Metszsrl msknt
A leander metszsnek az eszttikus megjelens mellett, a kellen ers megfelelen vastag grendszer kialaktsa is clja. A hossz vkony megnylt gak nem kpesek megfelel mennyisg tpanyagot biztostani, ezrt nem szmthatunk szp zld levelekre s gazdag virgzsra. Sok esetben a vkony g mg a kevs virgot sem kpes tartani, tpllni, ilyenkor lgnak, s nem nylnak ki rendesen a virgok, valamint a bimbk egy rsze le is hullik. Erre elssorban a lenderfa kialaktsnl kell figyelni, de a lenderbokornl is elfordul fleg a srga fajtknl. Azt mindenkpp szeretnm elmondani, hogy a leanderek metszse nem matematika, vagyis a 2x2 biztosan ngy szably itt nem mkdik. Nvnyekrl van sz az elmletet idnknt megcfoljk a leandereink, s akkor a fajtnknt eltr nvekedsi, s bokrosodsi tulajdonsgokrl nem is beszltem. Azrt j, ha tisztban vagyunk, milyen alakts (metszs) utn ltalban mire szmthatunk. A metszssel azt szeretnnk elrni, hogy minl tbb alap kzeli rgy (levlt) kihajtson, s masszv grendszer alakuljon ki. Ha nem csinljuk jl, akkor ganknt csak egy-kt hajts fakad, vagy pp az ellenkezje nagyon sok helyen elkezd hajtani, ez pedig ritka s vkony grendszert eredmnyez, amit aztn jbli korrigl metszsek kvetnek. Emiatt a virgzs pedig esetleges lesz, vagy teljesen elmaradhat.
Ezekre figyeljnk: lehetleg rett, vastagabb s fsod gnl vgjunk
metszs utn ne maradjon sok s hossz g
j kondiban legyen a nvnynk (tpanyag ellts, ntzs )
nvekedsi erny fajtnknt eltr(pl. trpe fajtk)
fejlds stdiuma (nvekedsben legyen, meleg napos id)
metszs eltt eszkzk ferttlentse, s metszs utn a sebek kezelse.
A hajtsok nvesztshez segtsg: a Wuxalos permetezs, magasabb nitrogn tartalm tp, s a meleg id.

A pldm is kicsit sntt, de csak gy tudom szemlletesen magyarzni, amit rtam . Leanderft szeretnnk, a tart grendszer kialaktsa a cl. Ezt gy tudjuk elrni minl tbb , s kellen vastag g nvesztsre knyszertsk a nvnynket.
1 -es helyeken metsznk, az gak zldek s sok lehetsg van a kihajtsra teht nagy valsznsggel csak a legfels 1-2 levltnl hajtanak ki, s nnek tovbb.
2 -es helyeken vgunk ahol mr flfsak s vastagabbak az gaks kevesebb lehetsg is marad a kihajtsra gy minimum 3 fels levlt fog kihajtani teht srbb grendszer alakul ki.
3 -as helyeken vgunk akkor mg vastagabb fs gak maradnak, ezeknl mr nem csak a fels levltvek (rgyek)hajtanak ki s a fejld hajtsok is vastagabbak lesznek, igy ersseb s srbb grendszert tudunk kialaktani .
Az gakon lv szemek kihajtsa a cscsdominancitl is s az rettsgktl is fgg. Cscsdominancia az a jelensg, amikor a nvny a magasabb helyzet rgyeinek, hajtsait fejleszti erõsebben. Ennek kvetkezmnye, hogy egy fggleges ll vesszn csak a felsõ rgyek hajtanak ki. A cscsdominancia a vessz helyzetnek megvltoztatsval mrskelhetõ, vagy jelentkezsnek helye megvltoztathat. Ezrt ha egy vesszt lehajtunk s gy rgztjk, akkor az alapi rsze kerl cscsi helyzetbe, s ezrt ott is kihajt. A vesszõ vge fejlettebb rgyeket tartalmaz, ezrt szerencss esetbe vgig beindulnak a szemek.
Ha a vessz eredsi helye kzelben szeretnnk hajtst nveszteni akkor a kvetkezõ lehetõsgek vannak:
1, Rvid metszs alkalmazsa1-3 levlkr felett vgunk, mert kis tvolsgon nincs jelents klnbsg a cscsdominanciban.

2,Hossz g esetn lehajtjuk az gat, mert gy ki hajtanak az alapjhoz kzel es vilgos rgyek is.
A lehajtott gakon akr az sszes rgy is beindulhat:



A rgyek fejlettsge s gy termkenysge sem azonos egy vesszn bell sem. Legfejletebbek a vilgos rgyek, majd az alapi rgyek kvetkeznek,a legfejletlenebbek a rejtett rgyek. Helyzetktl s rettsgktl fggen is klnbzhet a termkenysgk. Ezrt lnyeges milyen gat vgunk (mennyire fsodott s a vastagsga). A visszavgssal elgazsra szeretnnk knyszerteni a nvnyt, s minl tbb hajts nevelsre . Ha retlen zld az g valszn csak az gvgn egy-kt rgyr hajt ki. Ha fs az g, s kellen vastag, akkor sokkal retebek a rgyek s akr 6-12 hajtst is kpes nevelni.
Zld g metszsekor gyakran csak egy hajts indul:


Egy flfs gnl mr ltalban hrom a gyakori:

Egy fs vastagabb g sokat kpes inditani :

Annak idejn tl korn (zlden) visszavgtam, ennek a kvetkezmnyei ltszanak, csak egy gon ntt tovbb .
Az els fotn lthat, hogy mg az egy levlkzre metszs se javtott a helyzeten.


Metszsre pldk:


Mg egy plda:




s mg egy plda:

vissza a foldalra
|