A leanderrl ezt j tudni!

Leander vagy babrrzsa, a trnicsvirgak rendjbe s a metngflk csaldjba tartoz nemzetsg. Korbban tbb fajt is ide soroltak, de a korszer rendszertanok szerint a nemzetsg egyetlen faja a leander. A Nerium oleander a Mediterrnum krnykn shonos rkzld, nagy virgtmeget nevel dszcserje. Virgzsi ideje nyron, illetve sz elejn van. Felhasznlsa ketts: egyrszt hajtsdugvnyrl jl szaporthat dzss dsznvny, msrszt, mint dekorcis nvny a hideghzi nvnyek kz is sorolhat. Elterjedse a Fldkzi-tenger vidktl India szaki rszn t Dlnyugat-Knig hzdik, hazjt nem ismerjk pontosan. A leander tbbnyire csoportosan fordul el, vzfolysok mentn. A termszetben l nvnyek cserje, vagy kisebb fa mretek, 5m magassgig is megnhetnek. Levelei lndzsa alakak, s a nyelnl elkeskenyednek, akr 10-15 cm hosszra is fejldhetnek. A levelek ltalban levlkrnknt (ndusz) hrmasval llnak, a dugvnyoknl s a magoncoknl tmenetileg elfordul a ktleveles is. Ritkn egy-egy nvnynl tallkozhatunk a ngyleveles hajtsokkal is. A ndiuszok egymstl val tvolsga meghatrozza a nvny nvekedsi erejt is (habitust). Lehet tizent-tizennyolc cm is , akkor egy nagyon erteljes fajtrl beszlnk, ha csak pr cm. akkor az egy trpefajta. A virgok a szr vgn, sokvirg bogernyben (virg bugn) nylnak. A buga alakja, mrete s a rajta tallhat virgok szma fajtnknt vltozik. A bugn tallhat virgrgyek, ha lassan fejldnek ki a virgzs elhzdik (akr a kvetkez vre is) ez fajtnknt s az idjrstl is fgg. A bugn fejldnek a toktermsek, amik nagyon sok rept szrrel rendelkez (kis ejterny) magot tartalmaznak, ha nem fejldik magtok az elnylott buga magtl leesik. Virgzskor a legfels levelek hnaljnl hajtsok fejldnek, ltalban mindegyik levlnl, de lehet kevesebb is. Ilyenkor a virgzott g elgazik. Nagyon sok hibrid ltezik mr, ezek eltr tulajdonsgokkal rendelkeznek nvekeds, fagytrs, s a virgok szne, s formja tekintetben. A dl eurpai kertszekben rzsaszn, piros, fehr, srga valamint cskos s telt virg formit csodlhatjuk meg.
A nvnynek minden rsze mrgez keser tejnedvet tartalmaz. Ez egy ers szv-toxint is tartalmaz folyadk, amit gygyszergyrtsban is hasznlnak. A levelek s a virgok nedvnek szvmkdst szablyz, izzaszt, vizelethajt, hnytat, kptet s tsszent hatsa van. A levelekbl kszlt fzetet a rh klsleges kezelsre, s a duzzanat cskkentse, hasznljk. A gykr krgt hasznljk a lepra, s brbetegsgek, a pikkelysmr kezelsre. Az egsz nvny lltlag hatsos a gyulladsok s a rk ellen. A nvny levelt s krgt hasznljk patknymreg, s rovarirt gyrtsra is. A levelek tartalmaznak kis mennyisgben latex-et, amit a gumigyrtsnl hasznlnak, de ez kevs a kereskedelmi hasznostshoz.
A mediterrn terleteken gyakran teleptik svnycserjeknt, igen gyakori az autplyk mentn is.

Kzp-Eurpban az egyik legrgebbi dzss nvny , amit meleg nyarakon a kztereken, jniustl virgozva lthatunk. Ess nyarakon a bimbk nem mindig nylnak ki , gyakran ttelelnek s csak a kvetkez vben virgoznak.
Magyarorszgon a mr XV. szzadban kzkedvelt, a trpusi szpsg nvny. Klnsen a XIX. szzad kisnemesi kriiban s a fnemesi udvarhzakban lte fnykort . Innt terjedt el a falusi portkra s tanykra. A musktli mellett az egyik legkedveltebb virga volt a magyarsgnak. jabban renesznszt li. A nagyvrosi terek, stnyok, parkok egyik legvonzbb, de sznfoltjv vlt.
Mrcius kzeptl a tavaszi fagyok elmltval az ttelelt nvnyeinket kitehetjk az erklyre, teraszra vagy kzvetlenl a kertbe. Ezek a nvnyek a 0 C-ot mr krosods nlkl elviselik. Az ers naptl egy ideig vdjk. Ilyenkor kezdjk el rendszeresen ntzni, s vgezzk el a szksges tltetseket is. A nvnyt napos s meleg helyre tegyk, ahol lehetleg vdve van az estl. Vigyzzunk az atkk is itt rzik jl magukat.

prilistl augusztusig, elssorban az idsebb, tbb vig ugyanabban a fldben lv nvnyeket tpozzuk tpoldatos kezelst hetente alkalmazhatunk. Nyron locsoljuk bsgesen, de inkbb alulrl, a virglda vagy cserp tlcjban tltve a vizet. A „j kondciban” tartott nvnyek jnius elejtl szeptember vgig szinte folyamatosan virgoznak. ltalban kt f virgzsi pridusa van a tavaszi s a nyrvgi. Ilyenkor tmadja a virgokat a botrtiszes hervads, vagy a baktriumos, g-, levl- s virgdaganat krokozja. Ebben az idszakban szaporodnak el az llomnyokba a takcsatkk , a klnbz levl-tetfajok, valamint a pajzstetvek is. Az egsz vegetcis idszakba elfordul a szemfiliumos levlfoltossg. Szrvnyos krtteleket okozhatnak mg a piros karims poloska s a virgbogarak imgi , valamint a trpusi kinzet oleander-szender hernyja is.
Augusztus kzepe ez a dugvnyvgs legkedvezbb idszaka, de tavasztl nyr vgig folyamatosan szaporthat. A leander haznkban magrl is jl szaporthat, a gyakorlatban mgis a hajtsdugvnnyal trtn szaportsa terjedt el. A 15–20 cm hossz dugvnyok 3–4 ht alatt meggykeresednek, dugvnyokat a harmadik levlpr alatt vgjuk. Az ilyenkor levgott hajtsokat tzetesen nzzk t, elssorban: az oleander-levltet, a kznsges takcsatka s az oleander-pajzstet krttelt illeten. Mindhrom krtev sanyargatja a mg meg nem gykeresedett, vzben ll hajtsdugvnyokat. A dugvnyok vizbe benomil hatanyag szert, esetleg faszenet tesznk, amely szmos krokoz ellen nyjt megbzhat vdelmet. Tlen a dugvnyok (a hmrsklettl fggen) 4–8 ht alatt gykeresednek esetleg csak a kvetkez tavasszal. A nagy llomnysrsg, a gyakori prskrnyezet esetn ( klnsen augusztus vgn, szeptember elejn) s a magas hmrsklet miatt, a botrtiszes betegsg ellen rendszeresen permetezznk. Az els kezelseket ajnlatos a dugvnyozs utni msodik napon elvgezni. A beteg leveleket s dugvnyokat folyamatosan tvoltsuk el s semmistsk meg, az ltetstl az j levelek megjelensig. A gykeres dugvnyokat steril kzegbe, virgfld, tzeg, perlit s homok (1:1:1:1) keverkbe vagy a nvny ignynek megfelel elkevert fldbe ltessk. A vegetcis idszakban kthetente tpoldatozzuk, a cserepes virgos dsznvnyek szmra alkalmas mtrgyaoldattal. Hasznljunk ltalnos talajferttlent szereket . A hasznlt cserepeket ltets eltt benomil s rztartalm (Fundazol 50WP + Bordil 0,2%) gombalszer oldatba mrtsuk.

Ennek az idszaknak a teendi kz tartozik a metszs is . A nagyra ntt vagy felkopaszodott gakat ilyenkor clszer visszavgni . A botrtiszes hervads, s a vele egytt fellp baktriumos fertzsek elleni nvnyvdszeres vdekezs, a termesztstechnolgiai mveleteket egszti ki, nmagban azonban a betegsgek lekzdsre nem elegend. A krokoz a srlseken keresztl hatol a szrba (a ksbbi fzisokban pedig a virgba), ezrt az tltetst, gykrmetszst, s szksges metszseket, a keletkez sebek lezrsa miatt mindig gombal szeres permetezs kvesse. A baktriumos betegsgek (agrobaktriumos gykr s a pszeudomonszos g- s levldaganat) valamint a levlbetegsgek (sztemfliumos, alternris, szeptris stb.) ellen egyidej vegyszeres vdekezsekkel tudunk megnyugtat eredmnyt elrni. A szinte mindig jelenlv oleander-pajzstet ellen pedig legalbb 3 alkalommal kell eredmnyesen vdekeznnk. A takcsatkk krttele is jelents ezrt lland figyels s felszaporodsuk esetn vdekezs szksges.

Oktber vgn, november elejn az els fagyok megjelensekor vigyk be a telelhelyre nvnyeinket. Erre azonban mindenkppen ksztsk fel azokat. Behords eltt ajnlatos egy alapos permetezs, ami atkalt, s ms rovarlt, valamint gombal szert is tartalmazzon. A flig elnylott virgbugkat rgebben nem szoktam levgni, mert a kvetkez tavasszal ezeken j virgrgyek fejldhetnek, de ha levgjuk, a nvny gyorsabban kezd tavasszal hajtani, s hoz majd j bugkat. Ami miatt mr n is levgom a tlen rajthagyott bugkon sok krokoz megtelepedik s a gombsods is itt a leggyakoribb. A bugk levgst ne halasszuk ksig mert a be nem gygyult sebeken a nvnynedvek cspgnek akr egsz tlen, ezzel egy jabb fertzsi lehetsget terentnk. Vagyis mindegyik mdszernek vannak elnyei s htrnyai, mrlegeljk neknk mi a kedvezbb megolds.
Hideghzi nvnyknt 4–5 fokos hmrskleten jl teleltethet. A teleltetshez fagymentes pince, szutern, veranda, lpcshz is alkalmas. Fontos hogy a teleltet hmrsklete fnyviszonyai s az ntzs sszhangba legyenek. Ez alatt azt rtem, ha kevs a fny mondjuk egy pincben, akkor a hmrsklet is alacsonyabb legyen az ntzs pedig csak nagyon ritkn. Tekintettel arra, hogy az gynevezett „tli pihentets” alatt is tmadhatjk f krtevi s krokozi nvnyeinket, ezrt gyakran nzzk t, mert a nvnyvdelem ekkor is fontos. A tli idszakban (hmrsklettl fggen) 3–5 hetenknt ntzznk, a gyakori ntzs, gombsodshoz vezet. A meleg (10-15 fok) hatsra megnylt, rtktelen hajtsok fejldnek valamint gyakori a pajzstetfertzs s atkafertzs.
Februrra, s a kora tavaszi idszakra esik a magvetssel trtn szaports kezdete. Clszer gy idzteni, hogy a magoncok mr a tavaszi napfnybe ersdjenek meg. Ha mindenkppen tlen szeretnnk „jtszani” a magoncokkal, akkor kiegszt fnyrl kell gondoskodni. Klnben a megnylott nvnykk betegsgek ldozatai lesznek, mg akkor is, ha gombalvel locsoljuk.
vissza a foldalra
|