Baktériumos betegségek
Agrobaktériumos gyökérgolyva
Sokgazdás kórokozó, a leanderen is előfordulhat. Hazai viszonylatban leggyakrabban az almán, lágyszárúak közül pedig a napraforgón fordul elő . A tünetek leggyakrabban a tőnél keletkezô, alaktalan hipertrofikus golyvák formájában jelentkeznek. Ezek kezdetben szivacsos szerkezetűek, a karfiolra emlékeztetnek, később megkeményednek, feketék és repedezettek lesznek, közepük gyakran üreges. Fellépésekor a leandertövek a fejlődésben visszamaradnak, levelük sárgul. A kórokozó a talajban széteső golyvákban évekig fennmarad. A gazdanövényt sebzéseken keresztül fertőzi. Ennek következtében a leander szárain is gyakran elôfordul .
Javaslat:
– egészséges dugvány használata, a beteg egyedek eltávolítása és megsemmisítése,
– permetezés: a visszametszett gyökerű egyedek baktericides (pl. rézoxid hatóanyagú készítményekkel) kezelése, talajfertôtlenítés.
Baktériumos ág-, levél- és szemölcsös daganat:
A Pseudomonas savastanoi, az ún. „olajfarák” az olajfa egyik legsúlyosabb kórokozója, de fertőződhetnek vele a Fraxinus nemzetségbe tartozó fafajok, a Jasminum primulinum , és a Nerium oleander . is. A fiatal leander ágain és levelein fertőzés hatására jellegzetes csomók és gümők jelennek meg . Az ágak törpülnek, esetleg el is halnak. A fertőzött csúcshajtások szenvednek leginkább, és többnyire el is pusztulnak. A kéregszövetből kialakult csomók szivacsos üregében baktériumok tenyésznek. Ezek nagyobb esők hatására kimosódnak a csomókból. A fertőzésre kedvező körülmények hatására a levelek főerei és a levélnyél is fertőződik, ami levélhullást idéz elő. Ritkább tünet lehet még a virágok fekete, rothadó elhalása is. A Pseudomonas savastanoi f. sp. nerii a leander valamennyi föld feletti részén idéz elő szemölcsszerű daganatokat, és a virágokat is fertőzi. Kártétele nyomán a virágok megfeketednek és rászáradnak a bimbótartó szárrészre . A baktétium a levelek felől halad a gyökerek felé. A növény lombozata korán sárgul, lassan, vagy hirtelen elszárad. A fiatal zöld szár is hervad, zsugorodik, de az idősebb ágak többnyire tünetmentesek maradnak. A felmetszett szárban jól látható a megbarnult edénynyalábokból csepp formájában kilépő baktériumnyálka. A fertőzéz kialakulásának vizsgálatához, laboratóriumi körülmények között, tíz cserepes olíva Frantoio két éveses olajfát vizsgáltak . Beoltották injekciós tűvel, tavasszal két helyszínen, P. savastanoi baktériumot tartalmazó szuszpenzióval. És a jellemző csomós tüneteket észleltek minden beoltott növényen, hat hónapal a beoltás után. Baktériumtenyészetek azonos jellemzőkkel bírtak, az eredeti törzs és az oltások. A kifejlődött tünetek megegyezőek, minden olíva csomó kialakult, molekuláris azonosítás érhető el .
Egykét hasznos új információ a betegségről : A betegséget okozó baktériumot lehetetlen kiirtani a növényből. A fehér virágú fajták rezisztensebbek a baktériumra. A betegség, szerencsére a növényen belül nem terjed, a növény elszigeteli a fertőzött részt, és idővel elhal. A betegség a sérüléseken jut be a növénybe, a víz is hordozó lehet. Amit lehet csinálni a fertőzött részeket le kell metszeni, legalább 10 centivel a fertőzés alatt. A metszőollót minden vágás után fertőtleníteni kell 10%-os hipóval, és a vágási felületet is le kell kezelni vele. A levágott részt elégetni. Nem szabad öntözni metszés után, mert a vízzel is terjed a baktérium.
– a levélzet szárazon tartása és a beteg növényi részek folyamatos eltávolítása. Fontos az ápolásnál használt eszközök növényenkénti fertőtlenítése, és itt nem csak a metsző ollóra gondolok , hanem a cserepekre, alátétekre, növénytámasz stb. Az öntözésnél a közös alátét használata nem szerencsés a viz átmossa az egyik növényről a másikra a kórokozó baktériumokat és a gombákat.
– permetezés: többször megismételt állománypermetezés, réz (Kasumin 2 L, Nordox 75 WG) hatóanyagú baktericiddel. A réztartalmú vegyszeres beöntözés is javasolható
Xylella fastidiosa
A betegséget egy baktérium okozza ami a növény szállító szövetében él. Hatására a levelek megperzselődnek a növényen. A levelek sárgulása és kiszáradása, végül megöli leander bokrokat. Ezt a baktériumot szinte kizárólag a kabócák terjesztik. Ezek a baktériumtörzsek több betegséget is okoznak, az ok-okozati összefüggés eddig nem ismert. Ide sorolják a barack betegség (PPD), szilva levél forrázás, és a Pierce-kór (PD) a szőlő, citrus tarka klorózis (CVC), és a levél megperzselődést a mandula, kávé, szil, tölgy, leander, körte , és a platánfán. X. fastidiosa leginkább az Egyesült Államok délkeleti részén terjedt el, de előfordul Kaliforniában, Dél-Ontario és a déli államok középnyugati részén. Észak-Floridában, PPD és PLS korlátozhatja barack és a szilva gyümölcsös termesztést . Európai fajta bor és csemegeszőlő gyakorlatilag nem létezik , van olyan fajta szőlő ami ellenálló. A betegség X . fastidiosa terjedése várható , ha a feltételek kedveznek , beleértve a szezonális esőzéseket és egyéb befolyásoló tényezőt pl a lakosságot.
A betegség terjesztői a kabócák:
vissza a főoldalra
|