vissza a menben
Jzmin

Jzmin (Csald: Oleaceae) lombhullat vagy rkzld cserje, ksz-nvny. ltalban tmaszkodva ksznak, vagy laza, sztes bokrot alkotnak. sszetett leveleik szrnyaltak vagy hrmasak, keresztben tellenes vagy vltakoz levllls, sszetett levlkkkel, esetenknt egyszeren csak egy levlke figyelhet meg. Virgaik vgll bogernyben vagy a levlhnaljakban nylnak.. A hajtsvgi virgzatban lv virgok fehrek, rzsasznek vagy srgk, ritkn magnyosak. Nhny fajnak nagyon illatos virgai vannak, ez ajzminparfm legfontosabb termszetes forrsa. Termsk rdekes, fekete bogy. A jzminok trpusi vagy szubtrpusi nvnyek, Kelet-s Nyugat-zsiban, Afrikban s Ausztrliban shonosak, nhny faj a mediterrnban is elfordul. A meleg, napfnyes krlmnyek elsegtik a nvekedst s a virgzst, elegend talaj-nedvessggel pedig ajzmin tlzott stressz nlkl elviseli a rvid ideig tart, magas hmrsklet idszakokat is. A nvekedst s a virgzst htrltatja az rnykoltsg, az alacsony nappali hmrsklet s a hideg, nyirkos krlmnyek. Azokon a terleteken, ahol fagyok jelentkeznek, a nvnyeket tlen vdeni kell.
A jzmin virgt mr az korban is hasznltk, krmekhez, frdvzhez s ms illatszerek elksztshez. A Rmaiak, a Grgk s az Egyiptomiak is termesztettk virgrt. Ma is sok orszgban foglalkoznak a jzmin, klnbz fajtinak termesztsvel, mert igen keresett nvny az illatszer piacon. Az that, buja illat s a fehr virg kombincija misztikus vonzert klcsnz. kori egyiptomi s indiai festmnyeken jl felismerhet a virg. A rmaiak s a grgk kencst ksztettek belle. A Jzmin fajok legnagyobb szmban az indiai s dlkelet-zsiai rgiban tallhatk, Indiban megkzeltleg 40, Dl-Amerikban pedig egyetlen shonos fajjal. Hrom fajt, a Jasminum auriculatum -ot, a Jasminum glandiflorum -ot s a Jasminum sambac -ot illolajuk miatt termesztsbe vontk.A jzminolajat vagy esszencit gygyhatsai miatt is hossz ideje becsben tartjk; szles krben gy vlik, hogy serkentleg hat a reproduktv szervekre, nemcsak afrodizikumknt,hanem ltalnos izomgrcsoldknt, pldul gyermekszlsnl, hasznos khgsre s nehzlgzsre stb. Az olaj ugyancsak j duzzadt s trtt vgtagokra, elsegti az idegek s az inak felmelegedst s ellazulst. Megsznteti az anyamh betegsgeit s hasgrcskre is j." A jzmingykrzet, klnsen agykrzete gyakori zsiai, kelet-zsiai nvnyi gygyszer, Knban klnsen a fejfjs, a reuma, s az zletek fjdalmnak enyhtsre hasznljk A kertekben szmos jzminfajt tartanak. A fajtknak sokfle vltozata ltezik, a fajokon bell, tekintettel a nvekeds temre, a virg mretre, sznre s illatra.
Haznkban szobanvnyknt vlt kedveltt a nvnygyjtk krben. Tartsa nem okoz nagy gondot, strapabr knnyen gondozhat dsznvny, amely a kell polst virgznnel hllja meg. Br a jzmin egy igen kecses knnyed trkeny virgnak tnik, mgis egy igen erteljes ksznvny. Mivel futnvnyrl van sz tartshoz fontos, hogy valamilyen tmasztkkal szolgljunk a nvnynek, ez lehet egy drt karika is, vagy egy virgrcs, de nyron akr egy fal mell is letehetjk a nvnyt.
Ignyei, gondozsa:A jzmint vilgos, napos helyre rakjuk, egy kis kzvetlen napsts is rheti, de a forr nyri naptl vjuk. Napos s flrnykos helyen is jl rzi magt. Tlen lehetleg 7-10C krli hmrskleten tartsuk, klnben nem virgzik, s ha tl melegben telel, ellepik a tetvek. Nyron viszont vdett, meleg helyre tegyk, pldul erklyre, teraszra vagy akr kitehetjk a kertbe is. A fldjt tartsuk mindig nedvesen, az intenzv nvekedshez sok vizet - lehetleg lgy esvizet - ignyel. Ne hasznljunk hideg s meszes vizet. Tlen csak enyhn nyirkosan tartsuk fldjt. Idnknt permetezzk a jzmin leveleit, fleg, ha szobai krlmnyek kzt neveljk. Ha szobai krlmnyek kztt tartjuk s szraz a leveg, akr naponta is permetezhetjk leveleit. Fontos, hogy tavasztl adjunk a nvnynek rendszeresen tpoldatot, mert ha a talaj kifogy a tpanyagbl, nem tud virgot hozni. Tpanyagelltst hetente, kthetente tpoldattal kell ptolni. Metszeni csak a felkopaszodskor szksges, tltetni pedig csak akkor, ha gykerei teljesen tszttk a fldlabdt. tltetshez, kiltetshez minden kerti talaj megfelel szmra. Amikor elvigzott a nvny a hajtsokat vgjuk vissza kb. 5-10 cm-re. Virgzs eltt ne vgjuk vissza a nvnyt, mert akkor soha nem lthatjuk a hfehr csillag alak virgznt. A jzmin gondozsnak titka hogy tlen egy vilgos, de hvs helyen tartsuk, nyron pedig kint a szabadban, a melegben. Fontos tudni, hogy magas tli hmrskleten bekvetkez teljes lombvesztse utn a kihajts tl korn elkezddik, s nagyon szp zld lombos lehet jra, csak ppen nem hoz virgot. Ez elkerlhet a tavaszi rendszeres szellztetssel, mely alacsonyan tartja a krnyezete lghmrsklett, s ilyenkor tetvesedni sem fog. Mivel futnvnyrl van sz, tartshoz fontos, hogy valamilyen tmasztkkal szolgljunk a nvnynek, ez lehet egy drt karika is vagy egy virgrcs, de nyron akr egy fal mell is letehetjk a nvnyt.
Szaportsa:A jzmint knnyen szaporthatjuk dugvnyozssal, tavasszal vagy nyr elejn. A dugvnyok azonban csak 20C krli talajhmrskleten gykeresednek. Virgzs utn vgjunk le 15-20cm hossz hajtsokat, s dugjuk, le egy rnykos helyre tegyk s rendszeresen ntzzk. A hajtsok nhny ht alatt gykeret eresztenek. sszel, vagy a kvetkez v tavaszn vgleges helyre ltethetjk. A gykeres palntkat ltessk 8-10 cm.tmrj cserpbe, s tltsk meg kerti talaj, virgfld, tzeg s homok keverkvel Valjban, annyira jl s knnyen gykeresedik, hogy a kezdk is btran megprblhatjk. Csak J.nudiflorum s J.primulinum ignyel venknti metszst, a virgzs utn. Eltvoltsuk az elhalt gakat vagy rosszul ntteket s ezutn vgjuk minden gt 6-7 cm-re .Ms fajok nem ignyelnek valdi metszst, elegend eltvoltani az elhalt gakat s a tl ers hajtsokat.J
Betegsge, krtevjei:A levelek permetezsvel vdekezhetnk a takcsatkk ellen. Tl magas szobai hmrskleten tetvesedhet. A levltetvek szvogatsai, ragads bevonatot eredmnyeznek amit aztn megtmad a korompensz s a pensz.Drzsljk le az rintett terleteket nedves alkoholos vattval. Ha a levelek elszradnak s sszezsugorodnak: tl sok, vagy nagy a vzhiny.
 
Jasminum polyanthum (sokvirg vagyknai jzmin) zsibl, azon bell is Nyugat-s Dl-Kna terleteirl szrmazik. Rendkvl ers s gyors nvekeds ksznvny, ami haznkban npszer szobanvnynek szmt. A hossz, vkony gyorsan nv szrain, amik egy v alatt akr 2 mtert is nhetnek, sttzld leveleket nveszt, melyek rendszerint 7 cscsos levlkbl llnak. Hfehr, bdt illat virgai a szron csoportosan helyezkednek el, amik rzsaszn bimbkbl fejldnek ki. Megfelel krlmnyek s gondozs esetn janurtl egszen a nyr elejig dszthetik s illatosthatjk otthonainkat virgaikkal. A sokvirg jzmin mrfiatal nvnyknt is bsgesen virgzik, gy nem veket vrnunk csods virgzuhatagaira. Hossz szrait futtathatjuk rcsra, drtkarikra vagy egyb tmasztkra, melyek segtsgvel egyedi formjra alakthatjuk jzminunkat, de fggkosrban vagy magasabb virgtartn tartva is csodlatos ltvnyt nyjtanak lecsng szrai s szp fehr virgai. Az elvirgzs utn a fiatal hajtsokat vissza kell vgni: a metszssel a kvnt formra alakthat. Tavasztl szig tarthatjuk a szabadban is. Sokan panaszkodnak, hogy nem virgzik a sokvirg jzminjuk. Csak szi hidegkezels esetn virgzik jra, hasonlan a karcsonyi kaktuszhoz. Heteken keresztl 7-10 C alatti hmrskleten kell sanyargatni, s ksbb se tartsuk melegen. J hidegtr, mg a –10 C-ot is gond nlkl elviseli.
 
Jasminum azoricum Azori szigetekrl szrmaz rkzld cserje. Mg a „szobajzmin” elssorban tlen gynyrkdtet virgaival bennnket, addig ez a fajta kora tavasztl ks szig nylik. Csavarod, kunkorod, fsod szr lin, mely igen nagy felleteket kpes befutni. Levelei 3 tag rkzld, virgai hasonlak a szobajzminhoz, annl jval nagyobbak, de ugyanolyan bdt illatak. Fagyrzkeny, de j hidegtr. Nyron nevelhetjk a szabadban, tlen 1-2 Celsiusfokon is ttelel. Fktelen nvekedsi kedvt metszollval knnyedn kordban tarthatjuk.
 
Jasminum grandiflorum: Indibl szrmaz, rkzld cserje, ms nven "spanyol Jasmin" ltalban cserpben tartjk, mert az alacsony a hidegtrse. Apr, kerekded, sttzld levelei inkbb az akchoz hasonltanak, mint a jzminokhoz vilgoszldek, szrnyas, 5-7 tagak.Vkony szrai drtszerek. A rzsaszn bimb ksbbi fehr lesz, hfehr, kerekszirm, illatos virgai a jzminok kzl a legnagyobbak, nyr kzeptl ks szig nylnak. Hajtsai 2 m.magassgra is megnnek.
 
Jasminum officinale Knbl szrmaz cserje, ms nven "fehr jzmin". Flig rkzld-lombhullat szrnyas levelei, 7-9 tagak. Illatos virgai fehrek, amelyek, a frtkbe a levelek hnaljban nylnak, jniustl szeptemberig.Ez egy nagyon szvs s erteljes faj, amely megbirkzik a szraz krlmnyekkel is elrheti akr az 5 m.magassgot. A piacon tallhat: "affin", amelynek nagyobbak a virgai s rzsaszn rnyalat, "Aureum" –nak foltos srga a levele.
 
Jasminum nitidum(Jasminum magnificum): shonos Ppua j-Guinea, ez a nvny egy cserje, rkzld ksznvny. Levelei, fnyes, 6-8 cm hosszsg, idelis elhelyezse a teljes nap, nem ignyel klnleges kvetelmnyeket a fldje, legyen j vzelvezets s nedves, nyron folyamatos a virgzs. Tarthat dzsban is, tli hideget nem brja (minimum hmrsklet kb. -4 C).A virgok illatosak fehrek, s tmrjk krlbell 5 cm-es.
 
Jasminum nudiflorum ( tli jzmin februr vgi dsz) Knbl szrmaz a cserje, gcsrts gai, s sima sttzld hrom tag levelei vannak. Nlunk elgg elterjedt, kertjeinkben az emltett faj teljesen tlll. Kitnen alkalmas dli, szlvdett falak befuttatsra, ahol ha nha vissza is fagynak, mr az els vben ptoljk a vesztesget. A februrtl nyl virgai, 2,1 cm nagysgak, szimplk s frtkben hozza, a szne vilgossrga, a leveleit csak ksbb nveszti. gyelni kell arra, hogy a hideg szl, krosthatja a virgokat a meleg falak el fensges virgz fggnyt varzsolhatunk. Lombhullat,de enyhbb teleken megtartja leveleit . Elrheti a 3 m.magassgot.
 
Jasminum sambac(Arab Jzmin) A Jzmin sambak egyik vltozatt ktsg kvl a toszkn herceg vitte be Indiba 1691 krl. Illatos fehr virgai jniustl oktberig nylnak, magassga 3-4 m. Vltozatai " Maid of Orleans " flig dupla virgai illatosak. Sambac Vahl-t Arbiban s Indiban, de Keleten is mindenfel gyakran ltetik. 5-6 mter magas iszalagcserje, levele egyszer tojsdad v. csaknem szv alak. Virga fehr, hervadva piros, s kivlt alkonyatkor nagyon kellemes illat, azrt a templomot szrjk be vele, s a knai tea illatszere. Illatszernek val olaj, s szagos vz is kszl belle. Szirmnak narancsszn csvt Indiban sfrny helyett levesbe teszik, st mst is festenek vele. A jzminolajat vagy esszencit gygyhatsai miatt is hossz ideje becsben tartjk; szles krben gy vlik, hogy serkentleg hat a reproduktv szervekre, nemcsak afrodizikumknt,hanem ltalnos izomgrcsoldknt, pldul gyermekszlsnl, hasznos khgsre s nehzlgzsre stb. Az olaj ugyancsak j duzzadt s trtt vgtagokra, elsegti az idegek s az inak felmelegedst s ellazulst. Megsznteti az anyamh betegsgeit s hasgrcskre is j." A jzmingykrzet, klnsen a J. sambac gykrzete gyakori zsiai, kelet-zsiai nvnyi gygyszer, Knban klnsen a fejfjs, a reuma, s az zletek fjdalmnak enyhtsre hasznljk
  
  
Trachelospermum jasminoidesfamily: Apocynaceaemin h:-15 Ctlen h:8 Cshonos Kelet-s Dlkelet-zsiban (Japn, Korea, Dl-Kna s Vietnam). Elnevezsei:csillag jzmin,Konfdercis Jasmineskeresked irnyt. Sokan azt hiszik, hogy a neve a Konfdercis llamok-bl szrmazik, de valjban a nvny nevnek eredete a malj Konfderci. Egyre msik neve "keresked irnyt" egy rgi zbegisztni, monds, hogy rmutatott kereskedknek a helyes irnyra, mint a j irnyt. gy is nevezik, csillag jzmin.rkzld fsszr ksz nvny3.0 m magasra is megn.Alevelekszemben, ovlis vagy lndzsa alakak, 2-10 cm hossz, 1-4,5 cm szles, s hegyesek a cscsn. Az illatosvirgokfehrek, 1-2 cm tmrj, csszerprtbanylnak t szirom-szer lebeny.Atermsegy karcstsz10-25 cm hossz s 3-10 mm szles. rtkes parfm olajt vonnak ki a virgokbl. Gyakori dsznvny, illatos cserepes nvny a teraszokra, tavasztl szig virgzik. Virgozni csak teljes napon fog, rszleges rnykban, vagy teljes rnykban nem, j vzelvezets talajt, kzepes vz, kzepes mtrgya, s nvny tm szksges.Szaports leggyakrabban trtnik dugvnyokkal
Gardnia

Gardenia jasminoides(Gardnia)A mi ghajlatunkon ez egy szobanvny, gynyr telt fehr virgai rendkvl illatosak. A gardnit nehz gondozni, mert eredetileg meleg, nedves trpusi terleteken honos.Ignyli a magaspratartalmat, virgzskor a vilgos (nem kzvetlen) fnyt. J vzelvezet s savany talajt kvn, hmrsklet 20-23 fok legyen nap kzbe, s 15-16 C az esti rkban.Gardnia nem n nagyobbra, 20-60 cm magassgnl szobanvnyknt, viszont szabadban a hazjban , elri a 6 mtert is. A virgokat ha vz ri akkor megbarnulnak.
Mandevilla
 
Mandevilla (Tlcsr Jzmin)Dl Amerikbl szrmaz rkzld fsszr ksz nvny, amely a mi ghajlatunkon teleltetst ignyel. A teleltetshez pr tancs a siker nem garantlt, de mivel nem olcs nvny ezrt mindenkppen rdemes megprblni!A mandevillt a nyr vge fel ksztse fel a tli idszakra. Ha a hmrsklet megkzelti kb. 18C fokot, a nvnyt vissza metszk kb. 30 cm-re! Krtevket a nvnyen kezeljk, mg mieltt bevisszk a tli helyre! Az ntzst fokozatosan cskkentsk, mg a nvny talaja viszonylag szraz lesz! Ha a h 18C al cskken, vigye be szobahmrskletre. Rakja napfnyes helyre! A talajt vltozatlanul szrazon kell tartani, majd ha a hmrsklet ismt 18C fok fl emelkedik, ismt kirakhatja a tlcsrjzmint a mr bevlt, jl megszokott helyre.A nyr folyamn hajtsdugvnyokat kszthet, melyeket gykereztet hormonba mrtva palntz fldbe helyez,s ntzze meg!Clszer mini veghzba rakni ket a viszonylag lland hmrsklet s pratartalom megtartsa rdekben.
Dipladnia sanderiMexikbol szrmaz rendszerint piros szn ksz nvny.
Stephanotis

Stephanotis floribunda (Koszor futka)Madagaszkrrl szrmaz nvny menyasszonyi csokrokban is el fordul. nemcsak a virgai, de fnyes zld, ovlis levelei is nagyon mutatsak.ltalban tmasztkra futtatva ruljk. Tlikertbe ltetve, rcsra futtatva akr 6 mter hossz indkat is nveszt. A hajtscscsokat levgva srbb lesz a lombozata.A hfehr, csods illat viaszosnak tn virgok legalbb tzesvel alkotnak pomps virgzatokat. Dsan virgzszobanvny, a forrt szirm virgok tlcsres prtjak mjustl oktberig nylnak, nagyon ers jzminillatak.Ers, ksz szrait tmasztkra kell felfuttatni, majd elvirgzs utnvisszavgni. Trignyes nvny, vilgos helyen tartsuk, de ne kapjon kzvetlen napfnyt. A nvekedsi idszak alatt, mrciustl augusztus vgigbven ntzzk langyos, lgy vzzel, s kthetente tpoldatozzuk, szereti a prs levegt. Tlen legalbb 15fokot ignyel. Ezutn tartsuk hvs helyen, s csak enyhn nedvesen.Ne mozgassuka nvnyt, ahogy az els bimbk megjelennek, klnben lehullnak.
Solanum jasminodes (Csng jzmin)Erteljes nvekeds csng habitusu rkzld nvny.Virgai nyr kzeptl tmegesen nylnak. Fnyignye kzepes a direkt fnyt vagy a fl rnykot kedveli. Tmrendszerre is futtathatjuk.
|