vissza a menben
Kerti rzsk

Arzsa(Rosaceae)csaldjba tartoz nvnynemzetsg, fleg amrskelt gvrejellemz nvny. Az egyedek egy tsks bokor- vagy ksznvnycsoportot alkotnak, mely akr a 2–5 m magassgot is elrheti. A rzsk az emberisg els ltetettdsznvnyeikz tartoznak. Telt virg fajtik az kori egyiptomi, majd grg s rmai kertekben ppgy ott voltak, mint a knai palota-, vagy az indiai maharadzsakertekben. Nemestsk tbb ezer ve kezddtt s napjainkban is tart, szmtalan fajtt, a sznek s formk megszmllhatatlan sokasgt hozva ltre. Afajtkpontos botanikai besorolsa szinte lehetetlen az ismeretlen idkbe visszanyl szrmazs, a szmtalan nehezen kvethetkeresztezs, s az egyre-msra ltrehozott jabb s jabb tpusok miatt. Szinte nincs olyan kert, ahol legalbb egy t rzsa ne kapna helyet. A virgok kirlynjnek tartott rzsk mltn tettek szert ekkora npszersgre, hiszen mra mr szinte megszmllhatatlan vltozatuknak ksznheten az egyes fajtacsoportok felhasznlsi mdjainak soksznsge miatt, minden helyre megtallhatjuk az oda val pldnyt. Kis helyre trperzst, falra futrzst, szoliternek bokorrzst stb.
Rzsavsrls eltt azrt rdemes elbb meghatrozni azt, hogy mely fajtacsoporthoz tartoz fajtkbl vlasszunk, mert gy megkmlhetjk magunkat attl a kellemetlensgtl, hogy beleszeretnk egy rzsba a virga alapjn, m kt v mlva kiderl, hogy neknk csak egy trperzsra val helynk lett volna, m a kivlasztott pldnynak a rendelkezsre ll hely tzszerese is kevs lett volna.
A fajtacsoportok nvekedsi tpusuk szerint osztlyozzk a rzskat, m mg szmos ms mdon is csoportosthatjuk ket, pl. virgszn, illat, vagy virgforma alapjn. Utbbi lehet egyszer, flig telt s telt. Egyszer virgaik a vadrzsknak vannak, ahol egy szimpla sziromsor fut krbe a virgon. Flig telt virgakat a bokorrzsk s a nemes rzsk kztt is szp szmmal tallunk, ezek virgai 7-20 sziromlevlbl llnak. A teltvirgak ennl is tbb szirommal rendelkeznek. Csoportosthatunk mg a virgzs teme szerint is e nvnyeket: eszerint egyes fajtk vente egyszer nylk, azaz egy f virgzsi idszakuk van. A tbbszr nyl, vagy remontns rzsk a vegetcis idszakban tbb hullmban virgoznak. Miutn virgaik elnyltak, kis sznetet tartanak, majd jra megjelennek a bimbk a bokrokon
A rzsk alakjuk, virgzsuk-mretk alapjn val csoportostsa!
Az gysrzsk
Az gysrzsk fajtacsoportjba tartozk abban klnbznek a tbbi csoporttl, hogy sok virgbl ll virgbugkban hozzk virgaikat, teht nem magnyosan, szranknt csak egyet-egyet, mint a hagyomnyos nemes rzsk. Vannak egyszer s telt virg vltozataik is. Jl trik a metszst, gy magassgukat akkorra llthatjuk be, amekkora szmunkra idelis, nagyjbl a 40 s 100 centimteres magassgi tartomnyon bell. Ngyzetmterenknt maximum 6-8 tvet clszer ltetni e fajtacsoport tagjaibl. Az gysrzsk csoportja mg tovbb tagolhat polianta s floribunda alcsoportokra. Ezek mind bugban, azaz csokrosan hozzk virgaikat, csak mg az elsre sok aprbb virg jellemz, addig a floribundk virgai nagyobb mretek, de szintn bugba rendezdve llnak. A polyantha hibrid s a floribunda rzskat a gyengbb nvekeds ellenslyozsra erteljesebben metsszk, mint a teahibrideket: egy tvn 4-5 db csapot hagyjunk maximum 3 rggyel. Igy kevesebb, de nagyobb virgernyt hoznak.
A polyantha rzsk apr, de sok virgot hoztak, 60-80 cm-nl nem nnek magasabbra. Valamivel erteljesebb nvekedsek /60-100 cm/ s nagyobb virgak a polyanthbl a teahibridek bekeresztezsvel ellltott Polyantha hibrid rzsk A nyr elejtl egsz a fagyokig gazdagon virgzik, a szrazsgot jl tri s a betegsgekkel szemben is ellen
A floribunda fajtacsoport a teahibridek ismtelt bekeresztezsvel jtt ltre. Az ide tartoz fajtk elssorban gyszer kiltetsre alkalmasak, de vgsra is jl felhasznlhatk. Nem mindig illatos virgaikat 5-7-esvel hozzk, a virgok egyenknt s tmegben is jl mutatnak. Virgaikat sokvirg, lapos bugavirgzatokban hozzk. Legtbbszr rzsagyak kialaktsra hasznljk az intenzv sznhatsuk miatt, ezrt virggyi rzsknak is nevezik. Afloribundas afloribunda grandiflorafajtatpusokat is a virggyi rzskhoz soroljk. Ezek tmenetet kpeznek a polyantha-hibridek s a teahibridek kztt, ami miatt nagyobb, teahibridekre emlkeztet virgjaik is vannak. A virggyi rzsk ignyesek s knyesek
A bokorrzsk
Magasabbak s tereblyesebbek, mint az eddig bemutatott fajtk akr 3-4 mter magasra is megnhetnek, s ugyanilyen tereblyess is fejldhetnek. Nagy mretkbl addan legalbb 1,5 mteres tvolsgra ltessk egymstl a bokorrzskat. Vannak egyszer s tbbszr virgz vltozataik is. Rendszeres metszst nem ignyelnek. Ritkt metszst is csak 4-5 vente vgezznk rajtuk, mivel a virgok a tbbves rszeken alakulnak ki. Tlll kpessgk sokkal jobb, mint a tbbi fajtacsoporthoz tartoz pldnyok. Tbbsgk tlen, berett termseivel, a csipkebogykkal is dszt. A bokorrzsk kitn madrtpllkok s vdrzsk, hiszen telekhatrols esetn dszes, s thatolhatatlan falat kpeznek e nvnyek. A tbbszr nyl bokorrzskat tgas helyre ltessk, s gy, hogy minden oldalrl krbejrhatak legyenek. Az egyszer nyl fajtk ma mr kevss divatosak, m e rgi fajtk az elmlt szzadok bjt idzhetik kertnkbe.
A nemes rzsk vagy tea hibridek
Egy szron kevs 1-3, ritkn 5 nagymret virgot hoznak. Tbbnyire nagyra nnek, nyr vgre a 1,5 mtert is elrik Ide tartoznak a klasszikus vgott virgknt rustott rzsk, amelyek termszetesen a kerti felhasznls sorn is meglljk a helyket. A teahibridek f jellemzi a viszonylag hossz s kevss elgaz virgszrak, amelyek vgn ltalban egy nagy, illatos virg nylik. Nvekedsk tbbnyire egyenesen felfel tr, magassguk fajtafgg: 50-100 cm kztti. A kertben olyan helyre clszer ltetni ezeket, ahol szoliterknt jl rvnyeslnek, kzelrl szemllhetk, illatuk lvezhet. A teahibrid fajtacsoport els kpviselit a mlt szzad vgn lltottk el, s nemestsk ma is tart. Vgsra s kiltetsre egyarnt alkalmas, egyedi dszt ad fajtk tartoznak ide. Viszonylag magas termetek /1-2 mter/, egy virgszron kevs /1-3/, de igen nagy mret virgot hoznak. Mivel minden hajts bimbval zr, az j hajtsok pedig folyamatosan kpzdnek, a virgzs a nyr elejtl az szi fagyokig tart. Ateahibrid- rzsk napjainkban a legelterjedtebb kerti rzsk, amiket vgsra is elszeretettel termesztenek veg alatt hajtatva s szabadfldn egyarnt.
A teahibrid rzsk metszse: tavasszal, a rgyfakads utn az ids, levirgzott rszeket a legals 1-2 ves elgazsokig vgjuk vissza. Bokronknt legalbb 4, maximum 8 erteljes nemes vessz maradjon, melyeket 3-5 rgyes csapokra kurttunk. A metsz lapot ferdn vgjuk a rgy felett 1,5 cm-rel. A metszssel egy idben kibontjuk s tbl eltvoltjuk az alany vad sarjait.
A nemes rzsk folyamatos nvnyvdelmet is kvnnak. A krokozk kzl leginkbb a rzsalisztharmat s a rzsarozsda, a rovarkrtevk kzl pedig a levltetvek, pajzstetvek, atkk s tripszek krosthatjk. Ellenk rendszeres gombal- s rovarlszeres permetezssel vdekezs szksges.
A kszrzsk
Vltozatos szrmazs fajtacsoport, amelynek egyetlen kzs tulajdonsga a kszjelleg. A kszrzsk hossz hajtsokat hoznak, melyeket kertsre, pergolra, vagy llvnyra kell ersteni. Erre azrt van szksg, mert sajt tmegket nem kpesek megtartani, s ms kszcserjkkel ellenttben (vadszlk stb.) nem rendelkeznek kapaszkod szervekkel sem. gy nllan nem kpesek rgzteni magukat, teljesen a gazdjukra vannak utalva e tekintetben. Szmos kertszeti vltozatuk kaphat: egyesek vente egyszer, msok ktszer virgoznak. Egyes fajtik vente risi fejldst produklnak, idvel akr 4-6 mteresre is nhetnek hajtsaik. Virgaik tbbnyire teltek, a nyr folyamn egyszer vagy tbbszr is nylnak. ltalban vve a folytonvirgzk ignyesebbek az egyszer nylknl. nll kapaszkodsra nem kpesek, ezrt csak tmberendezsre (pergolk, virggyak, glk) futtathatk, de annl is nmi segtsget, ktzst ignyelnek. A kerti s virggyi rzskhoz hasonlan, ersen kultrjellegek. A kszrzskon bell kln csoportot kpeznek az un.climbingvltozatok. Ezek nem igazi kszrzsk, csak vesen elhajl hossz hajtsokat nevelnek, ezrt tmrendszerre futtathatk
A kszrzsk metszse a virgzsi jellegtl fgg: Az egyszer nylk 2-3 vente periodikus ifjtst ignyelnek: levgjuk a lugas ids, gas-bogas, esetleg szradban lv letermett rszeit, s helykre 1-2 ves, erteljes vesszket ill. gallyakat ktznk. A folyton virgz fajtkat a kordon- vagy lugas-szlhz hasonlan metsszk. A legersebb hajtsokbl a kordon vzszintes karjait neveljk ki elszr, majd azokon 30-40 cm-enknt engednk fel egy-egy virgz fhajtst. Ez utbbiakat minden tavaszon 2-3 rgyes csapokra metsszk vissza, gy bellk ismt erteljes hajtsok fejldnek. Klnlegesen kemny teleken a kordon karjai elfagyhatnak. Ilyenkor az alulrl eltr nemes hajtsokbl nevelnk jakat.
A trperzsk
Virgboltokban gyakran kaphat miniatr rzsk,kzs tulajdonsguk a trpe termet, s gyenge nvekeds, finom g s levlrendszer s sok apr egyszer vagy fligtelt virg. ltalban elvirgzs utn a kukban vgzik. Pedig rdemes a kertbe kiltetni ket, hiszen akkor mg hossz vekig gynyrkdhetnk bennk. Egsz nyron t folyamatosan nylnak. Maximum 30-40 centimteres magassgukkal erklyldkba is idelisak. Knnyen szaporthatk dugvnyozssal is: az azvi, de mr egyszer levirgzott vesszket kell ehhez feldarabolni. ltethetjk a trperzskat sziklakertekbe, vagy kerti utak mentn jelzsrtk gysszeglynek is.
A talajtakar rzsk
Ebbe a csoportba olyan fajtk tartoznak, amelyek alacsonyak s knnyen terjednek talajon. Magassguk fajttl fggen 20-60 centimteres lehet. E tpuscsoport tagjai nvekedsk szerint tovbbi alcsoportokra bonthatk, gy vannak kzttk gyenge nvekeds laposan elfekvk, vannak alacsonyan bokrosodk, egyesek vesen enyhn csng hajtsak, de akadnak kztk laposan elterl ers n Talajtakar rzskA csoport rendkvl vegyes szrmazs s virgzsi jelleg fajtt foglal magban, melyek kzs tulajdonsga a viszonylagos edzettsg (ltalban nem kell permetezni s takarni) s az alacsony (50–100cm), de agresszv nvekeds. Egyes kpviseli a mr ismertetett alacsony termet fajok (tbbnyire R. rugosa) "jra-felfedezett" szimpla, telt, vagy fligtelt fajti, msokat az utbbi 1-2 vtizedben kimondottan talajtakar clra lltottak el.
A trzses rzsk
A trzses rzsk egy mestersges nvekedsi csoportot alkotnak. Nem tekinthetk nll fajtacsoportnak, hiszen itt egy magas, 40-90 centimteres trzsre oltott nemes-, gys-, vagy trperzsrl van sz. Vannak szomor csng g vltozatok is, amelyeket formjuk miatt magasabb, 140 centimter krli trzsrl indtanak oltssal.
Jl mutatnak teraszon, kerti utak mellett. Elnyk, hogy nem kell lehajolni hozzjuk, ahhoz hogy kzelrl szemllhessk ket, hiszen a magas alanytrzs kzel hozza hozznk a pomps virgokat. gysba ltetve msik elnyk, hogy tbbszintess tehetjk a rzsagyst, hiszen e 90 centimteren bokrosod pldnyok kr, al alacsonyabb nvekeds gysrzskat is ltethetnk.
Rzsk ignyei, ltetse!
Rzsateleptskor elszr nem is a megfelel fajtt clszer kivlasztania, hanem azokat a fajtacsoportokat, amelyek szba jhetnek. Mg a fajtacsoportok eltt rdemes elgondolkodni azon is, hogy bizonyos rzsk nem csak virgjukkal dszt clt szolglnak. A vadrzsafajok pldul, nem dicsekedhetnek a legfeltnbb virgokkal, m nagyon ignytelenek, s termsk gygyhats. Ha mr a termseknl tartunk, vannak olyan nemestett rzsk is, amelyeknl a nemesti cl nem a minl pompsabb virgok kialaktsa, hanem a minl nagyobb termsek ltrehozsa volt. Ezek a fajtk lelmiszeripari clokbl jttek ltre, hiszen a rzsa termse, a csipkebogy szmtalan tel s ital alapanyagul is szolgl. Egyes rzsaflknek nemcsak a szrukon sorakoznak a tskk, hanem leveleiken is. Ezek pldul nagyon j tr-, s telekhatrolk, hiszen thatolhatatlan falat kpeznek. Sokuk nem is n tl magasra, m annyira tereblyes bokrot alkotnak, hogy nem lehet tlpni rajtuk. A rzsk vz, tpanyag s fnyignyes nvnyek,ezrt mindenkpp napos helyre, j vztereszt humuszos talajba ltessnk. A kontneres pldnyokat tavasztl szig brmikor telepthetjk, mg a gykrcsomagolt s szabadgykerek ltetsi ideje oktber (enyhe idjrs esetn novemberben) vagy tavasszal mrcius- prilisban van, teht lombmentes llapotukban. ltets eltt gykerket 20 cm-re, gaikat 15 cm-re vgjuk vissza, vzben szvassuk fel 1-2 rt. Az ltet gdr 40 cm mly legyen, 3-5 kg szerves trgyt s j minsg fldet keverjnk az als felbe. A tvet tzeges fldkeverkbe ltessk, hogy vztart legyen. Iszapoljuk, majd mulccsal takarjuk krbe, s vat
Metszse: A hibrid rzskat vente, kora tavasszal, a vegetcis idszak megkezdse eltt meg kell metszeni. Elszr mindig a beteg, srlt, szraz, elhalt, nem megfelelen ntt gakat tvoltsuk el. A metszsnl alapszably, hogy az erteljesebb visszametszs erteljesebb nvekedsre serkenti a rzst. Az egyes fajtacsoportok, mind ms metszst ignyelnek, gy e tmban rdemes mlyebben belesni magunkat, ha tbbfle rzsnk van. A bokorrzskat pldul ne metszzk, csak ritktsuk, azt is tbb vente csupn. Az gys s tearzskat azonban minden tavasszal ersen metszeni kell a megfelel virghozam rdekben A nemes hibrid rzsk esetben a gyengbb vesszket 3-4, az ersebb vesszket pedig 1-2 szemre vgjuk vissza. A bokros vagy futrzskon 4-8 szemet hagyjunk meg a tveken. Mindig 1-2 centivel, egy kifel nz szem vagy rgy felett metsszk vissza a vesszket, gy az j hajts kifel fog nni. A magas trzs rzskat bokorknt kezeljk. A rzskat vad alanyokra oltjk, amely idnknt hozhat vadhajtsokat, amelyeket mindig el kell tvoltani, mert gtoljk a nvnyt a megfelel nvekedsben. Az elhervadt virgokat rendszeresen tvoltsuk el, ezzel meghosszabbtjuk a nvny virgzsi idejt.
Teleltets: A fagyll vadrzsa kivtelvel a rzskat fel kell a tlre kszteni. A fagyveszly miatt a nemes rzskat rdemes tlre flddel felkupacolni, hogy az olts helye vdve legyen, m ezt a takars tavasszal ne felejtsk el lebontani. A tvek krl takartsuk el az sszes levelet, nvnyi maradvnyt, mert ezekben a korompensz knnyen ttelelhet. A tvn maradt leveleket is rdemes eltvoltani, majd takarjuk be a rzsatveket 10-20 cm vastagon flddel. A magas nvs rzskat gy teleltessk, hogy leoldjuk ket a tmasztkrl s a fldre fektetve a koront flddel, a trzst pedig lombbal takarjuk. Az idsebb kevsb hajlkony tvek esetben, a koront alkot vesszk kztti teret fagyapottal, vagy szalmval feltltve, majd az egszet rzsbe, vagy zskvszonba csavarva vdhetjk meg a tli fagyoktl.osan tapossuk meg. Ekkor legyenek a rzsat gai egy szintben a talajfelsznnel. Kpezznk „tnyrt” kr s rendszeresen ntzzk. Nyron, knikulban naponta kell ntzni. Mivel fnyignyes nvny, fk alatt, nyirkos, stt falak mellett felkopaszodik, ilyen helyre ne ltessk. sszel szrjunk szerves trgyt a tvek kr tpanyagptlsknt.
A rzsk leggyakoribb betegsge a lisztharmat, krtevik a levltetvek. Ezek ellen szmos modern, hossz hats vegyszerrel is vdekezhetnk megelzsknt, kontaktszerekkel pedig a mr kialakult problmt orvosolhatjuk
|