Baktriumos betegsgek
Agrobaktriumos gykrgolyva
Sokgazds krokoz, a leanderen is elfordulhat. Hazai viszonylatban leggyakrabban az almn, lgyszrak kzl pedig a napraforgn fordul el . A tnetek leggyakrabban a tnl keletkez, alaktalan hipertrofikus golyvk formjban jelentkeznek. Ezek kezdetben szivacsos szerkezetek, a karfiolra emlkeztetnek, ksbb megkemnyednek, feketk s repedezettek lesznek, kzepk gyakran reges. Fellpsekor a leandertvek a fejldsben visszamaradnak, levelk srgul. A krokoz a talajban sztes golyvkban vekig fennmarad. A gazdanvnyt sebzseken keresztl fertzi. Ennek kvetkeztben a leander szrain is gyakran elfordul .
Javaslat:
– egszsges dugvny hasznlata, a beteg egyedek eltvoltsa s megsemmistse,
– permetezs: a visszametszett gyker egyedek baktericides (pl. rzoxid hatanyag ksztmnyekkel) kezelse, talajferttlents.
Baktriumos g-, levl- s szemlcss daganat:
A Pseudomonas savastanoi, az n. „olajfark” az olajfa egyik legslyosabb krokozja, de fertzdhetnek vele a Fraxinus nemzetsgbe tartoz fafajok, a Jasminum primulinum , s a Nerium oleander . is. A fiatal leander gain s levelein fertzs hatsra jellegzetes csomk s gmk jelennek meg . Az gak trplnek, esetleg el is halnak. A fertztt cscshajtsok szenvednek leginkbb, s tbbnyire el is pusztulnak. A kregszvetbl kialakult csomk szivacsos regben baktriumok tenysznek. Ezek nagyobb esk hatsra kimosdnak a csomkbl. A fertzsre kedvez krlmnyek hatsra a levelek ferei s a levlnyl is fertzdik, ami levlhullst idz el. Ritkbb tnet lehet mg a virgok fekete, rothad elhalsa is. A Pseudomonas savastanoi f. sp. nerii a leander valamennyi fld feletti rszn idz el szemlcsszer daganatokat, s a virgokat is fertzi. Krttele nyomn a virgok megfeketednek s rszradnak a bimbtart szrrszre . A bakttium a levelek fell halad a gykerek fel. A nvny lombozata korn srgul, lassan, vagy hirtelen elszrad. A fiatal zld szr is hervad, zsugorodik, de az idsebb gak tbbnyire tnetmentesek maradnak. A felmetszett szrban jl lthat a megbarnult ednynyalbokbl csepp formjban kilp baktriumnylka. A fertzz kialakulsnak vizsglathoz, laboratriumi krlmnyek kztt, tz cserepes olva Frantoio kt veses olajft vizsgltak . Beoltottk injekcis tvel, tavasszal kt helysznen, P. savastanoi baktriumot tartalmaz szuszpenzival. s a jellemz csoms tneteket szleltek minden beoltott nvnyen, hat hnapal a beolts utn. Baktriumtenyszetek azonos jellemzkkel brtak, az eredeti trzs s az oltsok. A kifejldtt tnetek megegyezek, minden olva csom kialakult, molekulris azonosts rhet el .
Egykt hasznos j informci a betegsgrl : A betegsget okoz baktriumot lehetetlen kiirtani a nvnybl. A fehr virg fajtk rezisztensebbek a baktriumra. A betegsg, szerencsre a nvnyen bell nem terjed, a nvny elszigeteli a fertztt rszt, s idvel elhal. A betegsg a srlseken jut be a nvnybe, a vz is hordoz lehet. Amit lehet csinlni a fertztt rszeket le kell metszeni, legalbb 10 centivel a fertzs alatt. A metszollt minden vgs utn ferttlenteni kell 10%-os hipval, s a vgsi felletet is le kell kezelni vele. A levgott rszt elgetni. Nem szabad ntzni metszs utn, mert a vzzel is terjed a baktrium.
– a levlzet szrazon tartsa s a beteg nvnyi rszek folyamatos eltvoltsa. Fontos az polsnl hasznlt eszkzk nvnyenknti ferttlentse, s itt nem csak a metsz ollra gondolok , hanem a cserepekre, alttekre, nvnytmasz stb. Az ntzsnl a kzs altt hasznlata nem szerencss a viz tmossa az egyik nvnyrl a msikra a krokoz baktriumokat s a gombkat.
– permetezs: tbbszr megismtelt llomnypermetezs, rz (Kasumin 2 L, Nordox 75 WG) hatanyag baktericiddel. A rztartalm vegyszeres bentzs is javasolhat






Xylella fastidiosa
A betegsget egy baktrium okozza ami a nvny szllt szvetben l. Hatsra a levelek megperzseldnek a nvnyen. A levelek srgulsa s kiszradsa, vgl megli leander bokrokat. Ezt a baktriumot szinte kizrlag a kabck terjesztik. Ezek a baktriumtrzsek tbb betegsget is okoznak, az ok-okozati sszefggs eddig nem ismert. Ide soroljk a barack betegsg (PPD), szilva levl forrzs, s a Pierce-kr (PD) a szl, citrus tarka klorzis (CVC), s a levl megperzseldst a mandula, kv, szil, tlgy, leander, krte , s a platnfn. X. fastidiosa leginkbb az Egyeslt llamok dlkeleti rszn terjedt el, de elfordul Kaliforniban, Dl-Ontario s a dli llamok kzpnyugati rszn. szak-Floridban, PPD s PLS korltozhatja barack s a szilva gymlcss termesztst . Eurpai fajta bor s csemegeszl gyakorlatilag nem ltezik , van olyan fajta szl ami ellenll. A betegsg X . fastidiosa terjedse vrhat , ha a felttelek kedveznek , belertve a szezonlis eszseket s egyb befolysol tnyezt pl a lakossgot.
A betegsg terjeszti a kabck:






vissza a foldalra
|