvekedsi erssg, kor, egszsgi llapot, nvekedsi irny, elhelyezkeds. Tl hosszra hagyott hajtst a virgzat jelents mrtkben kpes lehzni.
5. A vgsnl fasebkezelvel kenjnk be minden sebet. A leander a metszsi sebek helyn knnyezik. Minl ksbb vgezzk a metszst annl tbb rtkes nvnyi nedvet veszt ezeken a sebeken. A sebkezelssel vrjuk meg, amg a csepegs megsznik.
Alakt metszs
Alakt metszsnek azt nevezzk, amikor egy fiatal nvny grendszert kialaktjuk, vagy egy idsebb nvnyt cljainknak legjobban megfelel nvnyformra alaktjuk. Az alakt metszsnek tekintve, hogy dsznvnyekrl van, sz nagy jelentsge van. A leandert kertszetekben nagyon sok mretben s, tbbnyire szakszeren kialaktott formban ruljk, ezrt azokat mr nemigen kell alaktanunk.
Alaktani a sajt szaportst szoktuk, ami rendszerint egy gykeres dugvny, s leginkbb egygas, nincs rajta oldalelgazs, 10-20 centi hossz. Nvekedse sorn ltalban 3-4 oldalhajts fejldik rajta, pedig az lenne j, ha rgtn 3-4 thajts kpzdne, de ahhoz elszr sok-sok levelet kell nvesztenie. Amikor az oldalhajtsok elrtk a 10-15 centimteres nagysgot a cscsukat visszacspjk, ezltal tovbbi gazdsra serkentjk, kialakul a msodik gemelet, krlbell 7-12 hajtssal. Ezeket engedjk fejldni, ha elg korn kezdtk a dugvnyozst, s megfelel az idjrs, s egyb krlmny is, szre egyik-msik hajtsvg virgot is hozhat. Ezzel meg is adtuk a leandernek a vzt. Msodik vben kt lehetsg kzl vlaszthatunk: Felldozzuk az elz vi hajtsok vgn megjelen virgokat a bokrosts rdekben s a hajtsok vgt visszacspjk. Vagy hagyjuk virgozni a leandert, ezzel a hajtsnvekeds visszaesik. j hajtsokat a virgzs vgig csak trl fog hozni. Virgzs utn pedig az elszradt virgok helyn. Mindkt esetben a thajtsoknak kiemelt figyelmet szenteljnk. Fiatal nvnyrl lvn sz 1-3 thajtsra szmthatunk, amiket hagyjunk jlius vgig fejldni, majd visszavgjuk ket. Ha jl rezte magt a nvny, akkor a harmadik vben mr ers, sr bokrot alkot. Kedveztlen krlmnyek esetn az alakt folyamat 5-6 vet is ignybe vehet. A metszs sorn kialaktand forma lnyeges, ezrt rok kicsit a gyakori leander formkrl.
Bokorforma: A leander tnek a legtermszetesebb formja a gmb alak. Ha hagyjuk nvekedni, gmb alak formt vesz fel, hatalmas teret foglal el, s gyakran akadlyozzk a kiltst is. Ha ragaszkodunk a termszetes formhoz, vgjuk vissza az gakat olyan helyen, hogy megtartsa a gmb megjelenst, de mreteiben mr elfogadhat legyen. Soha se a leveleket nyrjuk, s ezzel prbljuk elrni a gmbformt, egyrszt csnya a nyrt lombozat, s ekkor vgjuk le a legtbb kialakul virgbimbt.

Vza forma: Ez a forma egy alternatva a termszetes gmb alak, nagyobb leander formk mellett. Lehetv teszi, hogy fny s leveg jusson a nvny tvhez, sokkal nyitottabb vza-szer megjelenst mutat. Kialaktsakor a szoksos metszsi gyakorlat szerint elszr kivgjuk az elhalt vagy gyenge s keresztez gakat. Majd cskkentsk a teljes mrett, ha szksges. Ezutn tvoltsuk el a talaj fltt, a sok kls gat, ltre kell hozni egy szk bzist, ahonnan indulnak az gak. Lehetleg a fiatalabbakat hagyjuk meg, az alaktsnl ersteni kell a "vzs" megjelenst. Ez tovbb cskkenti a nvny tmrjt, s serkenti az j hajtsok s az j levelek fejldst.

Multi-trzs forma: Megjelensben egy tbbszr fa alakhoz hasonlt. Kialaktsakor pr darab legegszsgesebb s legjobb lls, gat kivlasztunk, s ebbl hozzunk ltre „multi-lbakat”. Vgjuk ki az sszes tbbi trzs s als oldalgat. gy alaktsuk ki, hogy a nvny fejlesszen elgazsokat a megfelel magassgban. Karbantartsi igny ebben a formban is rendszeres, az j ered hajtsokat folyamatosan ki kell vgni. Rendszeresen s kitartan alaktgassuk, klnben egy csnya forma jn ltre. Ha a nemkvnatos hajtsokat rendszeresen kivgjuk, mikor megjelennek, a feladat sokkal knnyebb. Ez a forma praktikusabb, mint a faforma, mert az ers szlnek jobban ellen ll, ha valami srls trtnik, a trzzsel knnyebben regenerldik. A beteg (atks stb.) grszeket is knnyen ptolhatjuk egy j "lb" nvesztsvel. Az ers nvekedsi kedvel rendelkez fajtkat is kisebb mretre tudjuk alaktani, s mg a virgzshoz szksges gvgek is megmaradnak. n is ezt a formt kedvelem, a lehetsgek szerint alacsonyabb mretben, de hasonlra alaktom a nagyobb leandereimet.

Erny forma: Megjelensben egyetlen nagy csokor, kicsit olyan, mint a trpusi fk. E forma lnyege tbb egyforma magassg, egyenes szr kialaktsa. A kialaktsnl megengedett, hogy az gak egy ponton ssze vannak ktve, s vesen kifel hajlanak. Ez egy igen klnleges, s szemet gynyrkdtet forma.

Fa forma: A virgz leanderfa egy csodlatos ltvny, egyedlll formban. Leander fnak kialaktott nvny sokkal kevesebb helyet foglal, mint gmb vagy csokor formj. Alkalmas a kis kertek, s korltozott mret trben is az elhelyezsre. Mivel nagyon kevs rnykot adnak brmilyen vel vagy sznes egynyri elvan alattuk. Mg a kialakult leanderfa is sok metszsi munkt kvn. Az j hajtsok nvekedse miatt az alakt vgs lland feladat. Pr dolog, amit rdemes vgiggondolni a kialakts eltt. A trzs lehet alacsony 30-40 cm s magas 50cm felett, gondoljunk a ksbbiekre a magas trzs nvny nagyon knnyen flborul, s a tli elhelyezsnl is rdekes lehet a magassg. A fajta kivlasztsnl figyelni kell, van gyorsan s lassan nveked, ers grendszer s egyltaln nem merev gakat nevel fajtk. Ezek fontos szempontok az alany kivlasztsnl. A fa alak kialaktsnak elsdleges clja megfelelen ers vz gak kialaktsa, s rajta minl tbb gvg legyen, a legszebb formban. Az gvg azrt fontos, mert minl tbb van annl jobban leterheli a nvnyt (kevesebb nemkvnatos hajtst produkl, mert tbb helyen tud hajtani) s ugye az gvgeken hozzk a virgokat is. Az ers grendszer gyorsan nv fajtnl ez egyszerbb, mert gyorsan kineveli az alap gakat. Persze a ksbbiekben ez htrny is lehet, mert a kialakult formt gyorsan "kinvi" s ezzel alakt metszsre knyszert bennnket, a gyakori alakt metszs akr a virgzs rovsra is mehet. Azt tudni kell, a leanderft ksbb se lehet magra hagyni, alaktgatni kell rendszeresen.

Fenntart metszs
Leggyakrabban fenntart metszst vgznk. Aki rendszeresen metszi a leandert, annak valsznleg tavasszal sem kell nagy beavatkozst vgrehajtani. A fenntart metszssel kisebb hibkat, enyhbb betegsgeket, sr hajtsrendszert, megnylt gakat korrigljuk, a nagyobb munkk 3-5 venknt jelentkeznek. A fenntart metszssel tovbb alaktjuk a leander bokrunkat s biztostjuk a rendszeres virgpompt. Mint minden nvnynl gy a leandernl is nagyon nehz egy egysges, minden nvnyre rvnyes metszst lerni. Mg ha lenne is kt egyforma nvny, akkor is ms hatsok rik ket a fejldsk sorn, ami miatt addnak olyan klnbsgek, amik specilis metszsi munkt jelenthetnek. Metszs megkezdse eltt tvizsgljuk a leandernket: van-e rajta krost, milyen ers a nvekedse, milyen hossz hajtsokat hoz, mennyi rajta a virg, van-e rajta elszradt vagy kuszn fejldtt hajts, rte-e fizikai srls, ezutn kezdjk el a fent lert mdon a metszst.
Ifjt metszs
A nvny regedsvel egy id utn szksg lehet a leander megjtsra. Ez az egyik legersebb beavatkozs a nvny letbe. Ha j erben van, akkor egy v alatt jraneveli a lombozatt, s a beavatkozs szn mr hozhat nmi virgot is, a kvetkez vben pedig mr majdnem teljes pompjban dszeleghet. Egy felkopaszodott, j hajtst mr nehezen fejleszt nvny esetn, nemcsak egy tltetsre, de gykrzet megmetszsre, s az grendszer feljt metszsre is szksg van. A megjtst gy tudjuk elrni, hogy a nvnyt alulrl indul hajtsok nvesztsre knyszertjk. Az egyik mdszer a harmados metszs ennek az a jellemzje az gak egy harmadt visszavgjuk, s j hajtsokat hagyunk meg. A kvetkez vben hasonlan visszavgjuk a rgi gak harmadt, harmadik v utn mr j gak vannak csak. Ennek a mdszernek az az elnye a leandernk a metszs ellenre is virgzik. A drasztikus fiatalts a tarra vgs, mikor az sszeg gat egyszerre visszavgjuk. Persze ilyenkor is hagyjunk 10-25 cm-es csonkot, amirl ki tud hajtani, a friss hajtsokat vlogassuk s csak az ersebbeket hagyjuk meg. Fontos ezt a mdszert tavasszal vagy koranyron csinljuk, hogy az jhajtsoknak legyen idejk tlre megersdni. A gyenge vkony hajtsok gyakran nem lik tl a tli idszakot. Vigyzni kell rjuk, mert rzkenyek a telel klmjra, s az ersebb napra. A fiatal leveleket nagyon szeretik az atkk s a tetvek, de a gombsods is gyakori. Ezen okok miatt n nem szoktam lecsupasztani a leandereket mindig hagyok egy, vagy tbb gat, ami a nvnyt addig is tpllja, mg az j hajtsok megersdnek, ksbb azokat is vissza lehet vgni. Vgeredmnyknt egy kompaktabb nvnyt kapunk.
Ifjtskor akr tosztst is vgezhetnk, ez gy csinljuk, hogy a gykrnyaknl fgglegesen (baltval frsszel) elvgjuk a bokrot lehetleg gy, hogy mind a kt rszen megfelel g, s gykr maradjon, ezutn mr kt kln nvnyknt kezeljk. Fontos hogy a metszs utn a nvny gykrzete, s a lombozata sszhangba legyen. Vagyis ha a gykrzetet nagyon megkurttottuk, a lombozatot is alaposan vissza kell vgni.
Fontos a vgsokat kezeljk, de minimum egy gombals permetezst vgezznk. Az is fontos a metszsnl hasznlt szerszmainkat ferttlentsk lehetleg minden nvny metszse eltt. Ezzel meggtolhatjuk, hogy a lappang betegsgeket tvigyk egyik nvnyrl a msikra. Clszer a rgebb ta nlunk lv nvnyekkel kezdeni a metszst (kevsb valszn, hogy van betegsge) az j nvnyeinket a vgre hagyni.
Ne fljnk a metszstl. Ha kvetnk is el hibkat, azt a nvny korriglni fogja, ha segtjk ebben a munkjban.
Leanderfa kialaktsrl kszlt fotk:
A kialaktshoz alapknt vagy egy felkopaszodott szimetrikus nvnyt, vagy a metszskor levgott vastavabb gat meggykereztetnk s ezt hasznljuk:
 
Visszavgjuk az gakat maximum 3 levlkr felett. Ha hromnl hosszabb gkzt hagyunk rendszerint csak floldalasan hajt ki, s ritka is lesz az grendszer. 1levlkz ezetn pedig tl sr lesz.

Az j hajtsokat is ismt 2-3levl fltt viszavgjuk. Ha j erben van az alanyunk egy szezonba 2-3szor visza tudjuk vgni . Tl hamar ne vgjunk mert kevs hajts tr ki.

Mr bjnak az j hajtsok.

A harmadik visszametszs utn a korona formjra is rdemes figyelni, lesz ahol egy levl, lesz ahol hrom levl fltt kell vgnunk .

Mr ltszik a korona formja kb ez az alap .

A koront tovbiakban is rendszeresen alaktani kell, a kitr j hajtsokat vlogatni s visszavgni kell, klnben flkopaszodik s eltorzul.

Ha nagyon gyorsan n akkor is clszer visszavgni s mg tbb gvget kialaktani, hogy nagyobb legyen a terhelse . Ha tbb az gvg megoszlik a nvekedsi kedv. Hossz csapokat ksbb se hagyjunk, mert azok floldalasan hajtanak ki. Metszs utn nem tl eszttikus , a korona de a metszst hamar eltakarjk az j hajtsok.

Ha gyesen metsznk sok friss hajts indul.

Arra mindig vigyzzunk a vgsnl a vgott gcsonk ne a rgyek fel lejtsen, mert a lefoly nedvek kigetik a megindult rgyeket.

Egy leanderfa ami nem volt kvetkezetesen visszavgva , az als gak mr csupaszok.

Metszs utn gy nz ki. A megmaradt kt fls g levgsra kerl, ha az al gak kilombosodtak. Ilyenkor clszer Wuxal-al tbbszr permetezni mert az segti az gakon az j hajtsok megindulst.

Kzeli fot.

Kvetkez tavasz:




Korona metszs (multi trzs) A hajtsok alakulsa az id mlsval




Kvetkez tavasz:

Egy nagy bokor Luteum Plenum talaktsa tbb v alatt..



Egy idsebb leander megfiataltsa
Trtnhet tosztssal, s metszssel, mindkt esetben a gykerekre is figyelni kell, az gakkal arnyos
nagysg gykrzetet alaktsunk ki.
Egy 35-ves leander :


A fiatalts utn most ekkora.

Egypr alakul leanderfa:
Marie Gambetta

Alsace

Mrs. Roeding alaktsa (karika s tm segtsgvel)


Egy augusztusi metszs ldozatai:

vissza a foldalra
|