Leander krtevjei

 

 

Atkk a leanderen taln a leggyakrabban elfordul krtevk 

A rvidebb hajtsok, a srgul, deformldott levelek,  a leveleken megjelen gubacsok az atkafertzs vilgos jelei. A nvnyev (fitofg) atkk a nvnyek szveteibe mlyesztik csprgikat, s azokkal szvjk fel a nvnyek nedvt. A szvetek pusztulsa utn jabb, egszsges szvetet tmadnak meg. Vdekezni csak vegyszeres permetezssel lehet ellenk. Az atkk jellemzje az is, hogy gyorsan alkalmazkodnak a vltoz letkrlmnyekhez. Az utbbi vtizedek tlaghmrsklet emelkedse kedvez az atkafajok gyorsabb felszaporodsnak a vegetcis idszakban. Az is megfigyelhet, hogy egyes fajok elterjedsben s krtevv vlsban is szerepet jtszik a felmelegeds . Alkalmazkodkpessgk nem csak a krnyezeti s az ghajlati tnyezk vltozsval szemben kivl, hanem az atkal szerekkel szembeni rzkenysgk cskkentsben is , azaz a rezisztencia kialaktsban . Ezrt klnsen fontos, hogy az atkk elleni vdekezsek szervezse sorn mindent megtegynk a rezisztencia kialakulsnak elkerlse rdekben. Ezen a terleten akkor lehetnk sikeresek, ha az alkalmazott atkal szer felhasznlsra a vegetci folyamn minl kevesebbszer kerl sor, az elrt szertmnysgre figyelnk , j permetl fedettsgre treksznk, s olyan megoldst vlasztunk, amely kmli a hasznos l szervezeteket. Ezek mellett termszetesen folyamatosan figyeljk a rezisztencia kezdeti tneteit. Ha a hatkonysg cskkense mr megfigyelhet egy atkal szer esetben, akkor gyelni kell arra, hogy a helyettest ksztmny ms hatsmechanizmussal rendelkezzen.A megfelel ksztmny kivlasztsa mellett fontos, hogy jl ismerjk a krtev letmdjt s krnyezeti ignyeit is, mert a vdekezsi eljrsok csak gy vezethetnek eredmnyre.Vegyszeres  vdekezsre a specilis atkalk, s atkal-mellkhats rovarlk hasznlhatk. Mivel az atkal ksztmnyek tbbsge  csak bizonyos fejldsi alakjai ellen hatnak (tojs, vagy lrva, vagy kifejlett alak) a permetezst a vrakozsi id figyelembevtelvel 7-10 napos idkzzel, 2-3 alkalommal indokolt megismtelni.A kezelseket akkor clszer kezdeni, amikor mg kicsi a krtev egyedszma (ezrt van szksg a termeszt rszrl a rendszeres nvnyvizsglatokra). Ha a krtev mr elszaporodott, alig marad esly a nvnyek megmentsre, hiszen nemcsak, hogy tbb lesz az atka, hanem a szvedk mg a permetcseppekkel szemben is j vdelmet biztost szmukra. Mindemellett tartsuk szem eltt azt is, hogy az egyes dsznvnyfajok s -fajtk kztt jelents klnbsgek lehetnek az atka krttelre val rzkenysg tekintetben. Ugyanez vonatkozik azonban a nvnyvd szerekre is, ugyanis lehetnek dsznvnyfajtk, melyeken ltvnyos perzselsi tneteket okozhatnak mg az elrt dzisban kijuttatott, elvileg megfelel szerek is. Az llomnykezels eltt teht ajnlatos tesztelni a szert, azaz elzetes prbt vgezni egy-egy dsznvnyfaj vagy -fajta nhny egyedn, hogy miknt hat rjuk az adott permetszer, amennyiben mg nincsen ilyen jelleg tapasztalat a termesztk kztt.Az atkl szereink lehetleg oly mdon clozzk meg a krostkat, hogy kzben a hasznos rovarokra minimlis hatst gyakorolnak.

Takcsatka

A dsznvnytermesztk egyik legveszedelmesebb ellensge a kznsges takcsatka. Rendkvl szles a tpnvny kre, gyors szaporodsa s mra tbb nvnyvd szerrel szemben kialakult rezisztencija miatt az ellene trtn vdekezs nem knny.A kifejlett atkk kb. 0,5 mm nagysgak,narancsvrs sznbe fordulnak el, testkn gyakran kt sttebb folttal. A tojsok igen aprk, fehres sznek, szabad szemmel mr alig lthatk. Klnsen kros zldsg-, gygy- s fszernvnyeken, gymlcsfkon s szmos dsznvnyen, gy a leanderen is. A levlzet fonki rszn a takcsatkk szmra rendkvl kedvez felttelek alakulnak ki. Az atka a fiatal hajtsokat klnsen kedveli, ahol a tpllkozssal egy idben megkezdi a  szvedk ksztst, valamennyi mozg fejldsi alakja a nvny leveleit szvogatja.A levelek fonkjn pkhlra emlkeztet, de annl finomabb szvedk vdelmben szvogatjk a leveleket. A megtmadott levelek sznn kezdetben apr, halvny foltok jelennek meg, amelyek ksbb kiterjednek s sszefolynak . A megtmadott levelek az apr szrsnyomok miatt  a prologtatsuk fokozdik, a levelek klorofill-ban szegnyebb vlnak, a fotoszintzis lassul, majd megsznik, ami a nvnyek fokozatos kondicionlis leromlst idzi el. A levelek srgulnak, barnulnak, majd elszradnak.

A takcsatka szrazsg-  s melegkedvel  rovar gy leginkbb nyron szaporodik el. A szlvdett, ersen felmeleged, szraz teraszokon biztosan megjelenik. Ezrt clszer a nvnyek elhelyezsnl erre is figyelni. A fttt nvnyhzakban, de a szraz levegj, fttt laksokban is kpes a gyors szaporodsra akr tlen is. .  Alacsony hmrskleten (15-20)fokon  fejldse 3-4 htig is eltart. Magasabb, (25-30) fok kztti hmrskleten akr kt ht alatt is kifejldhet egy nemzedk. Az egyed fejldse sorn a tojsbl kikelt lrvt mozg, s nyugv nimfa llapotok kvetik. A mozg stdiumban az atka tpllkozik, ilyenkor rzkenyebb a nvnyvd szerekre is. Ilyenkor clszer a vdekezs . A takcsatka tg trkpessg faj, szabadfldn is kpes ttelelni, s az elkvetkez vekben ismt elszaporodni egy-egy adott kultrban

Otthonunkban tartott szobanvnyek esetben fleg tlen, a szraz levegj, tlfttt laksokban okozhat gondot a takcsatka. Mivel nvnyvd szerek a laksban nem hasznlhatk (!), a kvetkezket tehetjk: 1. Nveljk a leveg pratartalmt. Ennek elrsre tegynk vizet nagy prologtat fellet ednyekbe, s ezeket helyezzk a fttest kzelbe, vagy rakjuk a raditorra, az elprolgott vizet pedig rendszeresen ptoljuk. A magasabb pratartalom egybknt is j hatssal van a szobanvnyekre. 2. Nvnyeinket rendszeresen zuhanyozzuk le langyos vzzel, a takcsatka ugyanis nem kedveli a nedves krnyezetet. 3. Az atkal szeres kezelst szabad trben (pl. kert) vgezzk el. Kmiai vdekezsre a specilis atkalk s atkal-mellkhats rovarlk hasznlhatk.  A vegyszeres vdekezsen kvl a fliahz pratartalmnak a nvelse, s gyakori szellztets is visszafogja az atkk elszaporodst.

Szlesatka:

 A szlesatka tmegesen csak a legfiatalabb nvnyi rszeken tpllkozik, gy a fiatal leveleken, hajtsokon, a virgkocsnyon, a termskezdemnyeken tallhat. A krostott levl kanalasodik, torzul, idsebb korban a fonki rsz sokszor lomfnyv vlik. A hajtsok a fejldsben visszamaradnak, a nvekedsk szinte teljesen lell. A szlesatka vdekezs nlkl a nvnyek szzszzalkos pusztulst okozhatja. A legersebb fertzsi gcok mindig a nvnyhzak magasabb pratartalm rszn alakultak ki.

Gubacsatka:

Az atkatelepek a levelek fonkn tallhatk un gubacsokban.Fontos hogy a permetezskor a levelek aljra is jusson permetszer.

 

Hatkonyan vdekezni az atkkkal szemben csak a klnbz megelzsi s vdekezsi eljrsok (egszsges szaportanyag hasznlata, termesztstechnolgiai elemek betartsa, krnyezeti felttelek figyelembe vtele, szksg esetn kmiai vdekezs) kombincijval lehet! Biolgiai vdekezs  ragadoz atkk  kmlse, illetve mestersges felszaportsa. A permetezst  tbbszr egyms utn 3-5 naponknt ismteljk meg , tapadsfokoz szert hasznljunk. A permetezseket  elrt tmnysgben, s ztats szeren vgezzk

Nvnyvd szerek

Bvebben az atkk elleni szerekrl itt olvashattok

Floramite 240 SC nagyon hatkony szelektv atkalszer, kontakt hatsmdja egyedlll az atkalszerek kztt. Az atkk szervezetben az ingerlet tvitelre hat az idegek s az izmok kztt, ami idegrendszeri hiperaktivitshoz vezet. A kezels utn kb. 3 ra elteltvel az atkk hiperaktvv vlnak s tbb nem tpllkoznak. Ezrt a mozgsuk fokozatosan lelassul s legksbb 3-4 nap mlva elpusztulnak. A kznsges takcsatka esetn , valamennyi fejldsi llapot – pete, lrva, nimfa s img – ellen hatsos.

Magus 200 SC kivl taglz s hossz hatstartam, (j idztssel40-60 napos atkavdelmet biztost) kontakt gyomormreg tpus akaricid. Hasznlhat a leggyakoribb atkakrtevk ellen , a piros takcsatkk, a ktfoltos takcsatkk, valamint a levlatkk s gubacsatkk ellen.Az atkk valamennyi fejldsi alakjt - belertve a nyri tojsokat is - hatkonyan elpuszttja. Mellkhatsa kiterjed a levltet, liszteske, levlbolha s tripsz fajokra is.A Magus 200 SC ugyanakkor szelektv a hasznos rovarokra, megkmli a ragadoz atkkat s ms hasznos l szervezeteket.Egy vegetcis idszakban nem javasolt a tbbszri felhasznlsa, a rezisztencia kialakulsa miatt.

Omite 57 E elssorban nyri atkal szer, mert olyankor is kifejti a hatst, amikor a magas hmrsklet miatt ms ksztmnyek hatkonysga lecskken. Kontakthatsa mellett, magasabb hmrskleten a gztenzis hatsa is rvnyesl.Az Omite 57 E atkal szer a fitofg atkkat minden aktv fejldsi szakaszukban elpuszttja. Gtolja a lrvk kikelst is a lerakott tojsokbl. Olyan esetekben is hatkonyan alkalmazhat, amikor ms atkal szereknl mr a rezisztencia jelei tapasztalhatk.Az Omite 57 E megkmli a ragadoz atkkat s ms hasznos l szervezeteket, valamint a mhekre is veszlytelen.

Sanmite 20WP  Nedvesthet por (WP). Atkal szer, mely az sszes fejldsi alak ellen hasznlhat (tojs, lrva, nimfa, img). Kontakt, taglz, de hossz hatstartam atkal. Mitokondrilis lgzsgtl.A kezelst az atkk ttelelt nemzedknek aktivldsakor vagy I. nemzedknek tmeges lrvakelsekor kell elvgezni. A ksztmny hatstartama hossz, ezrt a vegetcis idszak alatt 1, maximum 2 vdekezs indokolt.  A kell hatkonysg elrshez a permetl koncentrcija 0,05% alatt nem lehet. veghzi molytetvek elleni kezelst alacsony img egyedszmnl kell  elvgezni. Szlesatka-fertzskor  2 kezels szksges, 3–5 napos  idkzkkel. A Sanmite 20 WP hatstartama hossz (50–60 nap),  ezrt vi egy kezelssel is atkamentesen tarthatjuk az ltetvnyt. Amennyiben mgis szksges, gy clszer a msodik kezelst egy msik ksztmnnyel elvgezni.

Nissorun 10 WP Atkalszer kivl tojs, lrva s nymphal hatssal. Takcsatka fajok ellen hatsos. Hatstartama 60-70 nap. A ragadoz atkkat, rovarokat, mheket kmli.vente maximlisan ktszeri kezels ajnlott.  vdekezseket az elrejelzsre alapozva, tli tojsszmlls alapjn, elssorban a takcsatkk ttelel tojsai ellen kell elvgezni, a tojskelshez minl kzelebbi idpontban. A ksbbiekben szksg esetn a kezelst meg kell ismtelni. A vegetciban vgzett permetezskor clszer a mozg alakokat pusztt kombincis partnerrel egytt kijuttatni a ksztmnyt. Az jabb kezelskor (30-45 nap mlva) elgsges lehet csak az j fejlds nvnyi rszek permetezse, amit elzetes atkavizsglattal kell megllaptani.

Flumite 200 SC krnyezetbart atkal permetezszer . A ksztmny kontakt hatsmddal, s transzlaminris (mlyhats) tulajdonsgokkal rendelkezik. Az atkk valamennyi fejldsi alakja ellen hatsos. A levl szvogatsa sorn a felszvott hatanyag a lrvk fejldst gtolja, a nstny atkk termketlen peterakst, a tojsprodukci cskkenst okozza. A levlatka, gubacsatka, piros gymlcsfa-takcsatka s kznsges takcsatka ellen a kezelseket a krtteli veszlyhelyzet ismeretben (elrejelzsre alapozva) kell elvgezni tavasszal 2-3 kisleveles llapotban, s nyron a felszaporods kezdetn. Kettnl tbb vdekezs egy szezonban a rezisztencia elkerlse miatt nem ajnlatos. 

Ortus 5 SCTakcsatkk s levlatkk ellen javasolt . A vdekezseket a krtev egyedszmnak ismeretben, a nvnyllomny rendszeres vizsglatval megvalstott megfigyelsekre alapozottan clszer elvgezni. A kijuttatst a tmeges felszaporods eltti idszakban, a lrvk ellen ajnlott idzteni.

Bio-Sect Spray szabadforgalm szer az atkk mellett pl. levltetvek, pajzstetvek ellen is hat. 

Vertimec 1,8 EC  s a Cascade 5 EC. II forgalmi kategris szer. 

 

 

A fiatal levelek megtekerednek torzulnak.

 

A levl fehr pttys lesz

 

Egy ersen atks levl

 

Az atkkat a levl aljn lehet elszr megtallni.

a takcsatkk pkhl szer telepet sznek a levlfonkn 

 

 

Csak a permetezs utn ntt, atkamentes levelek lesznek zldek, a szvogatottak mr nem zldlnek visza.

 

 

A gubacs atka:

 

A levlen dudorok keletkeznek, a fonk oldalon homor bemlyedsek tallhatk, amiben filcszer gubacsokban vanak az atkk.

 

Tetvek tbb faja is megjelenik a nvnyeinken.

 

Levltet:

Oleander-levltet (srga)

Fekete rpa-levltet

Zld szibarack-levltet

 Az oleander levltett mr meglehetsen rgen ismertk ( Franciaorszgban mr 1841-ben lertk) szrnyatlan nstnyei  feltnek. A csald fajaira ltalban jellemz mretek mellett (1,8–2,2 mm testhosszsg) a testk alapszne lnk narancs- vagy aranysrga. A cspok, a fej, s a lbak sttbarnk. A meglehetsen hossz s vaskos potrohcsvek s a farkocska barnsfeketk.

A fajnak nagy az elterjedsi terlete. gy elfordul szak- s Dl-Amerikban, Afrikban, zsiban s a csendes-ceni szigetvilgban. Legjellegzetesebb tpnvnye az oleander s a selyemkr, de elfordul mg az Apocynum, Calotropis, Vinca, Vincetoxicum s a Gomphocarpus nem fajain is. A nemzetkzi szakirodalomban az USA-ban s Japnban mint az oleander krtevje szerepel. Indiban ksrletileg bebizonyosodott, hogy kpes a grgdinnye, valamint ms dinnyeflk mozaik vrust is tvinni. Szriai megfigyelsek alapjn ismert, hogy szerepet jtszik a bab srga mozaik vrusnak  az tvitelben. Ugyancsak a bab krtevjeknt szerepel Argentnban is. Indiban a napraforgt krost krtevk listjn szerepel. Hasonlan a napraforg krtevjeknt talljuk az USA-ban is. Az Asclepias syriacval fertztt terleteken kisebb-nagyobb kolnii napraforgn megjelentek Magyarorszgon is. Eurpban – a mediterrn trsgen kvl  – megjelent mg Angliban, ahov importlt leanderekkel hurcoltk be Belgiumon keresztl.

E tetszets megjelens levltetfaj jniusban telepszik meg a fiatal selyemkr levelein s virgain. Innt vlt t jlius kzepn a leander fiatal leveleire , majd virgszraira. Haznkban – az oleander kzvettsvel – az utbbi vektl kezdve gond nlkl kpes ttelelni, minden bizonnyal ivaros alakok tjn is. A vele vegyes kolnikat alkot Myzus persi-cae fajnak az uborka mozaik vrus  tvitelben van nagy jelentsge.  Hasonl szerepe van a fekete rpa-levltetnek is. Ez utbbi faj augusztus kzepn s vgn alkot vegyes kolnikat az     oleander levltetvel a friss hajtsokon, a virgtart szrrszen, illetve a tszszer zsenge toktermsen. Szivogatsukon kvl ragacsos ledkkn megjelen penszgombk is krostjk a nvnyt . A korompenszt radsl szinte nem is lehet eltvoltani mert egy id utn annyira beszvdik a nvny szvetei kz.

Srga levltetvek s a katicabogr a levltetvek termszetes ellensge:

 

Fekete levltetvek:

  

a katicabogr lrvja rengeteg levltetvet fogyaszt:

Javaslat:

biolgiai: hasznos katick kmlse.

– Permetezs: az els kolnik szlelsekor permetezs specilis  rovarl szerekkel. A kezelsek tbbszri ismtlse szksges. A tolerancia vagy a rezisztencia kialakulsnak megelzsre a hatanyagokat vltoztatni kell.

 

Pajzstetvek

 Viaszos citrom-pajzstet

Hosszfark viaszospajzstet

Lgy teknspajzstet

Olajfa-teknspajzstet

Floridai teknspajzstet

Fge-pajzstet

Oleander-pajzstet

Eperfa-pajzstet

A f krtev az  oleader pajzstet, amely a trpusokon s a szubtrpusi terleteken az egsz vilgon elterjedt. A mrskelt vben – gy haznkban is – csak veghzakban s szobai nvnyeken fordul el. Haznkban is gyakori. Fbb tpnvnyei:  a  Nerium,  s az  Asparagus. A pajzstetvek a leander fld feletti rszein, klnsen a levelek fonkjn krostanak . A dsznvnyek legveszedelmesebb krtevjei. Tpnvnyeiknek szma meghaladja a ktszzat. A fertztt hajtson vagy levlen nha tmegesen fordul el, fehr vagy srgs fehr pajzsok formjban, sokszor mozg lrvk ksretben.vente  3 nemzedke fejldik. A levlen, a levlnylen, a hajtson, a bimbn vattaszer viaszvladk vdelmben lnek s szvogatnak .A viaszos, vagy ismertebb nevkn „ksza” pajzstetvek. Ers fertzskor a nvny fejldse megll, a levl s a bimb lehullik. Az ltaluk kivlasztott „mzharmat” lerakdst a hangyk ltogatjk. A Lgy tekns pajzstet  pajzsa kiss aszimmetrikus, srga vagy barna szn, szvogatsnak hatsra a levl srgul, idvel lehullik. Jelenltt a hangyk ltal intenzven ltogatott mzharmat is jelzi. A tbbi pajzstetfaj krttele tbbnyire helyi jelentsg, szk terletre korltozdik. A pajzstetvek azonban folyamatosan terjednek .

Javaslat:

mechanikai: a nvnyekrl a pajzstettelepeket s a pajzsokat kefvel le kell drzslni. A gyorsan fejld nvnyeken a fertzs mrskelhet az ersen fertztt nvnyi rszek eltvoltsval,

– Permetezs: a nyron kiltetett nvnyeket a szabadfldn mlyhats foszforsavszterekkel kezelhetjk (megbzhat eredmnyt csak megismtelt permetezsekkel rhetnk el!) jabban terjed a tiametoxam hatanyag inszekticidekkel trtn bentzs is.

 

Tekns pajzstet:

 

A tetk ragacsos vladka erre jn a korompensz

 

 

Leander pajzstet:

a levl tetejn csak ennyi ltszik eleinte:

ers fertzs esetn itt is megjelennek a tetvek

a fonki rszen lthat az igazi telep

 

Viaszos pajzstet

 

 

veghzi molytet

Trpusi eredetû faj. Ma mr minden fldrszen elfordul. A trpusi orszgokban szabadban l, a mrskelt gvben laksokban s veghzakban, dsznvnyeken fordul el. veghzak krnykn nyron a szabadban is megtelepszik, enyhbb teleken t is telelhet. Az veghzakban egsz vben folyamatosan szaporodik. vente ltalban 4 nemzedke fejldik ki. A faj klnsen kedveli a leandert. Az img s a lrva egyarnt krost, br az img kisebb mrtkben. Elssorban a leander fiatal leveleit lepi el. Hajtatskor megfertzi a fiatal nvnyeket, s azokon a kiltets utn, a szabadban is nagy krt okozhat. Szvogatsuk nyomn a levelek kezdetben halvnyulnak, elhalnak s lehullanak, vgl az egsz nvny elpusztul. Tpllkozsuk sorn mzharmatot termelnek, ezzel szennyezik a nvnyeket. Ezen ksbb megtelepszik a korompensz, ami a krttel mrtkt fokozza. A liszteskk kzvetett krt okoznak a vrusbetegsgek terjesztsvel is.A vdekezs nehz a levelek fonki rszn telepednek meg, telepeket alkotva, a vdekezs csak akkor hatsos  ha teljesen fedi a permet a nvnyminden rszt.

Javaslat:

– Permetezs: kontakt, felszvd s rovarnvekeds-szablyoz (pl.: Applaud 25 WP) ksztmnyekkel trtn vltogatott s megismtelt kezels. A permetezseket lgtrkezelssel is kiegszthetjk.

      

     

Oleanderszender:

Daphnis nerii 

Az  tropikus s szubtropikus terleteinek lakja, ez a  szenderfaj  Kzp-Eurpig csak alkalmanknt jut el. Magyarorszgon rendszertelenl figyeltk meg . A nyr elejn, mjus–jniusban vndorol be,  s olykor a szabadban elhelyezett leandercserjken augusztus–szeptemberben fejldhetnek ki a 2. nemzedk pldnyai. Ezzel egy idben jabb pldnyok is bevndorolhatnak. Kismret peti hosszksak s zldek. Hernyja kifejletten  nagy, zld vagy vilgosbarna szn. A potroh szelvnyek oldaln 1–1 nagy,  feketvel szeglyezett vese alak folt van.  Nyron a leanderen (egyes adatok szerint tlizld metngen) is l.  A  talajban, laza szvedkben bebbozdik, a bb telel t. Nlunk mg kivtelesen nem tudja tvszelni a hideg idszakot, de mr a nyr vgn elfordult  nlam is.

Javaslat:

–  elfordulsa mg ritka emiatt a vdekezs alkalomszer.

 

 

Gamma bagolylepke

 

Lepke kabca:

 

A krtev az igazi kabck rendjhez, a lepkekabck csaldjhoz (Flatidae) tartozik. Az img 6-8 mm nagysg, testt, belertve a szrks szn els szrnyakat finom viaszpor fedi. A nstnyek tojsaikat az sz folyamn fs szr nvnyek krgre helyezik, s a tojsok telelnek t. A faj hazai ttelelst az elmlt kt vben megfigyeltk. A lrvk az adott lhely hmrskleti viszonyaitl fggen kelnek ki s krttelk mjus vgtl a hajtsokon, leveleken vrhat. A tojsbl kikel lrva srgszldes szn, ngyszer vedlik. A lrva s a szrnykezdemnyes nimfa stdiumok testfelletn fehr viaszpehely lthat, amely folyamatosan termeldik s a tartzkodsi helykn, a nvny felletn is megtallhat.
Magyarorszgon, jlius kzeptl jelennek meg az imgk, a nvnyek hajtsain tpllkoznak, knnyen megfigyelhetk. Az imgk zavarsra pattanva meneklnek. Magyarorszgon egy nemzedke fejldik ki. 
 
  Javaslat:
 
    -Tlvgi lemos permetezs Agrollal , v kzbe szabadforgalm rovarl szerekkel permetezznk.
 
A klnbz fejldsi alakok nagyon eltrnek egymstl.
 
Viaszos "vattban" vdi magt, s a pncl is viaszos a permet leperegrla, csak nedvestszeres permet hasznl. 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Egyb rovarok a leandereken:

 

 

Alfldi szitakt Sympetrum sanguineum

 

 

Poloskk:

bencepoloska - Rhaphigaster nebulosa

bogymsz poloska - Dolycoris baccarum

borka-karimspoloska - Gonocerus juniperi

nyugati levllb poloska - Leptoglossus occidentalis

 

Bodobcs:

kznsges lovagbodobcs - Lygaeus equestris

 

 

Kznsges llaspk Tetragnatha extensa

 

Zld vndorszcske:

 

 

Virglak karolpk Misumena vatia

 

 

 

Smaragdzld virgbogr. Protaetia affinis

 

 

vissza a foldalra

 


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!