A nvnyeken tallhat elvltozsokat nemcsak a betegsgek s krtevk okozhatjk, hanem a krnyezeti tnyezk is.
Ilyenkor beszlnk lettani rendellenessgekrl.
A krnyezeti tnyezk brmelyike, mint a talaj svnyianyag-tartalma, kmhatsa, vzelltottsga, a leveg pratartalma, hmrsklete, illetve a hmrsklet-vltozsok hirtelensge, de mg a nappalok hosszsga is befolysolja a nvnyek fejldst, gy ezek valamelyiknek vagy egyttes hatsnak eredmnyeknt furcsa elvltozsok jelenhetnek meg a nvnyeken.
Sokan tvesen gombs betegsgnek gondoljk a leanderek azon tulajdonsgt, hogy sszel s tavasszal a hidegebb jszakk hatsra piros foltok jelentkeznek a leveleken s a szron. Leginkbb a fiatal gakon, s elssorba a sttebb virg fajtkon. A piros foltok tavasszal a j id hatsra eltnnek, vissza zldl . (van hasonl tnetekkel gombs betegsg is)


A tpanyaghinyt ltalban a leveleken lehet szrevenni, s a levl elsznezdsbl lehet arra kvetkeztetni, hogy pontosabban milyen problmrl van sz, melyik a nvny szmra hinyz vagy hozzfrhetetlen tpanyag. Nitrognhiny esetn a nvny fiatal levelei halvnyzldebbek a normlisnl, a levlerezet srgs szn, a nvny lassan s gyengn fejldik. Foszforhiny esetn (ami savas, agyagos talajon lehet gyakori, fleg hosszan tart hideg, ess idben) ennek ellentte figyelhet meg: a levelek nagyon sttzldek lesznek, kkes rnyalattal, a levl erezete sttvrs, az idsebb levelek elszrads eltt vrss vlnak, mikzben az egsz nvny cskevnyesen fejldik. Kliumhiny esetn a vrses vagy srgs elsznezds a levl erezete kztti rszen jelentkezik foltokban, mikzben az erezet zld marad. E kt utbbinl sokkal gyakrabban jelentkez problma a magnziumhiny, amikor az rintett nvny levelnek erezete zld marad, de a levl tbbi rsze halvnysrga. A szintn gyakori, klorzisnak nevezett, levlsrgulssal egytt jr jelensgnek az oka a vas- s/vagy mangnhiny. Ez fleg akkor jelentkezik, ha egy savas talajt kedvel nvny meszes talajba ltetdik, ilyen kzegben ugyanis hiba ll rendelkezsre a vas, a nvny mgsem kpes felvenni azt. A kalciumhiny jelei nehezebben szlelhetk a levlzeten.
Egyes tpelemek hinya milyen formban, s melyik (idsebb-fiatalabb)leveleken jelentkezik .

A tpanyaghiny okozta rendellenessgeket szobanvnyek esetben lehet kezelni tpoldattal, levltrgyval vagy tltetssel, s ha mg nincs nagyon tnkremenve a nvny, akkor hamar helyre is jn. A kertben kicsit ms a helyzet, itt inkbb a megelzsre kell odafigyelni, fkppen a talaj karbantartsval, szerves trgyk s komposzt talajba dolgozsval, mulcsozssal, vetsforgval. A tpanyaghiny jelei nem mindig azt jelentik, hogy az illet elem hinyzik a talajbl, hanem azt, hogy a nvny valamilyen oknl fogva nem tudja az illet svnyt maghoz venni vagy hasznostani. Ezt befolysolhatjk ms krnyezeti tnyezk is, mint a csapadk, a hmrsklet vagy a talaj kmhatsa. A leander az enyhn meszes talajt kedveli, a savany fldbl nem tudja a tpanyagokat felvenni , ezrt az ntzsnl s a tpanyagok ptlsnl erre figyelni kell . Klnben hinybetegsg keletkezik ez gtolja a nvny fejldst, virgzst.




ntzs: fejldsi rendellenessg msik gyakori oka a nvny nem megfelel vzelltsa szokott lenni. A hervads, szrads jeleit hamar felismerjk, egyrtelmen jelzik a nvnyek vzhinyt. A pang vz, ami hosszan tart eszs, magas talajvz, szobanvnyeknl pedig a tlzott ntzs vagy lefoly nlkli virgedny hasznlata miatt alakul ki, szintn kros a nvnyekre. A gykerek gymond belefulladnak a vzbe, ennek els jele a srgul levelek, az elpilled nvny, amit utna a gykrzet elhalsa miatt pusztuls kvet. Ezek a szlssges esetek, de a vzignyes nvnyek esetben a nem megfelel vzellts vagy tl szraz leveg okozhat virg- s levlhullst.
A leander nagyon vzignyes nvny, azonban a vz ignye vltozik attl fggen menyire gyorsan fejldik , s a krnyezete mennyire knyszerti prolgsra. Nyron a melegebb napokon akr ktszer is kell locsolni klnben elkezdi szrni az idsebb leveleit ezzel is cskkenti a prolgst. Az ellenkezje is elfordulhat , ha sokig ll elrasztva akkor is levlhullssal reagl . Az egyenetes vzelltsra figyeljnk.
Itt emltenm meg a tavasszal kikerl nvnyek ntzsre kln figyelmet kell fordtani. Gyakran teljesen kiszrad a gykrlabda amit nehz jra tnedvesteni, ilyenkor egy kis idre nagyobb ednybe lltva rasszuk el langyos vzzel, ha kivettk hagyjuk lecsepegni a flsleget. Sokat segt ha langyos vzzel megpermetezzk a fonnyadt leveleket, gyorsabban felszvja a nvny mint a talajbl. Fontos a fonnyadt nvnynket ne tegyk ki napra, szlbe, mert megprkldnek a levelek, inkbb vdett prs helyen krljuk mg maghoz nem tr. .
Az ntz vznl a mennyisgen kvl a kemnysgre is kell figyelni, mert a leander a meszes ntz vizet szereti. A savany talajbl nem tudja felvenni a tpanyagokat. Fontos mg az ntzvz hmrsklete is a hideg vzzel, a gykereket knnyen tnkretehetjk ezrt az llott vzzel trtn locsolst javaslom.
A levelek hullsa:
A levelek fggetlenl attl hogy rkzldek norml esetben 2-3 venknt lecserldnek, ezt a gondos polssal meg tudjuk hosszabbtani. Az ids levelek elkezdenek srgulni aztn barnulni s elszradnak , leesnek.

Az idsdlevl srgulsnak fokozatai lehulls eltt. (ez nem betegsg termszetes folyamat )


Napgs
Kora tavasszal mikor a telelbl kikerlnek a nvnyek , az els napokban fokozottan vdeni kell a naptl. Az ers napsugrzs knnyen meggeti a leveleket elssorban a fiatal,esetleg tlen kibjt , levelek s hajtsok vannak veszlybe. Sajnos mr nyron is elfordulhat hasonl jelleg nap gs azokon a napokon mikor rendkvl ers az UV sugrzs. Az gett levelek,szirmok fak barna sznek lesznek s hamarosan lehullnak.
Javaslat : Ers nap esetn rnykos helyre tegyk a nvnyeinket.



Fagys
Azrt tartjk a leandert dzsban, mert megfagy fajttl fggen -4 C s -12 C-kztt . Vannak fajtk, melyek tolerljk akr a mlyebb fagyokat is krosods nlkl, s gy alkalmas lehet akr a kiltetsre is. Jelenleg kevs a tapasztalat de -12 C s -15 C-on mg kisebb krok jelentkeznek, ersebb fagynl mr krosodhat a trzs vagy a gykr is. Problms lehet, az ismtelt fagys az egymst kvet tlen.


De a tavaszi „beinduls” utn jelentkez kisebb fagyok is krosthatjk a nvnyeinket .
Ez esetben leginkbb a friss levelek krosodnak.

Javaslat: Fontos a takars, vagy a megfelel hmrsklet telel.
Jl lthat ennek a nvnynek a szra fagyott meg, visszametszs utn szpen kihajtott .



Permetezs s tpozs .
Idnknt mi is krositjuk a leandereinket egy nem megfelel idben (nagy meleg vagy ers napsts) vagy nem megfelel tmnysgbenvgzett permetezssel vagy lombtrgyzssal.


Esetleg fizikai srlsis lehet amit itt egy jgvers okozott s pr hnap mlva a gygyul seb . Az ehhez hasonl sebeket gombals permetezssel
s fasebkezelvel kezeljk mert knnyen a fertzs kapui lehetnek.


vissza a foldalra
|