NVNYVDELEM: A KROKOZK, KRTEVK S GYOMNVNYEK ELLENI VDEKEZS
Nhny gondolat a nvnyek permetezsrl:
A nvny vegyszer rzkenysgre: figyeljnk oda a permetezskor. Ezen az rtem van amelyik nvny pl. a rzre
rzkeny (szilva barack) van ami a knre rzkeny(szlkzl a Otell)
Keverhetsg nagyon fontos, mert ha nem keverhetk, egyik szer tnkre teszi a msikat, esetleg az egsz keverket is.
kritikus esetbe akr perzselst is okozhat. Ezt tjkozdni kell a keverhetsgrl, 3 szernl tbbet nem tancsos keverni.
A kezelsek sorn a nvnyvd szerekhez gyakran kevernk egyb (nedvest, tapads-s hatsfokoz) ksztmnyeket,
illetve lombtrgykat is. A permetez szerek keversekor sokszor mr az is csoda, ha a permetltartlyban csommentes,
lelepedsre nem hajlamos levet kapunk. Rengeteg engedlyezett ksztmny van ma forgalomban, a permetez szerek
keverhetsgt a nagy vlasztk, valamint a gyakori vltozs miatt, ma mr lehetetlen tblzatba foglalni.
Nhny szempontra azonban rdemes figyelni, hogy elkerljk a vgzetes hibkat:
1. A vz kemnysge: permetl ksztshez az esvz vagy lgytott, (leptett) vz alkalmas.
2. A vz hmrsklete: 15-21 C-fok kztti legyen, hideg vzben ugyanisnehezen olddnak a vegyszerek s ms anyagok.
3. A permetl-koncentrci: sszessgben 4-5 %-nl ne legyen tbb a vegyszer, mert az oldott rszecskk egymsra kedveztlenl hatnak.
4. A keversi sorrend: elszr a por alak, majd a folykony halmazllapot, vgl pedig a permettrgyk s tapadsfokoz szerek kerljenek a tartlyba.
5. A trzsoldat: felhasznls eltt minden szert kln ednyben, kis mennyisg vzzel, csommentesre keverjnk el, majd szrn keresztl
ntsnk a permetez tartlyba.
6. Lemosszerek: Az gynevezett lemosszereket (Tiosol, Nevikn, Bordil, Bordipor, Vegesol, Vektafid, stb.) sem egymssal, sem pedig ms
nvnyvd vagy hatsfokoz szerrel nem lehet keverni! A tmnysgre ezeknl is oda kell figyelni.
A fel nem hasznlt bekevert vegyszert minl elbb hasznljuk fel mert tnkremegy.
A megadott tmnysget hasznljuk, mert perzselhet a tmnyebb, a hgabb pedig nem elg hatsos.
A lobtrgya is permetszer csak az ms hatanyagokat tartalmaz (tpelemeket) a keversnl ezt is figyelembe kell venni.
Fontos mikor permeteznk: melegbe mg az egybknt nem perzsel permetszer is perzselst okozhat. A nagy cseppek
napon nagytknt gethetik a leveleket ,egybknt is minl egyenletesebben fedje a permet a nvnyt, mert gy hatsosabb,
ezt nagyon apr kdszer permettel s tapadsfokozval s irnytott alulrl fellrl vgzett szrssal rhetjk el.
Termszetesen a jobb minsg permetezfej, vagy a motoros permetez az igazi .
Ha fj a szl permetezskor elfjja a permetet esetleg pont az arcunkba. Ha permetezs utn rered az es lemoshatja a
permetszert 1-2 ra szrads utn mr kisebb a lemoss eslye.
A nvnybetegsgek kialakulst tbb krokoz is okozhatja. A krostkat klnbz csoportba sorolhatjuk.
1. Krtevk: rovarok, fonlfrgek, gerincesek
2. Krokozk: gombk, baktriumok, vrusok
3. Gyomnvnyek: a kultrnvnyek kztt tallhat konkurens nvnyek, melyet nem szndkosan termesztnk.
A nvnyvd szerek termszetes eredet vagy vegyi ton ellltott anyagok, amelyekkel a kultrnvnyek, illetve a raktrozott mezgazdasgi termkek megvdhetk, illetve mentesthetk a krtevktl.
A permetezszereket vzben feloldva, permetezgpekkel kijuttatva hasznlhatk. Lehetnek folykony nvnyvd szerek, por alakak, jabban hasznlatos a WGformulci (Ezek vzben oldd granultumok, nmelyeknek a csomagolsa is felolddik, ami azrt elnys mert az ember nem kerl direkt kontaktusba a peszticiddel.) A porozszereket kzvetlenl por alakban kell kijuttatni, pl. Etiol prah (malation). A fstlszerek zrt termesztberendezsekben hasznlhatk, ahol a fst kifejtheti hatst. A granultumok G jelzst viselnek, pl. Galition G-5 (fenitrotion+malation), Foksim G-5 (foksim), Basamid granulat (dazomet). Ezek fknt rovarlk.
A nvnyvdszerek egy rsze szabadon forgalmazhat, III. kategrij , amelyeket brki megvsrolhat. Ennek ellenre a legnagyobb krltekintssel kell bnni velk. Az I. s II. kategris ksztmnyekhez kizrlag a kln erre jogost engedly birtokban lehet hozzjutni. A hzikerti szereket brki megvsrolhatja, gy olyan is, aki a nvnyvd szerekrl s alkalmazsukrl a legalapvetbb ismeretekkel sem rendelkezik.
A forgalomba hozhat szereket szigor rendeletek szablyozzk. Ennek megfelelve j pr ksztmny forgalmazst felfggesztettk. Az jonnan engedlyezett s betiltott szerek listjt ltalban az v vgn a szaklapok kzlik. Mirt is van olyan sok szer forgalomban? A szmos ok kzl a legjellemzbb, hogy a krtevk s krokozk egyre alaposabb megismerse az vek sorn lehetv tette, hogy az univerzlis szerek (pl. rzglic) helyett a gyrtk a krostk letmdjhoz s tulajdonsgaihoz jobban igazod, szelektvebb szereket ksztsenek. A nvnyvd szer gyrts sorn is mindinkbb trekszenek a krnyezet s a felhasznl lehet legnagyobb fok kmlsre. A korszer nvnyvd szerek csupn egy bizonyos kultrban, egy bizonyos krost vagy krost csoport ellen hatkonyak. Nem puszttjk el a hasznos llnyeket, gy a krtev-mentestsben nagy szerepet jtsz termszetes ellensgeket sem. Az j nvnyvd szerek megjelense azonban nem minden esetben szortja ki a rgi, jl bevlt ksztmnyeket. A ksztmnyek betiltsra akkor kerl sor, ha bebizonyosodik, hogy hosszabb vagy rvidebb tvon krostjk az emberi egszsget s az l krnyezetet, vagy ppen nem felel meg az egyre szigorodbb nemzetkzi kvetelmnyeknek. Egy-egy szert maga a gyrt is kivonhat a forgalombl. A nvnyvd szerek szmt az is nveli, hogy azonos hatanyag, ugyanarra a clra hasznlhat ksztmny tbb nven van forgalomban, mert ms a gyrtja. Elfordulhat az is, hogy az eddig tltsz folyadkknt ismert szer a kvetkez szlltmnyban mr esetleg sznes lesz. Ennek az az oka, hogy a gyrt ms viv- vagy segdanyagot kevert a vltozatlan koncentrciban s minsgben jelenlv hatanyaghoz.

Formulk
A nvnyvd szer mrkaneve mellett a legtbb esetben tallhat egy szm s/vagy egy egy-kt bets jells (pl. Actara 25 WG). A szm azt mutatja, hogy hny milyen arnyban tartalmazza a ksztmny a hatanyagot (az Actara esetben 25% tiametoxam). Ez a felhasznl szmra tjkoztat jelleg informci, a szmunkra szksges permetlszksglet kiszmtsnl nem kell figyelembe vennnk. A betjells a szer formuljra utal, amely az angol elnevezs rvidtse. Ezek a kvetkezk lehetnek:
E=emulzi,
EC=emulzi koncentrtum,
S=szuszpenzi,
SC=szuszpenzi koncentrtum,
CS=szuszpenzi koncentrtum,
SP=vzoldhat por,
L=folyadk,
WP=vzben diszperglt por,
WSC=vzben oldott koncentrtum,
D=porozszer,
DP=por alak permetezszer,
WG=granultum.
Hatsmechanizmus
Az jabban a nvnyvd szerek csomagolsn nem kell feltntetni a ksztmnyek hatsmechanizmust, ennek ellenre j, ha tisztban vagyunk vele:
Kontakt hats nvnyvd szer: A kontakt, azaz felleten hat nvnyvd szerek a nvny felsznn fejtik ki hatsukat, a nvny nedvkeringsbe nem kerlnek be (pl. piretroidok)
Szisztmikus (felszvod) nvnyvd szer: A szisztmikus, azaz felszvd nvnyvd szerek bejutnak, s a nedvkerings rvn mozognak a nvnyben (pl. egyes szerves foszforsavszterek)
Mlyhats nvnyvd szer: A mlyhats (lokoszisztmikus) nvnyvd szerek bejutnak a nvny egyes szveteibe, de a nedvkeringssel nem vndorolnak (pl. Flumite atkal szer, Zolone
Lnyeges krds a felhasznlt vzmennyisg meghatrozsa. Praktikusan minl kevesebb vzbe keverve juttatjuk ki a szereket, annl gyorsabban vgznk – de ez nem mindig clravezet. A szerek hatsa akkor lesz rtkelhet, ha a hatanyag megfelel koncentrciban, s minl egyenletesebb eloszlsban kerl a levelekre. Koktl ksztsekor (amikor tbb szert egy menetben permeteznk ki) n az oldat koncentrcija, ami szlssges esetben a permetez fvkjnak az eldugulst eredmnyezheti. De nem ez az egyetlen hibalehetsg. A felszvd (szisztemikus) ksztmnyek nem tudnak a nvnybe bejutni, ha a cseppek id eltt beszradnak. E szradsi folyamatot gyorstja, ha tl tmny oldatot ksztnk, de az is, ha a cseppeket tl aprra porlasztjuk. Az aprra porlasztott permetl kis cseppjei idelisak, mert egyenletesebben fedik a levelet, m a kisebb cseppeknek nagyobb a fajlagos fellete, gy knynyen prolognak mg a nvnyre-jutsig is. Itt az optimlis kzputat kell megtallnunk: minl egyenletesebb legyen a csepp-elrendezds, de ne szradjon meg id eltt a permet a nvnyen
Hatsuk szerint vannak:
- gombal szerek (fungicidek)
- rovarl szerek (inszekticidek)
- atkal szerek (akaricidek)
- csigal szerek (molluszkicidek)
- rgcslrt szerek (rodenticidek)
- talajferttlent, fonlfregrt szerek (nematocidek)
- gyomrtszerek (herbicidek)
- fasebkezel szerek
Egyb szerek:
- riasztanyagok (repellensek)
- csalogatanyagok (attraktnsok)
- sterilez anyagok (kemosterilnsok)
A nvnyvd szerek alkalmazsa sorn nagy figyelmet kell fordtani a krnyezetre s kzvetlenl, vagy kzvetve az emberre tett mellkhatsaikra.
A korszer nvnyvd szerekkel kapcsolatban fontos kvetelmny, hogy a termszetben rvid id alatt rtalmatlan anyagokra bomoljanak.

Gombal szerek (fungisztatikus, fungicid)
Olyan szerves vagy szervetlen nvnyvd szerek, amelyek a fitopatogn gombk fejldst gtoljk (fungisztatikus) vagy azokat teljesen el is puszttjk (fungicid). Ide tartoznak az llatokra vagy az lelmiszerekre rtalmas gombk elpuszttsra hasznlt szerek is.
Tbbfle szempont szerint csoportosthatk.
Felhasznlsmd szerint:1, Levlre juttatva 2, Talajba juttatva 3, Csvz szerknt
Hatsmd szerint:
1, Vd protektv hats: A hatanyag a sprba bekerlve megakadlyozza a sprt a csrzsban, elpuszttja azt. A kontakthats szerek csak ilyen hatssal rendelkeznek. A vdrtegnek a fertzs ideje alatt aktvnak kell lennie.
2, Gygyt, kuratv hats: Az inkubcis id alatt hatnak, amikor a gomba mr bejutott a nvnyi szvetbe. Mlyhats, vagy lokoszisztemikus szerek s a szisztemikus szerek ilyenek.
3, Teljesen elpusztt eradikatv hats A sprkat s a micliumokat is elpuszttja, megsznteti a mr meglv fertzseket Transzlokld szisztmikus szerek.
Hatshely szerint: Tbb hatshelyek: Nem, vagy alig szelektvek, szmos ltfontossg enzimet gtolnak, stb.
Specilis vagy egy hatshelyek Szelektvebbek, fontos sejtkomponenshez specifikusan tudnak ktdni, stb.)

Rovarirt szerek (inszekticidek)
Olyan szerves vagy szervetlen nvnyvd szerek, amely a krtkony rovarokat elpuszttjk.
Tbbfle mdon csoportosthatk.
Eredetk szerint: Termszetes:1, Nvnyi eredet 2, llati eredet 3, svnyolaj tartalm
Mestersges: 1,Szervetlen hatanyag 2,Szerves hatanyag
Alkalmazsmd szerint:1, Levl 2,Vetmagkezel – csvz 3,Talajferttlentk 3, Raktrban, veghzban hasznlatosak
Krtevvel val rintkezs alapjn: Kzvetlen kontakt idegmrgek, gyomormrgek, lgzsi mrgek
Kzvetett mrgezs, ha a krtev tpllkt, krnyezett mrgezik.
Hatsmdjuk, lettani hatsuk alapjn: Neurotoxinok
Rovarok fejldst befolysolanyagok
Magatartst befolysol szerek
Tpllkozst s petzst gtl anyagok
Szexferomonok csalogatanyagok),riasztanyagok
Leggyakrabban szintetikus szerves oldatok permet formjban (pl. szerves foszforsav-szterek), de alkalmazhatk granultum vagy por formjban is.
Jelenleg fenntartsokkal viseltetnek e szerekkel szemben, mert ezek, belpve az lelemlncba, kros hatssal lehetnek az lvilgra, taln az emberre is.
A DDT volt az egyik leggyakrabban hasznlatos rovarirt szer a hbor utni idszakban. Ma mr tiltott.
Atkk
- Az atkk szabad szemmel nem lthat apr rovarok. Szr-szv szjszervk van. A kifejlett egyedek nyolclbak. Sok faj csak a brn llegzik. Klnfle nvnyi s llati anyagok nedveinek kiszvsval tpllkoznak.Gyakoriak a fldben l fajok. Szmuk 1 m2-en tbb ezer is lehet.
Atkal szerek (akaricidek)
Az akaricidek lehetnek specilis akaricidek, atkal mellkhats inszekticidek s atkal mellkhats fungicidek.
A specilis atkalk gyakran csak az atkk klnbz fejldsi fzisaira hatnak: tojs, lrva, nimfa, felntt egyed. . Pldk: Nissorun (hexitiazox), Omite (propargit).Az atkalket egy szezonban 1-2-szer hasznljuk, mert az atkk hamar alkalmazkodnak (rezisztens vlnak) s akkor mr hatstalan a vegyszer
Az atkal mellkhats rovarlknek atkagyrt hatsuk van. Pldk: Talstar (bifentrin), Malation(malation), Tionex (endosulfan).
Az atkal mellkhats gombalknek atkagyrt hatsuk van. Pldk: Karathan (dinokap), kntartalm gombalk.
Kln az atkal szerekrl itt
Pr atkalrl rviden:
A Floramite 240 SC nagyon hatkony szelektv atkalszer, kontakt hatsmdja egyedlll az atkalszerek kztt. Az atkk szervezetben az ingerlet tvitelre hat az idegek s az izmok kztt, ami idegrendszeri hiperaktivitshoz vezet. A kezels utn kb. 3 ra elteltvel az atkk hiperaktvv vlnak s tbb nem tpllkoznak. Ezrt a mozgsuk fokozatosan lelassul s legksbb 3-4 nap mlva elpusztulnak. A kznsges takcsatka esetn , valamennyi fejldsi llapot – pete, lrva, nimfa s img – ellen hatsos.
A Magus 200 SC kivl taglz s hossz hatstartam, (j idztssel40-60 napos atkavdelmet biztost) kontakt gyomormreg tpus akaricid. Hasznlhat a leggyakoribb atkakrtevk ellen , a piros takcsatkk, a ktfoltos takcsatkk, valamint a levlatkk s gubacsatkk ellen.Az atkk valamennyi fejldsi alakjt - belertve a nyri tojsokat is - hatkonyan elpuszttja. Mellkhatsa kiterjed a levltet, liszteske, levlbolha s tripsz fajokra is.A Magus 200 SC ugyanakkor szelektv a hasznos rovarokra, megkmli a ragadoz atkkat s ms hasznos l szervezeteket.Egy vegetcis idszakban nem javasolt a tbbszri felhasznlsa, a rezisztencia kialakulsa miatt.
Az Omite 57 E elssorban nyri atkal szer, mert olyankor is kifejti a hatst, amikor a magas hmrsklet miatt ms ksztmnyek hatkonysga lecskken. Kontakthatsa mellett, magasabb hmrskleten a gztenzis hatsa is rvnyesl.Az Omite 57 E atkal szer a fitofg atkkat minden aktv fejldsi szakaszukban elpuszttja. Gtolja a lrvk kikelst is a lerakott tojsokbl. Olyan esetekben is hatkonyan alkalmazhat, amikor ms atkal szereknl mr a rezisztencia jelei tapasztalhatk.Az Omite 57 E megkmli a ragadoz atkkat s ms hasznos l szervezeteket, valamint a mhekre is veszlytelen.
Sanmite 20WP Nedvesthet por (WP). Atkal szer, mely az sszes fejldsi alak ellen hasznlhat (tojs, lrva, nimfa, img). Kontakt, taglz, de hossz hatstartam atkal. Mitokondrilis lgzsgtl.A kezelst az atkk ttelelt nemzedknek aktivldsakor vagy I. nemzedknek tmeges lrvakelsekor kell elvgezni. A ksztmny hatstartama hossz, ezrt a vegetcis idszak alatt 1, maximum 2 vdekezs indokolt. A kell hatkonysg elrshez a permetl koncentrcija 0,05% alatt nem lehet. veghzi molytetvek elleni kezelst alacsony img egyedszmnl kell elvgezni. Szlesatka-fertzskor 2 kezels szksges, 3–5 napos idkzkkel. A Sanmite 20 WP hatstartama hossz (50–60 nap), ezrt vi egy kezelssel is atkamentesen tarthatjuk az ltetvnyt. Amennyiben mgis szksges, gy clszer a msodik kezelst egy msik ksztmnnyel elvgezni.
NISSORUN 10 WP Atkalszer kivl tojs, lrva s nymphal hatssal. Takcsatka fajok ellen hatsos. Hatstartama 60-70 nap. A ragadoz atkkat, rovarokat, mheket kmli.vente maximlisan ktszeri kezels ajnlott. vdekezseket az elrejelzsre alapozva, tli tojsszmlls alapjn, elssorban a takcsatkk ttelel tojsai ellen kell elvgezni, a tojskelshez minl kzelebbi idpontban. A ksbbiekben szksg esetn a kezelst meg kell ismtelni. A vegetciban vgzett permetezskor clszer a mozg alakokat pusztt kombincis partnerrel egytt kijuttatni a ksztmnyt. Az jabb kezelskor (30-45 nap mlva) elgsges lehet csak az j fejlds nvnyi rszek permetezse, amit elzetes atkavizsglattal kell megllaptani.
Flumite 200 SC krnyezetbart atkal permetezszer . A ksztmny kontakt hatsmddal, s transzlaminris (mlyhats) tulajdonsgokkal rendelkezik. Az atkk valamennyi fejldsi alakja ellen hatsos. A levl szvogatsa sorn a felszvott hatanyag a lrvk fejldst gtolja, a nstny atkk termketlen peterakst, a tojsprodukci cskkenst okozza. A levlatka, gubacsatka, piros gymlcsfa-takcsatka s kznsges takcsatka ellen a kezelseket a krtteli veszlyhelyzet ismeretben (elrejelzsre alapozva) kell elvgezni tavasszal 2-3 kisleveles llapotban, s nyron a felszaporods kezdetn. Kettnl tbb vdekezs egy szezonban a rezisztencia elkerlse miatt nem ajnlatos.
ORTUS 5 SCTakcsatkk s levlatkk ellen javasolt . A vdekezseket a krtev egyedszmnak ismeretben, a nvnyllomny rendszeres vizsglatval megvalstott megfigyelsekre alapozottan clszer elvgezni. A kijuttatst a tmeges felszaporods eltti idszakban, a lrvk ellen ajnlott idzteni.
Bio-Sect Spray szabadforgalm szer az atkk mellett pl. levltetvek, pajzstetvek ellen is hat.
Vertimec 1,8 EC s a Cascade 5 EC. II forgalmi kategris szer.
 
Permetlszksglet
Mit tartalmaz a nvnyvd szer csomagolsn tallhat tjkoztat? A mrkanv s a hatanyag mellett minden esetben fel van tntetve, hogy milyen kultrban, mi ellen, s milyen dzisban hasznlhat. Sajnos a nagyobb kiszerels szerek dobozn vagy zacskjn a tmnysg helyett sokszor a kg/ha vagy a l/ha adat szerepel. Ebbl lehet visszaszmolni hzikerti lptkre, azaz g/m2-re. m ebbl mg mindig nem derl ki, hogy a kiszmolt mennyisget mennyi vzzel juttassa ki a felhasznl.
Vegynk egy pldt! A Dimilin 25 WP gymlcsmolyok ellen - a Nvnyvd szerek, termsnvel anyagok 2008 I. cm kiadvnyban szerint - szibarackban javasolt dzisa 0,5 kg/ha. Krds: Mennyi nvnyvd szert adagoljunk egy 10 literes permetl tartlyba? A szmts mda a kvetkez: Gymlcsltetvnyekben ltalban egy hektrra 1000 liter vzszksglettel szmolhatunk. Ez azt jelenti, hogy a 0,5 kg Dimilin 25 WP 1000 liter vzhez elegend. 10 literhez teht ennek szzada, azaz 0,005 kg = 5 g Dimilin 25 WP szksges. Mivel jelenleg ez a nvnyvd szer 10 g-os kiszerelsben is kaphat, a csomag teljes tartalma 20 liter permetl elksztshez lesz elegend. Ez a szmtsi md a gombal szereknl is irnyad. Azonban a gyomirtknl csak 300-400 liter vzszksgletbl induljunk ki! A nvnyvd szert soha ne kzvetlenl a permet tartlyba mrjk ki, s ne ott keverjk ssze a vzzel, mg akkor sem, ha van a tartlyon trfogatbeoszts! A szk nylson keresztl nehz a permetszert tkletesen eloszlatni, legfkpp akkor, ha az por alak. A bekeverst trfogatbeosztssal elltott mrednyben vgezzk el!

Pr hasznos tblzat a permetl ksztsekor:





Vrakozsi idk
A csomagolanyagon minden esetben feltntetik a munkaegszsggyi s az lelmezs-egszsggyi vrakozsi idket, mg akkor is, ha az nulla. A munkaegszsggyi vrakozsi id napokban fejezi ki azt az idtartamot, amely letelte utn vdfelszerels nlkl lehet az llomnyban dolgozni. Ez 0-8 napig terjed. Az lelmezs-egszsggyi vrakozsi id a permetezs s a betakarts kztt ktelezen betartand idt jelenti, szintn napokban. Ennek idtartama 0-60 nap lehet. A hzikerti szereknek ltalban 0 vagy 2-3 nap a munkaegszsggyi vrakozsi ideje. Fontos megjegyezni, hogy a 0 nap mindkt vrakozsnl azt jelenti, hogy csak msnap (teht a permetezs napjn mg nem) lehet munkt vgezni a terleten, illetve betakartani!
Tzveszlyessg s mregjelzs
A csomagolson feltntetik mg a nvnyvd szer tzveszlyessgi fokozatt s mregjelzst. A tzveszlyessg jellsre a ltestmnyekre s tevkenysgekre is vonatkoz betrendszert hasznljk. Ennek megfelelen A=fokozottan tz- s robbansveszlyes, B=tz- s robbansveszlyes, C=tzveszlyes, D=mrskelten tzveszlyes, E=nem tzveszlyes. A ksztmny mrgez datst a kvetkezkppen jellik: po. LD50 mg/kg, ahol a po=per oralis (szjon t), LD=letlis dzis (hallos adag). Az LD50 rtk a ksrleti llatok (ltalban patknyok) testtmeg-kilogrammjra szmtott, milligrammban megadott szer mennyisg, ami az llatok 50%-nl pusztulst okoz. Ez alapjn a kvetkez kategrikba soroljk a nvnyvd szereket:
po.
|
LD50mg/kg kategria
|
jelzs
|
1-50
|
ers mreg
|
+++
|
51-500
|
mreg
|
++
|
501-5000
|
gyenge mreg
|
+
|
5000
|
felett gyakorlatilag nem mrgez
|
|
A cmkken minden esetben szerepel a gyrts ideje s a lejrat dtuma. Csak annyi nvnyvd szert vsroljunk, amennyi abban az vben elfogy. Szerencsre ma mr a hzikerti szereket 10-50 grammos, illetve 10-50 milliliteres kiszerelsben is lehet kapni. A nvnyvd szerrel szennyezett hulladkot a nagykereskedkhz lehet bevinni, akik tovbbkldik rtalmatlantsra. A nagyfelhasznlknak a nem megfelel elhelyezsrt bntetst kell fizetnik.
Keverhetsg
A nvnyvd szereket a legtbb esetben tankkeverk formjban alkalmazzuk. A ksztmnyek csomagolsa azonban nem tartalmazza a ksztmnyek keverhetsgt, s minden esetben rvnyes szablyt sem lehet fellltani. Szakknyvek, illetve a szaklapok tartalmaznak keverhetsgi tblzatokat. ltalnos szablyknt azonban elmondhat, hogy a szuszpendlhat (SC, S jel) s emulgelhat (E, EC jel), valamint a por alak (WP) s a folykony (EC, WSC) szerek, illetve a lgos kmhats s rztartalm szerek nem keverhetk egymssal. Tovbb hromnl tbb ksztmnyt sem szabad sszekeverni. Gyomirt szereket se keverjnk sem gomba, sem rovarl ksztmnyekkel! A tankkeverk nem trolhat, azonnal fel kell hasznlni!
v rendszablyok
A hzikerti permetszerek ltalban gyenge mrgek, de vannak kztk szerves foszforsav-szterek s inszekticid karbamtok is, amelyek a felhasznlra is meglehetsen veszlyesek. Ezrt a legnagyobb elvigyzatossggal kell bnni velk. A gazdk sokszor igen nagyvonalak tudnak lenni sajt egszsgkkel szemben, s vdfelszerels nlkl llnak neki a permetezsnek. Mg a hzikertben is ktelez a vdfelszerels, optimlis esetben a ktrszes vdruha, -keszty, -kalap, -csizma s -szemveg. Minderre klnsen a kora tavaszi, nagy vzadaggal trtn lemos permetezseknl van nagy szksg.
Nagyon lnyeges szably mg, hogy a permetezs eltt s utn 8 rval tilos alkoholt fogyasztani! A vrben oldott alkohol hatsra a bellegzett permetszert mg veszlyesebb vlik a szervezet szmra. Ezen tlmenen tilos mg permetl kszts kzben cigarettzni s tkezni is!
A nvnyvd szereket az lelmiszerektl tvol troljuk, lehetleg olyan magas polcon, ahol a gyermek nem fr hozz. A legjobb, ha kulccsal zrhat helyen, zrt szekrnyben troljuk ket. Minden eszkzt s mrednyt, amit a permetezshez, vagy ennek elkszleteihez hasznlunk, semmi egyb clra ne hasznljuk, s a nvnyvd szerekkel egytt, egy helyen, elzrva troljuk!
Lehet, hogy az ismertetett tudnivalk sokak szmra egyrtelmek, de taln mg nekik sem rtott feleleventeni a szakiskolban, vagy a tanfolyamon tanult ismereteket.
vissza a menben
|