vissza a menüben
Jázmin
Jázmin (Család : Oleaceae) lombhullató vagy örökzöld cserje, kúszó-növény. Általában támaszkodva kúsznak, vagy laza, széteső bokrot alkotnak. Összetett leveleik szárnyaltak vagy hármasak, keresztben átellenes vagy váltakozó levélállású, összetett levélkékkel, esetenként egyszerűen csak egy levélke figyelhető meg. Virágaik végálló bogernyőben vagy a levélhónaljakban nyílnak.. A hajtásvégi virágzatban lévő virágok fehérek, rózsaszínűek vagy sárgák, ritkán magányosak. Néhány fajnak nagyon illatos virágai vannak, ez a jázminparfüm legfontosabb természetes forrása. Termésük érdekes, fekete bogyó. A jázminok trópusi vagy szubtrópusi növények, Kelet-és Nyugat-Ázsiában, Afrikában és Ausztráliában őshonosak, néhány faj a mediterránban is előfordul. A meleg, napfényes körülmények elősegítik a növekedést és a virágzást, elegendő talaj-nedvességgel pedig a jázmin túlzott stressz nélkül elviseli a rövid ideig tartó, magas hőmérsékletű időszakokat is. A növekedést és a virágzást hátráltatja az árnyékoltság, az alacsony nappali hőmérséklet és a hideg, nyirkos körülmények. Azokon a területeken, ahol fagyok jelentkeznek, a növényeket télen védeni kell.
A jázmin virágát már az ókorban is használták, krémekhez, fürdővízhez és más illatszerek elkészítéshez. A Rómaiak, a Görögök és az Egyiptomiak is termesztették virágáért. Ma is sok országban foglalkoznak a jázmin, különböző fajtáinak termesztésével, mert igen keresett növény az illatszer piacon. Az átható, buja illat és a fehér virág kombinációja misztikus vonzerőt kölcsönöz. Ókori egyiptomi és indiai festményeken jól felismerhető a virág. A rómaiak és a görögök kenőcsöt készítettek belőle. A Jázmin fajok legnagyobb számban az indiai és délkelet-ázsiai régióban találhatók, Indiában megközelítőleg 40, Dél-Amerikában pedig egyetlen őshonos fajjal. Három fajt, a Jasminum auriculatum -ot, a Jasminum glandiflorum -ot és a Jasminum sambac -ot illóolajuk miatt termesztésbe vonták. A jázminolajat vagy esszenciát gyógyhatásai miatt is hosszú ideje becsben tartják; széles körben úgy vélik, hogy serkentőleg hat a reproduktív szervekre, nemcsak afrodiziákumként,hanem általános izomgörcsoldóként, például gyermekszülésnél, hasznos köhögésre és nehézlégzésre stb. Az olaj ugyancsak jó duzzadt és törött végtagokra, elősegíti az idegek és az inak felmelegedését és ellazulását. Megszünteti az anyaméh betegségeit és hasgörcsökre is jó." A jázmingyökérzet, különösen agyökérzete gyakori ázsiai, kelet-ázsiai növényi gyógyszer, Kínában különösen a fejfájás, a reuma, és az ízületek fájdalmának enyhítésére használják A kertekben számos jázminfajt tartanak. A fajtáknak sokféle változata létezik, a fajokon belül, tekintettel a növekedés ütemére, a virág méretére, színére és illatára.
Hazánkban szobanövényként vált kedveltté a növénygyűjtők körében. Tartása nem okoz nagy gondot, strapabíró könnyen gondozható dísznövény, amely a kellő ápolást virágözönnel hálálja meg. Bár a jázmin egy igen kecses könnyed törékeny virágnak tűnik, mégis egy igen erőteljes kúszónövény. Mivel futónövényről van szó tartásához fontos, hogy valamilyen támasztékkal szolgáljunk a növénynek, ez lehet egy drót karika is, vagy egy virágrács, de nyáron akár egy fal mellé is letehetjük a növényt.
Igényei, gondozása:A jázmint világos, napos helyre rakjuk, egy kis közvetlen napsütés is érheti, de a forró nyári naptól óvjuk. Napos és félárnyékos helyen is jól érzi magát. Télen lehetőleg 7-10°C körüli hőmérsékleten tartsuk, különben nem virágzik, és ha túl melegben telel, ellepik a tetvek. Nyáron viszont védett, meleg helyre tegyük, például erkélyre, teraszra vagy akár kitehetjük a kertbe is. A földjét tartsuk mindig nedvesen, az intenzív növekedéséhez sok vizet - lehetőleg lágy esővizet - igényel. Ne használjunk hideg és meszes vizet. Télen csak enyhén nyirkosan tartsuk földjét. Időnként permetezzük a jázmin leveleit, főleg, ha szobai körülmények közt neveljük. Ha szobai körülmények között tartjuk és száraz a levegő, akár naponta is permetezhetjük leveleit. Fontos, hogy tavasztól adjunk a növénynek rendszeresen tápoldatot, mert ha a talaj kifogy a tápanyagból, nem tud virágot hozni. Tápanyagellátását hetente, kéthetente tápoldattal kell pótolni. Metszeni csak a felkopaszodáskor szükséges, átültetni pedig csak akkor, ha gyökerei teljesen átszőtték a földlabdát. Átültetéshez, kiültetéshez minden kerti talaj megfelel számára. Amikor elvigázott a növény a hajtásokat vágjuk vissza kb. 5-10 cm-re. Virágzás előtt ne vágjuk vissza a növényt, mert akkor soha nem láthatjuk a hófehér csillag alakú virágözönt. A jázmin gondozásának titka hogy télen egy világos, de hűvös helyen tartsuk, nyáron pedig kint a szabadban, a melegben. Fontos tudni, hogy magas téli hőmérsékleten bekövetkező teljes lombvesztése után a kihajtás túl korán elkezdődik, és nagyon szép zöld lombos lehet újra, csak éppen nem hoz virágot. Ez elkerülhető a tavaszi rendszeres szellőztetéssel, mely alacsonyan tartja a környezete léghőmérsékletét, és ilyenkor tetvesedni sem fog. Mivel futónövényről van szó, tartásához fontos, hogy valamilyen támasztékkal szolgáljunk a növénynek, ez lehet egy drót karika is vagy egy virágrács, de nyáron akár egy fal mellé is letehetjük a növényt.
Szaporítása:A jázmint könnyen szaporíthatjuk dugványozással, tavasszal vagy nyár elején. A dugványok azonban csak 20°C körüli talajhőmérsékleten gyökeresednek. Virágzás után vágjunk le 15-20cm hosszú hajtásokat, és dugjuk, le egy árnyékos helyre tegyük és rendszeresen öntözzük. A hajtások néhány hét alatt gyökeret eresztenek. Ősszel, vagy a következő év tavaszán végleges helyére ültethetjük. A gyökeres palántákat ültessük 8-10 cm. átmérőjű cserépbe, és töltsük meg kerti talaj, virágföld, tőzeg és homok keverékével Valójában, annyira jól és könnyen gyökeresedik, hogy a kezdők is bátran megpróbálhatják. Csak J. nudiflorum és J. primulinum igényel évenkénti metszést, a virágzás után. Eltávolítsuk az elhalt ágakat vagy rosszul nőtteket és ezután vágjuk minden ágát 6-7 cm-re . Más fajok nem igényelnek valódi metszést, elegendő eltávolítani az elhalt ágakat és a túl erős hajtásokat. J
Betegsége, kártevőjei:A levelek permetezésével védekezhetünk a takácsatkák ellen. Túl magas szobai hőmérsékleten tetvesedhet. A levéltetvek szívogatásai, ragadós bevonatot eredményeznek amit aztán megtámad a korompenész és a penész. Dörzsöljük le az érintett területeket nedves alkoholos vattával. Ha a levelek elszáradnak és összezsugorodnak: túl sok, vagy nagy a vízhiány.
Jasminum polyanthum (sokvirágú vagy kínai jázmin) Ázsiából, azon belül is Nyugat-és Dél-Kína területeiről származik. Rendkívül erős és gyors növekedésű kúszónövény, ami hazánkban népszerű szobanövénynek számít. A hosszú, vékony gyorsan növő szárain, amik egy év alatt akár 2 métert is nőhetnek, sötétzöld leveleket növeszt, melyek rendszerint 7 csúcsos levélkéből állnak. Hófehér, bódító illatú virágai a száron csoportosan helyezkednek el, amik rózsaszín bimbókból fejlődnek ki. Megfelelő körülmények és gondozás esetén januártól egészen a nyár elejéig díszíthetik és illatosíthatják otthonainkat virágaikkal. A sokvirágú jázmin már fiatal növényként is bőségesen virágzik, így nem éveket várnunk csodás virágzuhatagaira. Hosszú szárait futtathatjuk rácsra, drótkarikára vagy egyéb támasztékra, melyek segítségével egyedi formájúra alakíthatjuk jázminunkat, de függőkosárban vagy magasabb virágtartón tartva is csodálatos látványt nyújtanak lecsüngő szárai és szép fehér virágai. Az elvirágzás után a fiatal hajtásokat vissza kell vágni: a metszéssel a kívánt formára alakítható. Tavasztól őszig tarthatjuk a szabadban is. Sokan panaszkodnak, hogy nem virágzik a sokvirágú jázminjuk. Csak őszi hidegkezelés esetén virágzik újra, hasonlóan a karácsonyi kaktuszhoz. Heteken keresztül 7-10 C alatti hőmérsékleten kell sanyargatni, és később se tartsuk melegen. Jó hidegtűrő, még a –10 C-ot is gond nélkül elviseli.
Jasminum azoricum Azori szigetekről származó örökzöld cserje. Míg a „szobajázmin” elsősorban télen gyönyörködtet virágaival bennünket, addig ez a fajta kora tavasztól késő őszig nyílik. Csavarodó, kunkorodó, fásodó szárú lián, mely igen nagy felületeket képes befutni. Levelei 3 tagú örökzöld, virágai hasonlóak a szobajázminhoz, annál jóval nagyobbak, de ugyanolyan bódító illatúak. Fagyérzékeny, de jó hidegtűrő. Nyáron nevelhetjük a szabadban, télen 1-2 Celsiusfokon is áttelel. Féktelen növekedési kedvét metszőollóval könnyedén kordában tarthatjuk.
Jasminum grandiflorum : Indiából származó, örökzöld cserje, más néven "spanyol Jasmin" általában cserépben tartják, mert az alacsony a hidegtűrése. Apró, kerekded, sötétzöld levelei inkább az akáchoz hasonlítanak, mint a jázminokhoz világoszöldek, szárnyas, 5-7 tagúak. Vékony szárai drótszerűek. A rózsaszín bimbó későbbi fehér lesz, hófehér, kerekszirmú, illatos virágai a jázminok közül a legnagyobbak, nyár közepétől késő őszig nyílnak. Hajtásai 2 m. magasságra is megnőnek.
Jasminum officinale Kínából származó cserje, más néven "fehér jázmin". Félig örökzöld-lombhullató szárnyas levelei, 7-9 tagúak. Illatos virágai fehérek, amelyek, a fürtökbe a levelek hónaljában nyílnak, júniustól szeptemberig. Ez egy nagyon szívós és erőteljes faj, amely megbirkózik a száraz körülményekkel is elérheti akár az 5 m. magasságot. A piacon található: "affin", amelynek nagyobbak a virágai és rózsaszín árnyalatú, "Aureum" –nak foltos sárga a levele.
Jasminum nitidum (Jasminum magnificum): őshonos Pápua Új-Guinea, ez a növény egy cserje, örökzöld kúszónövény. Levelei, fényes, 6-8 cm hosszúságú, ideális elhelyezése a teljes nap, nem igényel különleges követelményeket a földje, legyen jó vízelvezetésű és nedves, nyáron folyamatos a virágzás. Tartható dézsában is, téli hideget nem bírja (minimum hőmérséklet kb. -4 ° C). A virágok illatosak fehérek, és átmérőjük körülbelül 5 cm-es.
Jasminum nudiflorum ( téli jázmin február végi dísz) Kínából származó a cserje, göcsörtös ágai, és sima sötétzöld három tagú levelei vannak. Nálunk eléggé elterjedt, kertjeinkben az említett faj teljesen télálló. Kitűnően alkalmas déli, szélvédett falak befuttatására, ahol ha néha vissza is fagynak, már az első évben pótolják a veszteséget. A februártól nyíló virágai, 2,1 cm nagyságúak, szimplák és fürtökben hozza, a színe világossárga, a leveleit csak később növeszti. Ügyelni kell arra, hogy a hideg szél, károsíthatja a virágokat a meleg falak elé fenséges virágzó függönyt varázsolhatunk. Lombhullató,de enyhébb teleken megtartja leveleit . Elérheti a 3 m. magasságot.
Jasminum sambac (Arab Jázmin) A Jázmin sambak egyik változatát kétség kívül a toszkán herceg vitte be Indiába 1691 körül. Illatos fehér virágai júniustól októberig nyílnak, magassága 3-4 m. Változatai " Maid of Orleans " félig dupla virágai illatosak. Sambac Vahl-t Arábiában és Indiában, de Keleten is mindenfelé gyakran ültetik. 5-6 méter magas iszalagcserje, levele egyszerű tojásdad v. csaknem szív alakú. Virága fehér, hervadva piros, s kivált alkonyatkor nagyon kellemes illatú, azért a templomot szórják be vele, s a kínai tea illatszere. Illatszernek való olaj, és szagos víz is készül belőle. Szirmának narancsszínű csövét Indiában sáfrány helyett levesbe teszik, sőt mást is festenek vele. A jázminolajat vagy esszenciát gyógyhatásai miatt is hosszú ideje becsben tartják; széles körben úgy vélik, hogy serkentőleg hat a reproduktív szervekre, nemcsak afrodiziákumként,hanem általános izomgörcsoldóként, például gyermekszülésnél, hasznos köhögésre és nehézlégzésre stb. Az olaj ugyancsak jó duzzadt és törött végtagokra, elősegíti az idegek és az inak felmelegedését és ellazulását. Megszünteti az anyaméh betegségeit és hasgörcsökre is jó." A jázmingyökérzet, különösen a J. sambac gyökérzete gyakori ázsiai, kelet-ázsiai növényi gyógyszer, Kínában különösen a fejfájás, a reuma, és az ízületek fájdalmának enyhítésére használják
Trachelospermum jasminoides family : Apocynaceae min hő: -15 ° C télen hő: 8 ° C őshonos Kelet-és Délkelet-Ázsiában (Japán, Korea, Dél-Kína és Vietnam). Elnevezései: csillag jázmin , Konföderációs Jasmine és kereskedő iránytű . Sokan azt hiszik, hogy a neve a Konföderációs Államok-ból származik, de valójában a növény nevének eredete a maláj Konföderáció. Egyre másik neve "kereskedő iránytű" egy régi Üzbegisztáni, mondás, hogy rámutatott kereskedőknek a helyes irányra, mint a jó iránytű. Úgy is nevezik, csillag jázmin. Örökzöld fásszárú kúszó növény 3.0 m magasra is megnő. A levelek szemben, ovális vagy lándzsa alakúak, 2-10 cm hosszú, 1-4,5 cm széles, és hegyesek a csúcsán. Az illatos virágok fehérek, 1-2 cm átmérőjű, csőszerű pártába nyílnak öt szirom-szerű lebeny. A termés egy karcsú tüsző 10-25 cm hosszú és 3-10 mm széles. Értékes parfüm olaját vonnak ki a virágokból. Gyakori dísznövény, illatos cserepes növény a teraszokra, tavasztól őszig virágzik. Virágozni csak teljes napon fog, részleges árnyékban, vagy teljes árnyékban nem, jó vízelvezetésű talajt, közepes víz, közepes műtrágya, és növény tám szükséges. Szaporítás leggyakrabban történik dugványokkal
Gardénia
Gardenia jasminoides (Gardénia) A mi éghajlatunkon ez egy szobanövény, gyönyörű telt fehér virágai rendkívűl illatosak. A gardéniát nehéz gondozni, mert eredetileg meleg, nedves trópusi területeken honos. Igényli a magas páratartalmat, virágzáskor a világos (nem közvetlen) fényt. Jó vízelvezető és savanyú talajt kíván, hőmérséklet 20-23 fok legyen nap közbe, és 15-16 C az esti órákban. Gardénia nem nő nagyobbra, 20-60 cm magasságnál szobanövényként, viszont szabadban a hazájában , eléri a 6 métert is. A virágokat ha víz éri akkor megbarnulnak.
Mandevilla
Mandevilla (Tölcsér Jázmin) Dél Amerikából származó örökzöld fásszárú kúszó növény, amely a mi éghajlatunkon teleltetést igényel. A teleltetéshez pár tanács a siker nem garantált, de mivel nem olcsó növény ezért mindenképpen érdemes megpróbálni! A mandevillát a nyár vége felé készítse fel a téli időszakra. Ha a hőmérséklet megközelíti kb. 18°C fokot, a növényt vissza metszük kb. 30 cm-re! Kártevőket a növényen kezeljük, még mielőtt bevisszük a téli helyére! Az öntözést fokozatosan csökkentsük, míg a növény talaja viszonylag száraz lesz! Ha a hő 18°C alá csökken, vigye be szobahőmérsékletre. Rakja napfényes helyre! A talaját változatlanul szárazon kell tartani, majd ha a hőmérséklet ismét 18°C fok fölé emelkedik, ismét kirakhatja a tölcsérjázmint a már bevált, jól megszokott helyére. A nyár folyamán hajtásdugványokat készíthet, melyeket gyökereztető hormonba mártva palántázó földbe helyez,és öntözze meg! Célszerű mini üvegházba rakni őket a viszonylag állandó hőmérséklet és páratartalom megtartása érdekében.
Dipladénia sanderi Mexikóbol származó rendszerint piros színű kúszó növény.
Stephanotis
Stephanotis floribunda (Koszorú futóka) Madagaszkárról származó növény menyasszonyi csokrokban is elő fordul. nemcsak a virágai, de fényes zöld, ovális levelei is nagyon mutatósak. Általában támasztékra futtatva árulják. Télikertbe ültetve, rácsra futtatva akár 6 méter hosszú indákat is növeszt. A hajtáscsúcsokat levágva sűrűbb lesz a lombozata.A hófehér, csodás illatú viaszosnak tűnő virágok legalább tízesével alkotnak pompás virágzatokat. Dúsan virágzó szobanövény, a forrt szirmú virágok tölcséres pártájúak májustól októberig nyílnak, nagyon erős jázminillatúak. Erős, kúszó szárait támasztékra kell felfuttatni, majd elvirágzás után visszavágni. Térigényes növény, világos helyen tartsuk, de ne kapjon közvetlen napfényt. A növekedési időszak alatt, márciustól augusztus végéig bőven öntözzük langyos, lágy vízzel, és kéthetente tápoldatozzuk, szereti a párás levegőt. Télen legalább 15fokot igényel. Ezután tartsuk hűvös helyen, és csak enyhén nedvesen. Ne mozgassuk a növényt, ahogy az első bimbók megjelennek, különben lehullnak.
Solanum jasminodes (Csüngő jázmin) Erőteljes növekedésű csüngő habitusu örökzöld növény.Virágai nyár közepétől tömegesen nyílnak. Fényigénye közepes a direkt fényt vagy a fél árnyékot kedveli. Támrendszerre is futtathatjuk.
|