Mért használjunk nedvesítő szert
Azt talán nem kell bizonygatnom, hogy permetezésnél mennyire fontos hogy a permetlé befedje, a növény minden részét. Gyakran tasztalhatjuk permetezéskor, hogy a permetszer egyszerűen legurul a levelekről, ebben nyújtanak segítséget a tapadásfokozó-nedvesítő szerek. Különösen a friss még viaszos levelek ágvégek esetében fontos a permet megtapadása, hiszen a betegségek és a kórokozók is itt jelentkeznek először. A nedvesítő hatására a permetszer filmréteghez hasonlóan fedi még a viaszos növényi részeket is, ezzel főleg az atka, rovar, és gombaölő kontakt szerek hatását fokozza. A finom eloszlásnak még plusz, kedvező hatása is van, a szer könnyebben rászárad a növényre, ezáltal az esőállósága is javul, ráadásul a leveleken a permetcseppek maradványai sem látszanak. Anyagilag is jobban járunk, hiszen kevesebb vegyszerrel is jobb hatásfokot érünk el. Sokéves tapasztalattal állítom, ha betartjuk a permetezés szabályait (nagy meleg tűző nap és előírt töménység keverhetőség) nem jelentenek nagyobb kockázatot a növényre mintha a sima vízzel permeteznénk. Annyira keveset kell a permetszerbe tenni (pár csepp) hogy a növény levelein nem jelenthet később sem problémát.
A permetlé így néz ki a levélen:
A nedvesítő hatására szétterül a csepp:
Biosol Káliszappan: nedvesítő-tapadásfokozó, valamint ökológiai termesztésben engedélyezett rovarölő szer, hatóanyag: 30% káliszappan. Felhasználható: növényvápolószerek, gomba- és rovarölő szerek tapadásfokozására, mert csökkenti a permetlé cseppek felületi feszültségét ezáltal a permetszer egyenletesen befedi még a viaszos, és friss leveleket, hajtásokat is. Magasabb dózisban, és rendszeres használata esetén, önmagában is jelentősen gyéríti a levél- és pajzstetvek, tripszek, takácsatkák egyedszámát. Dísznövényekben gomba- és rovarölő szerek tapadásfokozására 0,5-1,0 %-os koncentrációban (0,05-0,1 l/10 l permetlében) a növényvédő szerekkel együtt kijuttatva. Önmagában pedig, 1,0-2,5 %-os koncentrációban (0,1-0,25 l/10 l permetlében) használható az élő károsítók eltávolítására, és fizikai távoltartására is. Évszázados tapasztalat, hogy a káliszappanos permetlé hatékonyan gyéríti a már említett kártevőket. Ez a hatás mindenekelőtt a korai fejlődési alakokkal (tojás, lárva) szemben figyelhető meg. A káliszappan ugyanis a rovarkártevők kitinvázát védő viaszréteget is fellazítja, ezért azok érzékenyebbé válnak a rovarölő szerekkel szemben. Szobai, kerti dísznövények, lemosására 1 %-os oldattal, ruhával, szivaccsal, vagy más eszközzel pl. kézi porlasztóval kijuttatva is használható. Kézi porlasztó használata esetén ügyelni kell arra, hogy a levél fonáki részére, és a fás részekre, valamint más nehezen hozzáférhető helyekre is kerüljön áztatás szerűen permetléböl.
BIO – FILM Rovar- és gombaölő szeres kezeléseknél valamennyi kultúrában ajánlott 0,3 l/ha dózisban a permetléhez keverni, mert növeli a készítmények biológiai hatékonyságát és esőállóságát. Kontaktkészítmények és viaszos levelű növények esetében használata nélkülözhetetlen. Elősegíti az egyenletes növényvédő szer fedettséget, növekszik a készítmények hatékonysága.Rugalmas esőálló filmréteget képezve ráragasztja a permetlevet a növényre, tartós védelmet biztosít. A növényvédő szerek tökéletesebben keverednek, azonos hatóanyag-tartalmú cseppek képződnek, homogenizálja a permetcseppeket, kevesebb elszóródó, illetve a növényről lepergő apró csepp képződik, maximális mennyiségű permetlé marad a növényen
Nonit Hatóanyag-tartalom: 60% nátrium-dioktil-szulfoszukcinát. A permetlé felületi feszültségének csökkentésével segíti a növényvédőszer szétterülését. Felhasználható a permetezőszerek tapadó képességének fokozására 0,025%-os töménységben. Elsősorban gyümölcsösökben zöldség és dísznövény kulturákban nedvesíthető készítményekhez. Nem alkalmazható lúgos kémhatású permetlevekben (mészkénlé, bordóilé), Keverhetőség: célszerű keverési próbát végezni. Méregjelzés nélküli készítmény. A Nonit használata különösen eredményes viaszos levélzettel rendelkező kultúrákban.
Silwet L-77 Az idén megjelent új tapadásfokozó és felületi feszültségcsökkentő anyag, mely a Nonitnál hatékonyabb. A permetléfedettség mellett a hatóanyag bejutását is elősegíti a gázcserenyílásokon keresztül a sejtekbe.0,01-0,1 százalékban szinte mindenhez keverhető, de fontos, hogy pontosan adagoljuk, mert túladagolás esetén a permetlé egy része egyszerűen lefolyik a felületről.
Növényvédős szaktanácsadásból ollóztam: Vörösfenyőmet szeretném permetezni gyapjas tetű ellen. Ehhez Actarát ajánlottak és javasolták, hogy tapadás fokozó Nonitot is tegyek bele. Kérdésem, hogy ha Nonitot tartalmazó permettel permetezek más, nem tűlevelű dísznövényt lehet e baj belőle.
Válasz: Nem, ha nem kánikulában és erős napsütésben permetez, és a nem adagolja túl a Nonit-ot. Ajánlott töménység 0,03%, amit elég nehéz kis tételben bekeverni, mert 10 literhez csak 3 milliliter kell belőle. A Silwet L-77 annyiban jobb, hogy van 10 ml-s ampullás kiszerelésben, ami 20 liter permetléhez elegendő. A habzás elkerülése érdekében a tapadásfokozót a permetlébe mindig utoljára kell bekeverni.
Vissza a menüben
|