Nagyra nőtt terebélyes idős tövek megújítása
Gyakran kerülünk szembe azzal a problémával, hogy leanderünk akkorára nőtt már, nem tudjuk kezelni, elhelyezése főleg a téli elhelyezése nem megoldható. Ilyenkor két megoldást szoktak követni vagy megszabadulnak, tőle vagy kinn marad télire, ami nagy valószínűséggel fagyhalálhoz vezet. Pedig van más megoldás a megfiatalítás, amivel újra elfogadható méretűre alakíthatjuk leanderünk. Ehhez próbálok ötletet adni és a mevalósítást is mutatni .
Ajánlott módszerek: 1 A drasztikus visszavágás ami lehet akár tarra vágás is, durva visszavágását gyökérmetszéssel együtt végezzük,
(a lomb és a gyökérzet arányainak megtartása miatt).
2 Végezhetünk gyökérmetszést azért is, hogy a friss földnek helyet csináljunk (az arányokra itt is figyelnikell).
3 Tőosztásnál gyökérnyakba függőlegesen elvágjuk kettő vagy több daraba, itt is figyeljünk az ágakkal arányos gyökerek meglétére.
4 Bujtás és Légbujtás olyan módszer, amivel ág-ágak gyökereztetésével fiatalítjuk meg növényünket. Egy-egy ágat kiválasztunk a
(céljainknak megfelelőt) attól függően bokrot vagy fa alakot szeretnénk, meggyökereztetjük azonnal virágzó növényt kapunt.
a tövet pedig az előző 3 lehetőség szerint alakítjuk.
Gyökérmetszéshez fotók:
A leanderek és a gyökereik elég gyorsan növekednek, mivel mi cserépbe kényszerítettük sokszor kell nagyobb edénybe átültetni. Egyszer azonban elérjük a kezelhetőség
határát ekkor már csak úgy tudunk friss földet adni a növénynek ha gyökérmetszést csinálunk.A gyökérmetszésnél kivesszük az edényből a növényt és a
földlabdát 3-5 cm vastagsában körbe lefaragjuk,az alját ís ugyan így. Ezután a gyökerek végét kicsit kibontjuk, és friss földel pótoljuk a lefaragottföldet.
Tőosztáshoz fotók: A nagyra nőtt leanderünket az egész tő függőleges elvágásával is több kisebb növényre oszthatjuk. Elvágni lehet baltával ágvágófűrésszel
de láttam már motoros láncfürésszel is. Az arányokra figyeljünk a vágásnál, hogy nindegyik tövön maradjom megfelelő gyökérzet.
A légbújtáshoz pár fotó:
Nagyranőtt bokrot légbujtásokkal is feloszthatunk több növényre. Általában sajnáljuk a virágzó növényeket szétváni gyökereztetéshez, radásúl a nagyobb ágak nehezeben gyökeresednek.
Ezen segít a légbujtás, az elkészített "gyökereztető pólya" a növéyt nem zavarja a virágzásban, ha kifejlődtek a gyökerek levágjuk elültetjük, ha sikeresek voltunk az új növény tovább virágzik.
Egy növényről több ágat is gyökereztethetünk egyszerre a sikeres szaporításnak elég nagy az esélye. Minél alacsonyabbra tegyük a pólyát mert úgy gyorsabb a gyökeresedés.
Egy kis barkácsmunka az egész nem kell hozzá sokminden.
Egy átlátszó nylonzacskót húzunk a szárra alúl körbekötjük, a szárat körbehántjuk és bekenjük gyökereztető porral vagy géllel.
A zacskót fölhajtva megtöltjük beáztatott tőzeggel és fölül is bekötjük a gyorskötöző a leg egyszerűbb erre a célra.
Ezután egy takaró fóliát kötuk rá ne érje fény a gyökereket. Időnként meg kell nézni nehogy kiszáradjon a tőzeg.
Egy másik :
Kb egy hónapmúlva: Mikor elég gyökér fejlődött az önnálló léthez levágjuk az anyatőröl , és elültetjük. A kibontásnál igyázzunk
mert a friss gyökerek könnyen törnek és a "labda" szétesik.
Az új növényt rögzítsük karókkal, árnyékos és szélvédett helyre tegyük és gyakrabban öntözzük.
Egy magasranőtt ág gyökereztetése:
Idősebb leander visszavágása több lépésben:
Egy idős leander
Egy másik példa:
vissza a főoldalra
|