Nvnyeink tpllsa s tpozsa.

Ha nvnyeink fejldshez adottak a szksges krnyezeti felttelek, a megfelel hmrsklet, s fnyviszonyok s nem fejldnek kellkppen, esetleg bizonyos hinybetegsgre utal jeleket tapasztaltunk, tpanyagptlst kell vgeznnk. Nvnyeink fejldst a szksgeshez kpest legkisebb mennyisgben rendelkezsre ll tpelem korltozza, ezrt elssorban azt kell ptolni, olyan arnyban, s olyan formban, hogy a tpozott nvny kpes legyen hasznostani. A legegyszerbb megolds t kell ltetni ket friss fldbe. Nem minden esetben s nem minden nvnynl jelent megolds az tltets. Nmelyik nvny ugyanis nem szereti a gyakori bolygatst, s nem is ltethet t az v brmely idszakban. Van mikor mr akkora a nvnynk termeszt ednye, hogy nehz mozgatni ilyenkor is halasztannk az tltetst. Az tltetsen kvli ms tpanyagptlsi lehetsgnk is van pldul trgyzs, tpozs, valamint a lombtrgyzs. A tpanyagptlskor lnyeges, hogy nvnyeink fejldshez megfelel a h- s fnyviszonyok legyenek, s megfelelen tudjuk ntzni is ket. E kls felttelek a tavasz vgn s nyron rendszerint megvannak, ezrt az egszsges nvnyeinket ltalban ilyenkor szoktuk tpozni. rtalmas lehet a tpozs a nemrg tltetett, mg be nem gykeresedett, s a beteg srlt gykrzet valamint lombozat nvnyeknl . A kedveztlen krlmnyek kztt l valamint a nyugalmi idszakban lv nvnyeknl is csak indokolt esetbe tpozzunk. Ne tpoldatozzuk a nvnyeket tl gyakrabban, mert azzal szintn bajt okozhatunk! A nvny fldjben, ha tl sok a tps fejldst negatvan befolysolhatja, radsul a gykert is tnkreteheti.
A nvnyeink tpllst hagyomnyosan termszetes eredet szerves trgykkal is megoldhatjuk. A szarvasmarha-, l-, sertstrgyn kvl a juh-, baromfi-, nyl-, galambtrgya is nagyon j tpanyagptlsra. A szerves trgykbl szrmaz trgyalt laksban, teraszon nem clszer hasznlni, nem higinikus s a kellemetlen szaga miatt sem. Pedig a tpllsnak ez a mdja klnsen j hatssal lehet a nvnyek fejldsre, hiszen minden nvnyi tpanyagot olyan mennyisgben s arnyban tartalmaz, hogy harmonikusan kielgtheti a nvnyek tpanyagignyt. Ezrt a szabadban lv nvnyeinket rdemes vele tpllni. A tplls mdja tbb fle lehet, az egyik a szrtott trgyt vagy annak granullt formjt beledolgozzuk a fldbe, a msik a trgyt tzszeres mennyisg vzzel kell sszekeverni, az gy kapott oldatot vzzel tzszeresre hgtva hasznlhat a nvnyek tpoldatozshoz. Literenknt egy-egy gramm nitrogn, foszfor s klium mtrgyval kiegsztve mg hatsosabb lehet.
  
Egy msik szintn hatsos tpforrs a zld nvnyi rszekbl kszlt komposzt, amit hzilag is kszthetnk, ha a nvnyi hulladkot sszegyjtjk s komposztljuk. A komposztls sorn keletkezett anyag biolgiailag, s tpelemeket tekintve nagyon hasznos nvnyi tpanyagokat tartalmaz. jabban a komposzt ksztst ipari formban is vgzik, s gy teljesen j nvnytpok keletkeztek pldul a Komposzt tea, de van tbb hasonl folykony nvnyi anyagokat tartalmaz ksztmny is. Termszetesen a fld rett hagyomnyos komposzt is hasznlhat a nvnyek fldjhez keverten.
Taln itt lehet megemlteni egy j nvnytpllsi mdot, a baktriumtrgyt ez egy szerves, mghozz l organizmusokbl ll, folykony ksztmny, amely tbb baktriumfaj segtsgvel aktivizlja a talajletet. Ennek hatsra a nvnyek gyorsan hasznostani tudjk a talajban lv tpanyagokat.
Nyilvn val hogy nem sokan vllalkoznak, ezekre a macersabb tpozsi megoldsokra ilyenkor marad az egyszerbb tpllsi forma a mtrgyzs s a lombtrgyzs. A mtrgyk a nvnyek tpllsra alkalmas anyagok, melyek a termszetben elfordul nyersanyagokbl (pl. a leveg nitrognje, nyersfoszftok, nyersklisk) kmiai szintzissel vagy talaktssal kszlnek. A mtrgya megjells teht csak az ellltsra utal, egybknt nem termszetidegen anyagok. Az utbbi vekben egyre tbb s tbb fle mtrgya jelenik meg a hazai forgalomban, klnsen a drgbb mtrgykat felhasznl kertszeti termeszts terletn. A kertszeknek lassan akkora problmt jelenthet a szmukra legnagyobb termst jelent mtrgya kivlasztsa, mint a fajtavlaszts. Ha megfelel mrtkben adagoljuk a mtrgykat, az egybknt elegend mennyisg s j minsg fldben nevelt nvnyeink fejldst is szmotteven serkenthetik. A mtrgybl kszlt tpoldat hasznlatnak sikert nagyban befolysolja a hasznlt vz minsge. Tpoldat ksztshez hasznlhat minden vz, a tl kemny s az olajjal vagy ms idegen anyaggal szennyezett vz kivtelvel. Mivel a mtrgyk langyos vzben olddnak knnyebben, melegtsk 22-25 fokosra a vizet. Tpoldat ksztshez klnsen alkalmas a vegyi hatsoknak ellenll kis manyag vdr. Ha a nvnyek talaja szraz lenne, a tpoldatozs eltt egy kevs ntzvzzel okvetlenl nyirkostsuk meg, klnben a gykrzet mg a megfelel tmnysgben elksztett s nem tladagolt tpoldattl is krosodhat, "megghet". Ne legyen alacsonyabb hfok a tpoldat, mint annak a helyisgnek a hmrsklete, ahol a nvnyek vannak. Alkalmanknt csak annyit adagoljunk a tpoldatbl, amennyi mg gyorsan beivdik. Vigyzzunk, hogy a nvnyek j, zsenge hajtsrszeire s virgaira ne kerljn tpoldat! A mtrgyzs egyik specilis formja mikor a tpoldatot nem a talajba tesszk s a nvny a gykern veszi fel, hanem a lombjra permetezzk (gyakran a nvnyvd szerekkel egytt) s a leveln keresztl veszi fel. Termszetesen ilyenkor lombtrgyt permeteznk, s a megfelel tmnysgben. Permetezskor figyelemmel kell lenni a kls krlmnyekre is (fny, hmrsklet, es) klnben leperzselhetjk a nvnynket.

A mtrgyk csoportostsa tbbfle szempont szerint trtnhet:
A halmazllapot szerint 1, szilrd: por vagy granultum 2, folykony: oldat, szuszpenzi, s van 3, lgnem is.
A hatanyag szerint mono: egy tpelemet tartalmaz mtrgya ilyen tbbek kztt a sok meszet tartalmaz ptis, s a klrt is tartalmaz klis. A knsavas ammnik az ammniumnitrt s a karbamid a foszfortartalm szuperfoszft.
A kombinlt tbb tpelemes, ami tbb tpelemet is tartalmaz. A komplex pedig szinte az sszes makro s mikroelemet is tartalmaz tps vagy keverk. E tpoldatok ugyanis a nvnyek szmra a nitrognen, a kliumon, a foszforon az gynevezett makro tpelemeken kvl a kisebb mennyisgben szksges, de szintn nlklzhetetlen mikro tpelemeket is megfelel arnyban tartalmazzk. Ezek a kereskedelemben kszen kaphatk, klnfle mrka-, illetve fantzianeveken s vltoz vlasztkban. Valamennyi nvny szmra alkalmas pldul a Volldnger mtrgya.
  
Hats szerint csoportostva:
A mtrgyk jelents rsze a nvnyek szmra gyorsan s knnyen felvehet. Az ilyen trgyk kivl fejtrgyk, de alaptrgynak azrt nem elnysek, mert knnyen kimosdnak a talajbl s meglehetsen drgk is. Ezrt alaptrgyzshoz a valamivel lassabban oldd, de olcsbb mtrgykat clszer hasznlni. Van, amikor kifejezetten cl, hogy a trgyk nagyon lassan olddjanak, a hatsuk a talajba munklsuk utn mg hetek, esetleg hnapok mlva is megmaradjon. Az ilyen mtrgykat lasstott hats vagy retardlt ksztmnyeknek nevezzk, ezeket a palntanevelsben, a faiskolai termesztsben vagy a cserepes dsznvnytermesztsben egyre szlesebb krben alkalmazzk. Meg kell emlteni, hogy krnyezetvdelmi szempontok miatt is egyre nagyobb jelentsggel brnak
Azonnal oldd vagy hagyomnyos mtrgyk: a kijutatst kveten gyorsan felolddnak az ntzvz hatsra s azonnal felvehetek a nvnyeknek. ammnium-nitrt, klium-nitrt, klis stb.

 
A vizoldhat mtrgyk s a levltrgyk egyszeren kijuttathatk ezzel a slagra dughat kevervel:

Tarts hats (Retardlt) mtrgyk: melyekbl a kijuttats utn a tpanyagok csak lassabban vlnak vzoldhatv s gy a nvnyek szmra felvehetv, mint a hagyomnyos mtrgyk. A magyar szakirodalomban szmos ms nevet is hasznlnak e mtrgykra; tbbek kztt a tarts hats, szablyozott tpanyag leads, ksleltetett tpanyag leads, lass feltrdsa, lass lebomls, fokozatos lebomls s szakaszos lebomls kifejezsekkel is tallkozhatunk. Ez a sokfle forgalomban lv kifejezs is mr sugallja, hogy a retardlt mtrgyk tbb alcsoportra oszthatk. A tmra vonatkoz szakirodalmak alapjn alapveten a 1, szablyozott tpanyag leads, a 2, lass tpanyag leads, a 3, szuper granultumok s az 4, inhibitoros mtrgyk csoportjt lehet elklnteni.
A retardlt tpok felhasznlsi terlete: A szobai dsznvnyek tpanyag utnptlshoz, az otthoni kertszkedshez leginkbb a klnbz tp rudak s tablettk formjban, illetve fldkeverkekbe mr elre bekeverve kerlnek felhasznlsra a retardlt mtrgyk. A tp rudak s tablettk esetben a gyrtk ltalban azt adjk meg, hogy mekkora mret cserp esetben hny darabot s milyen idkznknt kell bellk hasznlni. Ezen a felhasznlsi terleten taln a knyelem a legfontosabb szempont - szrjam be a tp rudat a cserpbe s legalbb 1-2 hnapig ne legyen gondom a trgyzsra - a termk ra kisebb szerepet jtszik, mint a tbbi alkalmazsnl. A fbb kertszeti termesztsi gak kzl a dsznvnytermesztsben a legjelentsebb mrtk a retardlt mtrgyk hasznlata. Az ugyanis, hogy nem kell minden egyes kontnert pr hetente vgig tpoldatozni, ehelyett a fldkeverk sszelltsakor a megfelel mtrgya bekeversvel akr 1-2 vre elre is megoldhat a tpoldatozs gondja, komoly munkaer kltsg megtakartssal jrhat.
A gyepek s pzsitok teleptse s fenntartsa szintn egy jellegzetes felhasznlsi terlete a retardlt mtrgyknak. Ez azonban ltalban mr nem visel el akkora kltsgeket, mint pldul a dszfaiskolai termeszts, gy itt elssorban az olcsbb rfekvs szablyozott tpanyag leads, illetve a lass tpanyag leads ksztmnyek felhasznlsa jhet szba.
1,Szablyozott tpanyag leads mtrgyk
E mtrgyk esetben a tpanyagok azonnali felvehetsgt egy fizikai gt, egy burkolat akadlyozza meg. Az egybknt azonnal felvehetv vl tpanyagokat (pl. karbamidot, ammnium-nitrtot, klium-nitrtot, klium-foszftokat, stb.) egy olyan anyaggal vonjk be, amely a vz szmra csak korltozottan tjrhat. Ennl fogva e mtrgyk granultum formtumak, a magyar szaknyelvben burkolt illetve bevonatos mtrgyaknt is hvjk ket. A bevonatul szolgl anyag ltalban kn, nvnyi gyanta, valamilyen polimer vagy ezek kombincija, de lteznek mg pldul parafinnal, zsrsavval, gumival, viasszal, magnzium-foszfttal s ms egyb anyagokkal burkolt mtrgyk is. A haznkban is forgalmazott szablyozott tpanyag leads mtrgyk kzl a Plantacote csald esetben poliuretn, az sszes Osmocote mtrgya esetben a burkolat nvnyi gyanta, mg az Agroblen, a Sierrablen mtrgyk, illetve a Scotts Dszpark mtrgyacsald egyes tagjai esetn kn s nvnyi gyanta kombincija.
E mtrgyk mkdsi elve a kvetkez. A talajba kerlve a burkolat mikroprusain keresztl fokozatosan vz ramlik a granultumok belsejbe, feloldva az ott tallhat tpanyagokat. A beramlott vz bellrl nyomst gyakorol a burkolatra, ezltal kitgulnak a prusok s a feloldott tpanyagok fokozatosan kiramlanak a talajba s felvehetv vlnak a nvnyek szmra. A vz beramlsnak s a tpanyagok kiramlsnak mrtkt elssorban a burkolat kmiai sszettelnek, illetve egyes esetekben vastagsgnak vltoztatsval lehet szablyozni. A krnyezeti tnyezk kzl e mtrgyk tpanyagleadsa elssorban hmrsklet, kisebb mrtkben talajnedvessg fgg, a talaj egyb tulajdonsgai (pH, startalom, redoxi potencil, baktrium aktivits) kevsb befolysoljk a tpanyagleads sebessgt. Ennek kvetkeztben a szablyozott tpanyag leads mtrgyk esetben a tpanyag leadsi folyamat sokkal jobban szablyozhat s tervezhet, mint a ksbb ismertetsre kerl tpusok esetben. E mtrgyknak a termesztk szmra egyik legfontosabb tulajdonsga az, hogy mennyi id alatt adjk le tpanyagtartalmukat. A cgek ltalban azt tntetik fel a csomagolson, hogy az adott mtrgya hny hnap alatt adja le tpanyagtartalmnak 80%-t egy adott hmrskleten. Az Osmocote, az Agroblen s a Scotts Dszpark mtrgyk esetben pldul 21oC az a viszonytsi hmrsklet, amelyen a termk nevben feltntetett ideig hatsos a mtrgya, de a gyrt azt is megadja, hogy hny hnap a 16, 21 illetve 31oC-on vrhat hatstartam. Egy szablyozott tpanyag leads mtrgya megvsrlsakor rendkvl fontos a hatstartam pontos ismerete, hiszen nyilvnvalan teljesen ms tpust kell vlasztani pldul palntanevelshez, mint egy kontneres dszfa ellltshoz vagy egy gymlcsltetvny feltlt trgyzshoz. A nvnyek tpanyagfelvtele a tenyszid sorn az esetek tbbsgben nem egyenletes. Br klnbz hatstartam mtrgyk megfelel arny keverkvel a nvnyek tpanyag felvteli grbjvel szinte megegyez tpanyag leadsi grbe alakthat ki, egyes gyrtk olyan tpusok ellltsra is trekedtek, amelyek a hatstartamuk ideje alatt nem egyenletes mrtkben adjk le tpanyagtartalmukat. A haznkban forgalmazott anyagok kzl az Osmocote Exact mtrgyacsald egyes tagjai rendelkeznek ilyen tpanyag leadsi tulajdonsgokkal. A "hi-start" tpus a hatstartam els felben, mg a "lo-start" tpus annak msodik felben adja le tpanyagtartalma zmt. Br a vilgon lteznek mono hatanyag szablyozott tpanyag leads mtrgyk is, azonban az Osmocote Vas kivtelvel sszettelket tekintve a haznkban forgalmazott anyagok mindegyike legalbb sszetett, de inkbb (majdnem) komplex mtrgya. Nitrognt, foszfort s kliumot mindegyikk tartalmaz, de igen gyakori a magnziumot s teljes mikroelem sort is tartalmaz ksztmny. A kalcium foszfttal s szulfttal trtn jl ismert csapadkkpzse miatt az a jvben sem nagyon vrhat, hogy a gyrtk kalciumot is tartalmaz s gy teljes joggal komplex hatanyag tartalmnak nevezhet mtrgyarszecskket lltsanak el. Fontosnak tartom itt megjegyezni, hogy e mtrgyk ltalban nem hatanyaguk 100%-t tartalmazzk burkolt formban. A magnzium s a mikroelemek ltalban nem burkoltak - br erre is van plda az Osmocote mtrgyk esetben - s sokszor a nitrogn, foszfor s klium egy rsze sem burkolt. A 2-3 hnapos hatstartam Agroblen s a Plantacote mtrgyk esetben pldul csak a nitrogn van burkolva, mg a tbbi tpanyag nincs.


2, Lass tpanyag leads mtrgyk
A lass tpanyag leads mtrgyk olyan vegyletek formjban tartalmaznak egyes tpanyagokat, melyek kmiai szerkezetknl fogva csak fokozatosan vlnak vzben oldhatv. Ilyen vegyletek pldul a klnbz fmfoszftok is, de a termesztsi gyakorlat szempontjbl a legfontosabb ide tartoz vegyletek a klnbz karbamid-aldehid kondenztumok. A haznkban jelenleg forgalmazott mtrgyk kzl a Buviplant csald, az Ecoprogren, a Formurin, az Osmoform s a Scotts dszpark mtrgyacsald egyes tagjai tartalmaznak karbamid-aldehid kondenztum formjban a nitrognt. E mtrgyk ellltsa folyamn a karbamidot valamilyen aldehiddel (pl. formaldehiddel) kondenzljk. A termk oldhatsga s gy hatstartama kisebb mrtkben a kondenzci krlmnyeitl, nagyobb mrtkben az ellltott vegylet lnchosszsgtl fgg. Minl tbb tagbl llnak ugyanis pldul a karbamid s formaldehid reakcijbl keletkez metil-karbamid lncok, annl hosszabb a hatstartamuk. E termkek minstse, rtkelse sorn a lnchosszsgtl fggen hrom frakcira vlasztjk szt a nitrogn vegyleteket. A hideg vzben (10 C) oldhatak az egy- s kttag lncok, amelyek szinte azonnal felvehetk a nvnyek szmra. A meleg vzben (25 C) oldhatak a kzepes hosszsg lncok, ez a tulajdonkppeni lass hats frakci. A meleg vzben oldhatatlanok a leghosszabb lncok, ezek vagy tl hossz hatstartamak, vagy a nvnyek szmra soha fel nem vehetek. Egy adott termk hatstartamt s felhasznlhatsgt a hrom frakci egymshoz viszonytott arnya hatrozza meg.
A talajba kerlt oldhatatlan karbamid-aldehid kondenztumok klnbz talaj mikrobiolgiai folyamatok sorn vltoznak t vzoldhat formv. gy e nitrognvegyletek feltrdst a talaj hmrsklete s nedvessgtartalma mellett a talajbaktriumok aktivitsa s ezen keresztl a talaj pH is nagymrtkben befolysoljk. Ezrt a lass tpanyag leads mtrgyk esetben a hatstartam kevsb szablyozhat s kalkullhat, mint a szablyozott tpanyag leads mtrgyknl.
3,Szuper granultumok
Ezek a mtrgyk azt a fizikai trvnyt hasznljk ki, hogy minl kisebb egy anyag fellete trfogathoz kpest, annl lassabban olddik fel. Ha teht hagyomnyos vzoldhat mtrgykat, vagy lass tpanyag leads mtrgykat nagyobb szemcskk, granultumokk vagy rudakk sajtolnak, akkor az gy kapott termk lassabban olddik fel, mint a kiindulsul szolgl anyag. A szuper granultumok csoportjba sorolhatk a kiskereskedelemben kaphat klnbz tablettk s tp rudak zme, valamint bizonyos rtelemben a Cropcare mtrgyacsald is.
   

vissza a menben
|