vissza a menben
Musktli

A musktli a vltoz kertszeti divat mellett mg mindig az egyik legnpszerbb szoba- s terasznvny. A musktlik mr a 18. szzad ta ismertek nlunk, tbbnyire Dl-Afrikbl rkeztek hozznk. Zmmel rkzld velk, egyszimmetrij, sarkantys virgokkal. A hajtsok illolajokat tartalmaznak. Bizonyos fajok kellemes illat leveleik miatt kedvelt dsznvnyek, de fehr virgaik kicsinyek. A nemest tevkenysg eredmnyekppen nagyszm fajta keletkezett, virgaik nagymretek, gazdag sznskljak, mindentt szles krben elterjedtek. Az eurpai kertszek az tizennyolcadik szzadban alaktottk ki a paraszt musktlinak mondott, kerti musktliknt is ismert fajok, seit. Egy msik nemest vonal eredmnye a levl musktlinak is ismert nemes, vagy angol musktli. A hibrid fajtkat hrom csoportba soroljk: Pelargonium Grandiflorum hibridek, Pelargonium Peltatum hibridek s Pelargonium Zonale hibridek. Felhasznlsuk nagyon sokoldal. Erkly, s virggyi nvnyknt ppolyan kedveltek, mint mpolna vagy szobanvnyknt. Virgaik teltek vagy egyszerek, sok sznrnyalatban kaphatk, olykor a szirmokon kt szn kombinldik. A nemests folytatdik, napjainkban is egyre jabb fajtk jelennek meg.Teht, aki a musktli mellett dnt, van mibl vlasztania. A nemestsnek s a szpsgnek azonban ra van. A musktli a drgbb palntk kz sorolhat, radsul naponta ignyli az polst. Ugyanakkor jl rzi magt a virgldban ms nvnyek kztt is, kedveli a trpe margartk, nebncsvirgok, loblik, brsonyvirgok trsasgt. A ldban lev nvnyek sszeltetse sorn a vlogats azonban nem vg nlkli, ugyanis az alkalmi trsuls csak akkor l harmonikus egyetrtsben, ha hasonl a h-, megvilgts-, tpanyag- s vzignyk. Szmos fajtja ltezik, tbbfle virgforma, virg- s levlszn nvnyekbl egsz kis gyjtemnynk lehet, ha nagyon megkedveljk ket. Rgen a falusi hzak ablakai, torncai roskadsig voltak musktlival. Ennek oka nem csupn az, hogy szpp varzsolja hzunkat. A musktlinak van egy olyan specilis illata, amit a legyek nem szeretnek. gy az eszttikus virgoslda egyfajta sznyoghlknt is viselkedik. jabbnl jabb dsznvnyek tnnek fel, kprztatnak el, de a musktli szvs, elbb-utbb visszahdtja az erklyldt.
A kerti musktlikfelll, bokrosan elgaz szrak, leveleik brsonyosan szrsek, tbb-kevsb feltn barna, gyrs rajzolatokkal. A kznsges kerti musktli tvek bokrosan elgaz, pozsgsan vaskos hajtsak. A rajtuk lv mirigyszrkkel dsan bortott levelek a nyri szrazsgon s ers napfnyen kvl, mg az els kora szi fagyokat is jl trik. ltalban mg elviselik a mnusz 1-2 fokos lehlst is. A gmbs ernyvirgzatban nyl egyszer vagy telt virgok sznsklja a fehrtl, a rzsa- s lazacszn rnyalatain keresztl, a tzpirosig terjed. A kerti musktlikat erkly s virggyi kiltetsre hasznljukszrmazsuknak megfelelen valamennyi musktli napos, meleg helyet kvn, nyron a szabadban tarthatk. Az rvs level musktlit nem csak cserpben nevelhetjk, hanem kiltethetjk a kert talajba is. A nyri idszakban bsgesen ntzzk, s augusztus vgig hetenknt tpoldatozzuk a nvnyeket. Az elnylt virgokat s a hervadt leveleket rendszeresen tvoltsuk el. A lg hajts vagy tl magasra nv musktlikat fel kell ktzni, hogy szruk le ne trjn. Amennyiben tbb vig kvnjuk tartani a musktlikat, gy hvs (10-12 OC-os), levegs, de vilgos helyen, csaknem szrazon teleltesskket.Jl viselik a laktelepi laksok vilgos, m kiss hvs lpcshzait. Ha 10 fok krli hmrskleten troljuk, akkor havonta legalbb egyszer meg kell ntzni, de nem tl sok vzzel. A pusztul levelektl s hajtsrszektl is mindig meg kell tiszttani. A legbiztonsgosabb megolds a kznsges kerti musktli tvek esetben, ha legksbb az szi fagyok eltt, b gykrzettel s enyhn nyirkos flddel egytt kiemelve, megfelel mret cserpbe vagy faldba ltetjk. A hz kamrjban, pincben, garzsban vagy ms hasonl helyisgben, enyhn nyirkos homokba vagy fldbe "elvermelhetjk" a sikeres tteleltets remnyben. gy fagymentes s viszonylag szraz, de nem tl stt helyre kerljenek. Bizonytalanabb az tteleltets, ha a nvny gykrzetrl a rtapadt fldet is teljesen leszedjk. Azutn paprba vagy manyag fliba csomagoljuk, s zsineggel jl elktjk a gykrnyaknl. Ilyenkor az elindul rothads mellett, mg a kiszrads veszlye is fenyegeti. Ilyenkor tavasszal hiba vrjuk a ds virgzatbl ll tvek fejldst. A helyesen elteleltetett musktlik tavaszi virulsa gynyr ltvnyt nyjt szmunkra.
Afutmusktlik vagy borostynlevel musktlik elfekv, lecsng hajtsokat fejlesztenek igen divatos s kzkedvelt dsznvnyek. Leveleik hsosak, kopaszak, fnyes zldek, a borostynra emlkeztetnek. Hajtsai s szrai kszk, mrete 25-30 cm-tl msfl mterig terjedhet ritka kivteltl eltekintve arnylag vkonyak is, rendszerint srlkenyek, s knnyen trnek. Az erklyek ldiba ltetett nvnyek valsgos zuhatagszer virgzne csodlatos ltvnyt nyjt. A virgok egyszerek vagy flig teltek, sznskljuk a fehrtl a rzsasznen s a vrsn t a lilig terjed. Sajtos hajtsaik miatt felhasznlsuk szkebb kr, csaknem kizrlag erklyek vagy mpolnk beltetsre korltozdik. Oktber kzeptl vdett s vilgos helyen kell trolni. Fontos, hogy minl kevesebbet legyenek hborgatva telelsk sorn. A legjobb, ha az eredeti trolednykben s talajukban hagyjuk mindegyikket. gyeljnk, hogy vilgos, de fagymentes helyre helyezzk, ahol 5-8 -nl nincs melegebb csak ilyen krlmnyekkztt rzik jl magukat. Stt s meleg helyre tve meg sem rik a tavaszt. Az egszsges, ds hajtsokkal jl tteleltetett tveik, igazn gazdagon pompznak a tavasz bekszntvel. Az alpesi hzakrl megirigyelt tmtt lecsng virgdsz azonban csak akkor alakul ki, ha egy-egy szinten dupla sorban ltetik a palntt, s ez al 60-80 centis tvolsgra egy jabb dupla virgsor kerl. Ennek tartszerkezett eltakarja a fellrl lecsng nvny. Vagyis aki ilyet szeretne, hromszor annyi palntra van szksge, mint a felll vltozatbl. A futmusktlit ferdn kell ltetni, mert gy nem kell azrt nvekednie, hogy elrje az edny szlt. A musktlik a tarts fagyra rzkenyek, ezrt prilis vgn, mjus elejn ltethetk ki.Egyre tbb teleplsen ltni villanyoszlopokra rgztett futmusktlikat. Mit nekik tz nap, zaj, kipufoggz? Fradhatatlanul virtanak, akrcsak az erklyldban. Magunk is kszthetnk „musktli oszlopot”, ha erre megfelel llvnyzatot csinlunk. El akarjuk takarni a kerti sufnit? Nyolc-tz cserp futmusktli virgparavnt alkot!
Angol vagy nemes musktliknven ismertek nlunk. Ezek a fajtk leginkbb estl vdett vilgos helyekre alkalmasak, akr az erklyen, akr az ablak eltt, de hvs, vilgos s levegs helyisgekben is tarthatk. Tbbnyire egy hajtst kpeznek, leveleik nagyok, fogazott szlek, a virgok fehrek, rzsasznek, vrsek s foltosak, cirmosak vagy tbbnyire stt rajzolatak.A nemes musktlik valamivel melegebb krnyezetet szeretnek, s mrskelten nedves lazbb talajt ignyelnek, ezrt az ltet kzeghez keverjnk kevs lombfldet vagy homokot. Februr-mrciusban, amint megjelennek az j hajtsok, ismt melegebb helyre lltjuk a nvnyeket, kiss visszavgjuk, friss fldbe tltetjk, s kezdetben mrskelten, majd ksbb jra rendszeresen ntzzk ket.
Az egyb fajtk: hrom f csoport fajtin kvl szmos dl-afrikai faj is kaphat, amelyek nem a kismret s alig sznes virgaik, hanem illatos vagy sznes leveleik miatt kedveltek. Kzlk elssorban a kvetkezk emlthetk: a rzsa musktli (pelargonium radens), tovbb a P. odoratissimum s a P. crispum. gondozsi ignyeik a tbbi musktlihoz hasonlk. .A rzsa musktlibl s hibridjeibl gernium olajat, illetve rzsaolajat nyernek A felsorolt fajtacsoportokon kvl kedvelt cserepes dsznvnny vlt a citrommusktli(P. graveolens) s amolyhos musktli(P. tomentosum), amelyek a virgok ltvnyn tl, illatos levelekkel is kedveskednek. A mai vltozatai kztt ismertek a rzsa-, szerecsendi-, feny-, borsmenta-, alma-, narancs-, citromillatak.
Ignyeik, A helyvlaszts legfbb szempontja, hogy a musktlik szubtrpusi szrmazsuk miatt sok napfnyt s meleget ignyelnek. Ha meleg, napos helyen vannak, ahol legalbb 12 rn t, sti ket a nap virgzsuk folyamatos, klnben a virgzs cskken, vagy akr teljesen elmarad. A musktli akkor fejldik megfelelen, ha a j talajon s a rendszeres ntzsen tl, elegend leveg veszi krl, s sok napsts ri. Ms nvnyek kz zsfolva, vagy egymshoz kzel ltetve knnyebben megtelepszenek rajta a krtevk. Fnyszegny krlmnyek kztt pedig hajtsai megnylnak, s virgok helyett csupn levelek fejldnek. Talajignyk kielgthet, kzepesen kttt, agyagot tartalmaz humusszal s tpanyagban gazdag levegs fldkeverkkel. Az ltet fld legyen tpanyagban gazdag, engedje t knnyen a vizet! A trgyzs nagyban befolysolja a virgzsi kedvet. sszetett mtrgyt hasznljunk, amelyben foszfor, klium s nitrogn tallhat! Ezt vagy szrjuk a talajra, vagy keverjk az ntzvzhez. Tpanyagptlsuk szksges, hetente mtrgyaoldattal vagy folykony mtrgyval a csomagolanyagn feltntetett hasznlati utasts szerinti tmnysggel ntzzk. Ezek kzl is ajnlott a nagyobb foszfortartalm szerek hasznlata, mert azok nveli a virgzsi hajlamot. Ezen kvl beszerezhet specilis musktli trgya is.A musktli fld akkor kedvez igazn, ha legalbb az egyharmad rsze agyag. A napfny s a meleg mellett viszonylag kevs vz serkenti a virgkpzsket. A nvnyt krlvev hmrsklet fggvnyben hol bvebben, hol kevesebbet kell ntzni. A tlntzs ugyangy rt a musktlinak, mint a kiszrads. Mindig akkor locsoljuk meg, amikor a talaj fels rtege szraz s porhanys! Az elszradt virgokat rendszeresen (szrral egytt) szedjk le, ezltal ugyanis a ksbbi virgok szebben fejldnek. Az sem baj, ha egy kicsit kiszrad, ugyanis szrukban s hsos levelkben sok vizet tudnak tartalkolni. Tartednyknt praktikus a manyag vagy faanyag virglda, azonban jl rzik magukat cserpben, kednyben, kaspban s msfle fgg tartban is. Fontos, hogy a vlasztott tartednyen legyenek vzkivezet nylsok. Clszer cserpdarabokat fektetni az ednybe, a cserpdarabokra pedig egy j nedvszv, laza szvs textlit, gy a rongy megakadlyozza a fldbemosdst a cserepek kz s a vzelvezet nylsok eldugulst. polsuk a beltetsket kvet vatos bentzssel kezddjn. Ha ltetsk kzben virgjuk, bimbjuk vagy hajtsrszk letrt, ezeket maradktalanul el kell tvoltani, nehogy betegsgek kiindul helyv vljanak. Metszsk fontos: a hosszv vlt, elkorcsosult, alakjt eltorzt rszeket vissza kell vgni. Ezt szksg szerint tbbszr meg is kell ismtelni. Az ntzsk mindaddig nem szksges, amg a fldjk rezheten elg nyirkos. Amikor mr ntzst ignyelnek, akkor viszont bsgesen kapjanak vizet. Nagyon meleg, ersen napos nyri idben pedig szksgszer lehet a napi ktszeri ntzs: ha lehetsges, mindig kora este, alkonyatkor vagy reggel trtnjen, a prolgsi vesztesg miatt. Hvs bors, ess idben nem szksges napokig megntzni, mert a tarts nedvessg gykrrothadshoz vezethet. vjuk a musktlikat a nagy esktl, viszontagsgos idjrstl . A fagyra rzkenyek, st fagypont alatt teljesen elpusztulhatnak.
Gondozs: Laksunkban a legjobb hely szmra a dli fekvs ablak vagy erkly. Levelei jl brjk a szikrz napstst, m gykerei a nagy hsgre kifejezetten rzkenyek. Ennek orvoslsra a ldnak legalbb a napos falt fa vagy hungarocell-lemezzel burkoljuk be, a fldfelszn kregbortsval pedig megakadlyozhatjuk a virgfld id eltti kiszradst. A musktli szereti a vizet, de nem brja a tlntzst, s azt, ha pang vz van ednye aljn. Ezrt a ldt ki kell lyukasztani, s rdemes aljra kavicsot, getett agyaggolyt, vagy alaposan kimosott cserp-, tglatrmelket rakni. Hogy szp maradjon a musktli, folyamatosan polni kell. A mr hervadsnak indul virgokat, a szrat megfogva, gyengd lefel irnyul mozdulattal kell lepattintani a vastagabb szrrl. A tisztogats folyamatos virgzsra serkenti a nvnyt. Ha ez nem trtnik meg, azt hiszi, elg virgot hozott, s energiit a magkpzsre fordtja. (Vannak ntisztul vltozatok is, ezek fleg a futmusktliknl jelentenek knnyebbsget, ugyanis a balkon korltjn nem egyszer feladat a gyakran egy mteresre is tlnyl nvnyznrl eltvoltani a megszradt virgokat. Nagyon fontos, hogy megfelel tpus virgfldet vlasszunk a musktliknak: leginkbb a gazdag humusztartalm, 1/3 rszben agyagot is tartalmaz, finom morzss szerkezet fldet kedvelik. Azrt szksges agyagos talajba ltetni, mert ez jobban megkti a tpanyagot, valamint a vizet is jobban raktrozza. Az idelis fldkmhats 7,0-7,2 Ph kztti. A kertszeti rudkban vsrolhat balkonldba val, de vannak specilis musktli keverkek is. Ha ilyen nincs, akkor a "C" tpus, fldet keressk. Az ltets utn nhny hetet rdemes vrni, addig az j virgfldben elegend a tpanyag, s ennyi idt kell a gykereknek is hagyni, hogy tszjk a rendelkezskre ll teret. Ezutn mr jhet a tpoldat, amelynek kivlasztsakor arra kell figyelni, hogy a folyamatosan nvekv, vzignyes nvnynek fontossgi sorrendben foszforra, kliumra s nitrognre van szksge. .) A nvnyek a minl nagyobb tmeg fldet kedvelik. Egy folymteren bell tnl tbb tvet ne ltessnk. Fggtartba (25 centimteresbe) max. 3 t fut- vagy flfutmusktli szksges. Ha ms nvnyekkel akarjuk sszeltetni, fokozottan rvnyes a tl sr ltets tiltsa. Trsai lehetnek: fut-csng petnia, vasvirg s loblia. Ha mr tbb fajtnk is van, akkor viszont nem fogunk sszel egyszeren csak megvlni tlk, s tavasszal jakat vsrolni, hiszen egyes fajti, mint a menta illat (nem a virgokbl, hanem a levelekbl s szrakbl mozgatsra, drzslsre szabadul fel mentaillat) vagy tarka level vltozatok nehezen szerezhetk be.
Teleltets: Amint a szabadban a hmrsklet mr annyira alacsony lesz, hogy fl, a nvnyek megfagynak, ksztsk el ket a tlre. Vgjuk le a megmaradt virgokat, mg ki nem nylt bimbkat s a srlt, beteg vagy elsrgult leveleket. A nagyon felnyurgult vagy eltereblyesedett nvnyeket enyhn meg is kurtthatjuk, ez nem fog megrtani. A nvnyeknek a tli idszakban kevesebb fny jut, hiszen rvidebbek a nappalok a teleltets lnyege valjban abban ll, hogy a tbbi letkrlmnyt, mint pldul a krnyez hmrsklet, a leveg pratartalma s a talaj nedvessge ehhez igaztsuk. Ezutn a nvnyek cserepestl kerljenek egy fagymentes, de hvs, jl megvilgtott helyisgbe. Erre alkalmas egy beptett, ftetlen erkly, veranda, lpcshz vagy akr kt ablak kztti rsz. A megfelel megvilgts s hvs, 6-8 Celsius-fokos klma mellett elg havonta egyszer kevske vzzel megntzni a nvnyeket, gy nem fognak tovbb nvekedni s fejldni, lecskken az anyagcserjk, s pihensi idszakukat megfelelen fogjk tlteni. Ha helyhinyban szenvednk, vagy ha a nvnyek ki voltak ltetve a szabad fldbe, akkor kiszedhetjk ket, s kiss visszavgva a gykrzetket, beleltethetnk tbb tvet egy balkonldba, nagyobb virgednybe, nedves homokot vagy nedves tzeget hasznlva virgfld helyett.
Abban az esetben, ha nincs egy megfelelen hvs helyisg laksunkban, megprblkozhatunk a pincben vagy ms stt helyen val teleltetssel. Egy hideg, de nedves pincben annyira lellnak a nvny letfunkcii, hogy ntzsre egyltaln nem lesz szksg (a teljes fnyhiny s alig 3-4 Celsius-fokos hmrsklet mellett szinte lell a nvnyben az let). Ha megfelelen nedves a pince, akkor a cserpbl kiszedve a tveket, gykerket enyhn lerzogatva, becsomagolhatjuk ket jsgpaprba, s ldkba vagy polcokra elhelyezve is telelhetnek. Vgs soron nhny tvel prblkozhatunk a laksban is, fleg, ha van egy hidegebb szobnk vagy olyan ablakprknyunk, amely alatt vagy kzvetlen kzelben nincs fttest. A laksban telel nvnyeknek nagyon nehz a tli peridus, hiszen a laksban a tl sorn is szinte tavaszi meleg van, a leveg ltalban nagyon szraz, s a fny kevs. Ilyenkor a musktlik tovbb nvekszenek, de az j hajtsok spadtak, nyurgk, egszsgtelenek lesznek, s tavaszra rve az egsz nvny elveszti formjt s szpsgt. Mivel a fny, a pratartalom s a hmrsklet arnyban kell legyen egymssal, ezrt kaznhzban, ahol nagyon meleg s szraz a leveg, fny pedig alig, kevs eslynk van a sikerre, garzsban is csak akkor fog kitelelni a nvny, ha a hmrsklet csak pr fokkal van a fagypont fltt, s lland. A kerti musktlik knnyebben teleltethetk, gymond elnzbbek a krlmnyekkel, mg a futmusktliknak fontosabb, hogy jl megvilgtott helyen, verandban, vagy lpcshzban legyenek, nem pedig pincben. Az tteleltetett musktlik tlen rendszerint csak kevs fnyhez jutnak, ezrt tavaszra leveleik nagy rszt elvesztik, a megmaradtak pedig megsrgulnak. Az idkzben kifejldtt j hajtsok megnyurgulnak, vgeik kifehrednek, csak ritkn virgosak. A kerti vagy vs musktlik mg a szakszer tli trols utn is - ktegelve, gykrzetket paprba vagy manyag fliba csomagolva, fagymentes helyen tartva - teljesen lettelennek tnnek, valsggal sszeaszaldnak. Kiltetsk els lpse ezrt mindig tbb rs vzben ztats legyen. Ekkor vgjuk vissza kt-hrom szemre, s a fldet frisstsk rett komposzttal.(A visszametszsre azrt van szksg, hogy bokrosan fejldjn a nvny.)
Szaportsuk nyirkos homokba, szaport tzegbe, eldugvnyozssal, tavasszal vagy nyron trtnhet. Tavasszal, fejdugvnyokkal szaporthat, ehhez hat-tz centimter hossz, rett cscshajtsokat vgunk, amelyeken csupn kt-hrom levelet hagyunk meg. Egy napig szikkasztjuk, majd sok homokot tartalmaz sovnyabb kerti fldbe tzzk, s tmrtjk a talajt. Alaposan megntzzk, ksbb mr csak igny szerint, nehogy rothadsnak induljon a lgy szr. Nhny ht alatt a begykeresedett dugvnyokat ltessk t tpanyagban gazdag fldbe. Augusztusban, cserpben nevelt nvnyekrl vgjunk rett cscshajtsokat, mivel a kiltetett musktlik gyakran tl nedvds hajtsokat kpeznek, s a bellk ksztett dugvnyok tlen knnyen megrothadnak. A dugvnyok tzeg-homok keverkben knnyen meggykeresednek. Ezutn ltessk t azokat, s cspjk le a hajtscscsokat. A nyr vgn gykereztetett nvnyek erteljesebbek lesznek, mint a tavasziak.Az gy kapott fiatal egyedek tteleltetse sokkal biztonsgosabb, mint az idsebb egyedek. Tavasztl pedig ismt gynyrkdhetnk bennk az ablakok, erklyek s teraszok dszeknt. A borostynlevel, illetve a fut musktli levgott zmk, egszsges hajtsdarabjai is meggykereztethetk. A hosszabb hajtsokat cscsuktl legfeljebb kis arasznyi hosszra hagyjuk, ezek mg fel is darabolhatk kt-hrom zes rszre. Egy napos fonnyads utn dugvnyozzuk el, esetleg egyszeren csak lltsuk tiszta csapvzbe, ahol hrom-ngy ht alatt meggykeresedik, feltve, hogy nincs tl hvs vagy fnyszegny helyen.A futmusktli dugvnyok ttrt fal, rcsos kis manyag cserpben gykeresednek igazn jl. Ezt rostos tzeg s homok egyenl arny keverkvel, vagy kevs homokkal kevert, nem trgys kerti flddel clszer feltlteni. A meggykeresedett dugvnyok a rcscserppel egytt kerlhetnek kt mrettel nagyobb cserpbe, megfelel fldkeverkbe. A hzi kszts musktlifld legjobb kiindulsi alapja a fekete tzeg s a j kerti fld egyenl arny keverke. Ehhez laztknt egy tized arnyban homok vagy perlit keverhet, s literenknt fl deka tarts hats mtrgya is kerljn bele, jl elkeverve. A tlzott savassg Futorral, vagyis takarmnymsszel, literenknt kt-hrom grammnyi bekeversvel ellenslyozhat, a tl sok msz pedig savany kmhats rostos tzeggel (amilyen pl. kertszeti hansgi tzeg). Sokan a borostynlevel, ill. a futmusktlit a gykrnyaktl 5-6 cm-re visszavgjk, mondvn; gy jobban fejldik. Msok tapasztalata szerint - a kznsges vagy kerti musktlival szemben - a futmusktli akkor virgzik igazn dsan, ha az ids hajtsok csaknem egszt sikerl tteleltetni. A megkurttott musktlitveket legjobb kivenni a tartednykbl, hogy az abban lv fldet legalbb rszben ki tudjuk cserlni. A cserpben nevelteket viszont csak akkor rdemes tltetni friss fldbe, ha beltetskkor nem j fldet hasznltunk. Ellenkez esetben legfeljebb csak a fels - rendszerint mr cserepesedett, zld mohokkal ellepett - fldrtegket elegend lehntani, s helybe friss, tpds fldet vagy fldszerv rett trgyt terteni.
A megjtott musktli tvek minl vilgosabb, de ne ersen tz napos, meleg helyre kerljenek. A fokozatosan meleged idjrsban egyre bsgesebb szellzst kapjanak; legjobb kzvetlenl az ablak eltt vagy az ablakkzben elhelyezni ket. A dli ers naptl rnykolssal vdjk ket. Ha fldjk kiszradna, langyos vzzel addig ntzzk, amg teljesen t nem nyirkosodik. ntzsnl a levelek lehetleg maradjanak szrazon, a levelekre kerl vz ugyanis pusztulst idzhet el, akrcsak a cserpben meggylt vz is.
Krtevi:Vigyznunk kell a levltetvekkel, mert elg gyakoriak, viszont jl felismerhetek a levelek aljn vagy a hajtsokon. Miattuk az j levelek sszesodorva nnek, s vilgos szvsnyomokat hagynak maguk utn. Az ellenk hatkony rovarl s biolgiai szerek egymst kvet, tbbszri hasznlatval kzdhetk le.
|