vissza a menüben
Sétányrózsa
A sétányrózsa igazán vidám és mutatós örökzöld évelő növény, beszédes névvel bír, hiszen hajlamos olyan ütemben benőni a környezetét, hogy az akár sétánynak is beillik. A vasfűfélék családjába tartozik mintegy 150 faja ismert a tudományos neve Lantana camara, trópusi Dél-Amerikából, Brazíliából származik. Innen került be Angliába, Németországba, majd terjedt el Európa szerte. Hazájában gyomnövényként ismerik.
Alakja és formája, apró cserje, mérete elérheti a két métert, általában csak 30 cm-es növényként kerül nálunk forgalomba. Ideális balkon növény, mely késő tavasztól őszig folyamatosan ontja változó színű virágait, a mi éghajlatunkon teleltetni kell. . Sokféle hibridje ismert. Az új változatok némelyike steril, nem képez termést, viszont bőséggel virágzik. A törpe hibridek kevert ágyások, szegélyek ideális növénye. A kúszó sétányrózsa (Lantana montevidensis) ideális talajtakaró növény. Kisebb és nagyobb kertekben is könnyedén gondozhatjuk, ezt a szép kerti dísznövényt. Levelei a zsálya leveleihez hasonlítanak, gyűröttek, ráncosak, vaskosak, érdes, durva tapintásúak. A levelek és a hajtások is szőrösek. Szélük fogazott, alakjuk ovális, átellenes állásúak. Színük közép-zöld, megdörzsölve erős, átható citromillatúak. A hajtáscsúcsokon fejlődnek és késő tavasztól késő őszig nyílnak a verbénáékhoz hasonlító, domború virágzatok. Mindegyik virág apró csöves és központi szemes, félgömböket formázó több színből álló ernyővirágzat jellemzi, a virágok a nyár legszebb színeiben pompáznak, a sárga, narancssárga és piros árnyalataiban. Ezen kívül fehér, halványlila, sötétpiros, és rózsaszín fajtája is ismert. Virágai “színváltóak” is lehetnek, ezek virágai a nyílás során világosból sötétebb színre változnak, ami a piros-narancs változatoknál a leginkább szembetűnő, virágzatában ugyanis a kis bimbók kipattanásakor citromsárgák, majd sötétpirosra színeződnek. Ismerünk olyan fajtát is, amely a citromsárgáról, rózsaszínre változik. Szinte olyan a sok kis apró félgömböt alkotó virág mintha lángolna, a nyári napsütést hozza el kertünkbe. Gyökérrendszere is erőteljes növekedésű, karcsú ágrendszere van. A növényt nevelhetjük törzse fává, vagy ültethetjük erkély ládába, de akár nagyobb dézsába is. Télikertben, üvegházban akár egész szezonban is virágzik. Akkor a legkülönlegesebb mikor egyszerre van a növényen az új virág, a kinyílott virág és a termés is. Nagyon dekoratívak a feketés-lila, szederre emlékeztető bogyók, ahogy ülnek a levelek és virágok között, termése éretlenül, zölden mérgező. Levelei és virágai egyaránt , citromos illatot árasztanak, ugyanakkor több mérgező alkaloidát is tartalmaznak, kevés növényt tűr meg maga körül, és a rovarok nagy részét is elűzi környezetéből, (ezt a jelenséget hívják allelopátiának) ugyanakkor a pillangók és a méhek előszeretettel látogatják a virágait. Mivel a növény minden része mérgező figyeljünk oda, ha kisgyermek mellett tartjuk!
Európába gyógyhatásainak köszönhetően került, a spanyol hódítók közreműködésével. Levei, összezúzva, borogatásként, antiszeptikusak, és fájdalom csillapítóak. Rovarcsípésekre, vágásokra, horzsolásokra alkalmazhatóak. A levelek főzetét Mexikóban gyomorbántalmak ellen használják ma is. Másutt kígyómarást gyógyítanak vele. Teája reuma, megfázás, láz, torokfájás ellen hatékony. A levélforrázat inhalálása légúti problémák kezelésére hatásos. A száraz levelek elégetésekor felszabaduló füst szúnyogriasztó
Gondozása és ápolása viszonylag egyszerű, a leanderéhez hasonlatos. A mostohább bánásmódot is elviseli. Árnyékban nem virágzik, tehát mindenképpen napos helyre ültessük. A legjobb az, ha vagy délelőtt, vagy délután éri napfény, mivel a tűző napot nem kedveli. Vízigénye elég nagy, azért ne hagyjuk kiszáradni a földjét. A növekedési időszakban tartsuk egyformán nedvesen, főleg nyáron a nagy melegben érdemes naponta kétszer is megöntözni, mert hamar kiszárad a földlabda. Hetente-tíznaponta adjunk virágos növény, vagy balkon tápoldatot az öntözővízhez. Ültetéshez általános jó vízgazdálkodású kerti földbe ültessük (pH6,5-7), vagy B típusú balkon virágföldet használjunk.
Tavasszal az áttelelt növényeinket csak akkor tegyük ki, ha a fagyveszély már elmúlt. Ilyenkor az ágakat érdemes visszavágni, mert így a növény jobban bokrosodik, és több virágot hoz majd nyáron. Elősegíti a virágzást, ha kissé szűkös tartóedénybe ültetjük. Április végétől kezdhetjük el újra tápoldatozni a növényeinket. Nyáron a kertben és erkélyen nagyon jól mutat más növénnyel körbe ültetve, így pl. a muskátli a petúnia és más vasfűfélékkel is jól társítható. Látványos lehet felfüggesztve, akasztós cserépbe, vagy a kert kisebb-nagyobb virágágyásaiban is. Minél gyakrabban nyúlunk a metszőollóért, annál dúsabban fejlődnek a hajtások, és annál több virág fejlődik rajta. Metszéssel tetszőleges méretűvé, esetenként fácskává, vagy sövénynek is nevelhető. Számára jó adottságú helyen képes teljesen elborítani a talajfelszínt, valóságos domború virágpárnát alkot. Alkalmi cserepes virágként, ajándékba is adható. Sőt, bonsainak is alkalmas. A nyári öntözéseknél teljes egészében át kell nedvesíteni a földlabdát, sok vizet igényel, és érdemes hetente tápoldatozni. A szárazságot is tűri, de ilyenkor kevesebb virágot hoz.
A fagyra érzékeny ezért az átteleltetendő növényeknek már késő ősztől védelemre van szüksége,vegyszeres permetezéssel a kórokozókat távolítsuk el és, legalább 13 fokon tartsuk. A téli pihenő előtt érdemes még egyszer visszavágni, mert így a téli pihenő alatt kevesebb vizet párologtat. Télre vigyük be a növényt egy világos 6-12 fokos helyiségbe. Mivel leveleit télen sem hullajtja le, ezért fontos, hogy világos helyen tartsuk. Földjét pedig szinte teljesen szárazon, épp csak annyi vizet kapjon, hogy a gyökere ne száradjon ki . Télen célszerű napfényes időben a reggeli órákban megöntözni. Sötétben is átteleltethető, a teleltetés vége felé, mielőtt újra kihajt érdemes ágait visszametszeni
Magról, vagy dugványozással szaporítható. Érett lilás később fekete színű magvait néhány napos szárítás után száraz, hűvös helyen kell tárolni. A magokat kora tavasszal érdemes elvetni, vetés előtt egy éjszakára langyos vízbe áztassuk be, tőzeg alapú földbe kb. 3mm mélyre vessük el. A csírázáshoz 21-24c hőmérséklet szükséges, és akár három hónapig is eltarthat.
Tapasztalatom : múlt év augusztusában vetettem friss lantana magokat és még novemberbe is keltek kb a 80% kelt ki . A magokat még akkor szoktam „meghámozni” mikor nem száradt rá a gyümölcshéj, de az is macerás. De ha már rászáradt, akkor áztasd be több napig, míg megpuhul a rászáradt héj, akkor fogj egy nagyobb lyukú szitát, amin még a magok nem férnek át, átdörzsölöd, aztán átmosod csap alatt, párszor ezt megismétled, a nagyja lejön akkor már vethető. Azért kell a héját leszedni, mert csírázás gátló anyagot tartalmaz. Persze még így sincs garancia a csírázásra mert sok a csíramentes mag főleg a hibridek között.
Nyáron szaporíthatunk félfás dugványról vagy gyökérdugványról is. Korábban virágoznak a nyár végi dugványról szaporított egyedek. Ehhez arasznyi hosszú, félfás ágakat kell vágni a bokorról, és laza földkeverékbe tűzdelni. Igen hamar gyökeresednek, mire sor kerül a betelelésre, már külön-külön cserepekbe kerülhetnek. A dugványról előállított növényt először a következő tavasszal szabad visszametszeni.
Károsítói a liszteskéknek is nevezett üvegházi molytetvek, amelyek kifejezetten kedvelik őket. Gyakori vegyszeres kezeléssel elkerülhető a tetvek kártétele.
Lanatana fajták:
Lantana achyranthifolia
Lantana Camara.
Lantana canescens
Lantana depressa
Lantana exarata
Lantana fucata
Lantana glandulodissima
Lantana horrida
Lantana indica
Lantana insularis
Lantana involucrata
Lantana lilacina
Lantana microphylla
Lantana montevidensis |
Lantana NIVEA
Lantana ovatifolia
Lantana pastazensis
Lantana reticulata
Lantana rugosa
Lantana rugulosa
Lantana scabiosiflora
Lantana strigocamara
Lantana strigosa
Lantana tiliifolia
Lantana trifolia
Lantana urticifolia
Lantana ukambensis
Lantana velutina |
A lantanák szaporításáról még valami. A megtisztított magokat perlites laza földbe elvetettem kb. egy hónap múlva kezdenek kelni, és több hónapig is eltert a kelésük. Közbe nyirkosan tartom a földet (takarással). A kikelt növények elég gyorsan növekednek de kicsi a hely ezért két levél felett visszavágom a magoncokat, és a levágott ágvéget vízbe teszem (fontos rögtön vízbe, és fóliatakarás) akár a leanderek, a vízbe ezek is szépen meggyökeresednek. Kis edényekbe csomókba ültetem, aztán mikor már jó idő van, szétültetem őket, nyár közepétől virágoznak is.
|