Gombs betegsgek
Az Ascochyts betegsg
Ascochyta egy gombs betegsg, amely kpes megfertzni az sszes nvnyi rszeket, s akkor elssorban mikor a telelben vannak. Ez nehezti a vdekezst, knnyen elpusztulhatnak az idsebb leander nvnyek is. Klnsen rintett a lgy rsze a nvnynek. A tli hnapokba fertzi leginkbb a nvnyeinket. gy tnik csak kiszradtak, de elpusztulnak, ha nem vigyzunk. Ez a szraz zna terjed az gak mentn lefel a trzsn. Ha a szraz rothads elr a thz s a fs tvet megtmadta, az egsz nvny elhal.
Ascochyta, mint minden gomba sprkat termel , amelyeket sztszr. A lehullott levelek, s virgzat az ednybe hagyva ezeknek tptalaj. A srlt szvetek, hegek szolglnak belpsi pontokat Ascochyta szmra. A csapadkos nyarakon Ascochyta problms a szabadban is. Itt a nvnyek nedvesek s a gomba sprk az es, terjesztse mellett kerlnek a nvnyre. A nagyon srn lv nvnyek, amelyek hossz ideig szradnak meg a gomba knnyen megfertzi. Vannak fogkonyabb fajtk. Ascochytaval fertztt rszt le kell vgni, hogy a gomba nem terjed fel a thz. Minden nvnyi rsz elpusztul a fertzs helye fltt.
Javaslat:
1. A rendszeresen, megelz permetezs a nvnyek egy gombaellenes szerrel. Ez klnsen az Ascochytara rzkeny fajoknl fontos. Ajnlatos legalbb egy permetezs sszel behords eltt.
2. A vgsi s egyb srlseket zrjuk le sebkezelvel, vagy festkkel




Verticillium dahliae
A gomba amely kpes ellenllni a krnyezeti hatsoknak s tllni tbb mint 12-14 vet.
elfordulsa: szles krben elterjedt az egsz vilgon. Sok tpnvnyes krokoz.
Tnetek vltozak: A beteg gakon a levelek, elvesztik zld csillogst szrke, majd halvny barna lesz . Egyes esetekben a betegsg lassan halad elre hnapok alatt vagy ven bell, ami fokozatos lombhulls s gelszradssal jr. Az rintett nvny satnya, s vgl elhal.


Egy msik tnet a kreg elsznezdse, a beteg gakon. Ez a tnet jobban lthat ha gondosan eltvoltja a krget egy nemrg fonnyadt gon.. Cskozs elfordulhat, kzvetlenl a kreg alatt vagy mlyebben a szvetekbe. Szksges lehet, lehntani a kls rtegeket hogy megtekinthessk a mlyen gykerez elsznezdst. A kreg elsznezdse elszr olajzld, aztn stt zld , s vgl barna.







A Verticillium dahliae fertz az egsz vegetcis idszakban, de sokkal gyakoribb tavasszal, vagy nyron. A gomba a srlseken (rovar szvs kreg repeds s metszsi seb) jut be a nvnybe. Odabent a gomba blokkolja vz vezet szvetet s akadlyozza a vz mozgst, ami gyors hervadshoz vezet. Ha a fa leters, akkor lehet, hogy csak korltozza a vz mozgst s ilyenkor lassan pusztul el.
Javaslat:
-A hervadt gakat el kell tvoltani . Metszskor a sebek kezelse megakadlyozza a gomba nvnybe jutst s a betegsg kialakulst . Kmiai vdekezs gombalszeres permetezs
Az oleander sztemfliumos levlfoltossga
A krokoz a levlen kezdetben srgs foltok alakjban jelenik meg, melyek ksbb elbarnulnak, illetve feketss vlnak. A foltok krl egy srga udvar gyakran a levelek srgulsig szlelhet marad. A krokoz sporulcija elssorban a srgs udvar s a folt hatrn figyelhet meg kondiumtartk formjban. rett peritciumok kialakulsa a levlen rendkvl ritkn figyelhet meg, protoperitciumok azonban gyakrabban. A Stemphylium tipikus levlfoltja elssorban az idsebb leveleken regisztrlhatk .
Javaslat:
–permetezs : vdekezsre a cineb a mankoceb, hatanyag permetezszerek kivl hatsak.


Rizoktnis betegsg
A betegsg a dugvnyokon, ritkbban a gykeres nvnyeken jelenik meg. A dugvnyok rosszul gykeresednek, hervadnak, a nvnyek floldalasan vagy teljesen hervadnak. A beteg nvnyeken a szron barna, foltszer, floldalas, ksbb a szrat tlel, barna kregelhals figyelhet meg. A felleten barna, hlzatos micliumbevonat lthat. A hervads mrtke a kregelhals kiterjedstl fgg. A krokoz polifg, talajlak gomba, amely apr szklerciumaival a talajban tartsan megmarad.
Javaslat:
– a dugvnyokat termesztsre mg nem hasznlt , vagy steril kzegben gykereztessk
– permetezs: a krokoz szlelse esetn a talajt benomil, cineb, kaptn hatanyag fungiciddel ntzzk be.





Cerkosprs levlfoltossg
A leveleken 0,2–1 cm nagysg, srgsbarna szegly, kr alak, gyakran sszeolvad foltok lthatk. Felletkn barna kondiumtart gyep kpzdik. A fertztt levelek gyorsan sszeszradnak. Nedves idben rohamosan terjed. Slyos fertzs esetn a levelek lehullanak. A krttelt a zrt fekvs s a fnyhiny elsegti.


Javaslat:
– permetezs: a benomil hatanyag ksztmnyekkel (Agrocit, Benomil 50 WP, Fundazol 50 WP), valamint a cineb, manko-ceb, propineb vagy metirm tartalm szerekkel vdekezhetnk eredmnyesen.
Gykr rothads:
A gykrrothads egy gombs betegsg, mely virgot, zldsget, fs szr nvnyt egyarnt megtmad. Mivel a gykeret krostja, az egsz nvny elpusztul.
Egyes gombabetegsgek, mint a gykrrothads, megjelensk utn mr alig kzdhetk le. Ez a gomba, amely a gykerek mkdst korltozza, csak a beteg vagy ms ok kvetkeztben legyenglt nvnyeket tmadja meg. A legyengls oka lehet pldul a tlntzs, a levegtlen sszetmrdtt talaj, a tlzott tpanyag-utnptls, ersen trgys fld, a tl hideg, illetve tl meleg hely. Gykr rothads lp fel akkor ha hagyja, hogy a nvny pang vzbe lljon. Gykrrothads trtnik, ha a gykerek nem kapnak elg levegt, a pusztul gykerek hatsra lombozat elsznezdik, s vgl elpusztul a gykerek szrs szagot bocstanak ki. A gykrrothads megelzse nem annyira egyszer hogy kevesebbet ntznk. Fontos a felesleges vz elvezetse, s mdostani a talaj szerkezeten homokot vagy perlitet, kevernk a fldbe, hogy mozdtsa el a jobb vzelvezetst. Kedvez letfelttelek mellett a nvnyek ellenllak a mindenhol jelenlev krokozkkal szemben.
Gykrrothadst a leanderen : Phymatotrichopsis omnivora ( Phymatotrichum omnivorum ) a talajlak gomba okozza . Leanderek nagyon fogkonyak a gykrrothadsra . Mivel a srlt gykereket nem vehetnek fel elg vizet , hogy fenntartsk a nvny vzignyt, a levelek elhervadnak, s a nvny elpusztul. Az elszradt levelek ltalban tovbbra is a nvnyen maradnak. Az els tnete a fertzsnek a hervad a levelek s gyors hanyatls. A betegsg leginkbb tlen fertz, de a nyri hnapokban is, a nvny levelei elszradnak s aztn az egsz nvny.
Javaslat:
- Egszsges szaport anyag, talajferttlents, j minsg fld hasznlata a fld szerkezetnek adalkokkal trtn javtsa(perlit agyaggoly kkuszrost tzeg).
Botrytiszes hervads (szrke pensz):
A krokoz jl ismert, polifg, fakultatv parazita gomba. A betegsg tnetei nagyon vltozatosak. A leanderen a leggyakoribb tnet a hajts- s virghervads. A hajtshervads a botrtiszes betegsg jabban szlelt, a zld s a fsod hajtson egyarnt megjelen tnettpusa, mely kezdetben a hajts alapi rszrl kiindul, rohamosan nagyobbod, vizenys foltok alakjban jelentkezik. Msodlagos tnetknt a foltok alatt a hajts elvkonyodik, barnsfeketre sznezdik. A foltban kezdetben a levlripacsokon, majd a teljes levlfelleten egrszrke bevonat, n. kondiumtart gyep jelenik meg. A virghervads ennl gyakrabban megjelen tneti forma. A virgok vizenysen sszeesnek, „leforrzdnak”. Rajtuk szintn megjelenik a szrke kondiumtar gyep .
Javaslat:
– A higinia a vdekezs legfontosabb eleme. A nvnyhz relatv pratartalmt tartsuk 80% alatt, s gyakran szellztessnk. A beteg leveleket s a hervad dugvnyokat meg kell semmisteni.
– permetezs: a betegsg ellen permetezssel vdekezhetnk benomil, procimidon hatanyag nvnyvdszerrel


Az elnylott virgok prs helyen gyorsan gombsodnak ezrt clszer leszedni minl elbb.


Korompensz:
Pedig ezt nem a fst, se nem a korom okozza, hanem egy gombs betegsg, amelyet nagyon tallan korompensznek neveztek el. A betegsg kvetkeztben a megtmadott nvnyek levelei nem kpesek az asszimilcira. Ha idben szrevesszk valamennyire le lehet siklni, de ha ha alaposan "rtelepedett" mr nem viszi le semmi fekete marad . A korompensz tulajdonkpp a tetvek mzgs rlkn megteleped gomba. Ezrt is figyeljk a nvnyeink leveleit mert a megteleped tetveket ( pajzstet levltet gyapjastat stb.) szvogatjk a nvny nedveit, mzgs rlkk szennyezi a leveleket s a rteleped korompensz tovbb rontja a levelek llapott, s ronda is.
Ebben az esetben azonban nem a korompensz ellen kell vdekezni, hanem a fertzst kivlt krlmnyeket kell megszntetnnk a tetvek krttelt .
Javaslat:
-Permetezs rovarl szerrel+ tapadsfokoz.




A palntadls-betegsg
A leander palntanevelsnl a legtbben a palntadls megjelenstl flnek. Ez az a gombabetegsg, amely a legtbb palntt kpes elpuszttani a legvdtelenebb korukban ri ket. Elmondhatjuk, hogy szinte az sszes palntanevel fldkzegben jelen lehet a krokoz gombacsald valamelyike.
A palntadls-betegsg korai tnetei mr a palntakort megelzen, a magvak csrzsakor jelentkezik: sok mag nem kel ki, elfekszik, a talajban elpusztul. A csranvnyek kelse utn a szikleveles kortl a 4-6 leveles palntakorig fertznek leginkbb, a palntk gykrnyaki rsze veges lesz, elvkonyodik, meggyengl, a kis nvnyek a talajra borulnak, a szrt barnn elhal. A palntapusztuls foltokban alakul ki s elg gyorsan terjed, br a nvnyek a csrzstl a kt lombleveles korukig a legrzkenyebbek r, de helytelen nevelsi krlmnyek kztt ksbb is fellphet. Azonban nem annyira veszlyes , mint elsre tnik, hiszen megfelel krlmnyek teremtsvel, s vdekezssel megelzhet
A krlmnyek, melyek fokozzk a fellpsnek veszlyt:
Tl sr vets.
llandan tl vizes talajfelszn.
Prs leveg.
Meleg.
Nem kell megvilgts.
Fertztt mag,
Fertztt fld.
Levegtlen, tmr talaj.
A talajferttlent szereket a vets, ltets eltt kell a talajba dolgozni. Elbomlsukat a talaj felftsvel lehet gyorstani. A magvets s kels utn fellp palntadls ellen – a gomba tovbbterjedsnek meglltsra, a kr enyhtsre - a talaj bentzsvel kell a gombal szert kijuttatni. A vetmagvak krokozk elleni csvzsval a kels, a csrzs idszakban fellp fertzst elzhetjk meg. A magvak hjra felvitt szerek a talajnedvessg hatsra oldatba kerlnek, csravd hatsukkal a kis nvnyeket tsegti az rzkeny idszakon. Az Orthocid, valamint a Dithane M 45 szerek terjedtek el kertszeti nvnyek magcsvzsnl.
vissza a f oldalra
|