Magvetshez plusz

Lassan kezddik a leanderek magvetsi idszaka, pr gondolatot megosztank veletek a sikeres magoncnevelshez.
Az elz rszbe lertam a fontosabb tudnivalkat ezt kveten pr kezd leanderes krdezett olyan rszletekre, amire nem is gondoltam, mert szmomra, s gondolom a rgebb ta leanderezknek ezek egyrtelmek.
Alapveten kt mdszer terjedt el a vets technikjra. Az egyiknl vzbe szrjuk a magokat s rvidebb hosszabb ideig ztatjuk a msik mdszer mikor egybl a fldbe vagy az azt kivlt kzegbe szrjuk a magokat. Persze a vgn mindegyik mdszernl a fldbe kerlnek a magok, vagy a mr kikelt magoncok. Mindenki a sajt gyakorlatra eskszik rdemes vgiggondolni kinek mi tetszik jobban, s az se mindegy pr magrl vagy tbb szzrl van sz.
-
-Magokrol: A magok a virgbugkon egy botszer tokba fejldnek. A magtokok elszr zld vagy pirosas sznek, rs kzbe, egyre sttebb barna, szink lesz fokozatosan kiszradnak s maguktl flrepednek ha nem figyelnk r kiszrdnak. A tok mrete lehet pr cm s akr 15-20cm is, a kicsi tokban rendszerint letkptelen magok vannak. A magok kt rszbl llnak egy hlyagszer, ami a csirt tartalmazza, s egy szrkbl ll kis ejternyszer, ami a termszetbe a magok minl messzebb replst, s a vz tetejn maradst szolgljk. Sokan vetskor ezeket a szrket lecspik vagy levgjk, mert a gombk a szrk kztt gyakran megtelepednek. A hlyagszer csramag, ha nincs a magokon vagy beszradt, akkor a magok nem csrznak ki. A magok szne a fehrtl a srgn t egszen a vrsig terjed, a fajtktl is fgg, de mg azon bell is eltrhet, ahogyan a magok alakja s mrete is vltozhat . Nagyon pici magokat nehz kezelni, letbe tartani, a nagyobbakkal knnyebben boldogulunk. A leander magok nedvessg, s meleg (21-25 fok) hatsra kezdenek csrzni 8-14 nap alatt, bjnak ki a maghzbl, nha ez rosszul sikerl, mert rragad a maghz a sziklevelekre ilyenkor nem rt egy kis segitsg. A mr kikelt, s az elszradt letkptelen magtokokat egy csipesszel szedjk ki a magoncok kzl, mert azok nagyon hamar elkezdenek gombsodni.
-Fld fontos hogy minden edny, amit hasznlunk tiszta s vegyszermentes legyen. Ez az ltet kzegre is igaz, inkbb hasznljunk steril anyagokat perlit, kkuszrost fekete tzeg . Ha fldbe vetnk, akkor a palnta fldet javaslom, de hasznlhatjuk ezek brmilyen arny keverkt is. Mikor ksz a fldkeverk rostljuk, t egy nagyobb lyuk rostn ezzel a nagyobb hantokat fldaraboljuk homogn s levegs lesz a kzeg. Itt emltenm meg a palntadls az egy gombs betegsg, amit a sok vz s a sr vets s a fertztt fld okoz, s nem azonos azzal mikor a kis magoncok nem tudnak a kemny fldbe jl begykeresedni s eldlnek.
-A vz s vele szorosan sszefgg pra sok problma okozja lehet, lehetleg spricceljk a vetemnynket kis adagokba, ha nagyon nedves a fld betmrdik s nem kpesek kibjni a nvnykk. Ksbb a kikelt nvnyek pusztulst okozhatja a nagyon vizes krnyezet, hiszen a krokoz gombk ezt a krnyezetet szeretik. A msik vglet mikor kiszrad a fld, egy tltsz fliatakarssal a talajnedvessg s a pra is jl szablyozhat. Az ntzs cskkentsvel, s a takars levtelvel idnknt kicsit szikkaszuk ki a fldet, valamint a napoztatssal is gtolhatjuk a talajgombk elterjedst, s ezzel a mdszerrel fokozatosan hozzszoktatjuk a norml krnyezethez is a palntinkat.
-Hmrsklet: Nagyon fontos egyenletes 21-25 fok kell legalbb a csrzs elindtshoz, ha nincs, ennyi valszn el sem kezddik a csrzs. Vagy ha el is kezddik nagyon sokig tart, mg kibjnak, a magoncok, kzbe a talajgombk tnkretehetik az egsz vetemnynket. Sokan nem figyelnek erre s sikertelen lesz a vetemnyezsk.
-A fny: mg a magoncok ki nem bjnak a fldbl nem fontos, de ha mr kikeltek, akkor viszont fontos. ltalban ebbe az idszakba kevesebbet st a nap, vagyis a termszetes fny kevs ez a kikelt nvnyek megnylst okozza sokan ezt a fld tltgetsvel kompenzljk. Sajnos a megnylt nvnyek nagyon srlkenyek knnyen gombs betegsgek ldozatai lesznek.
-
Teljes napfny 10.760 lux
-
Reggeli napfny 10.760 lux
-
Vilgos szoba 3.500 lux
-
szakra nz ablak 2,000 lux
A fny estben nem csak az erssge fontos, hanem az idtartama is. A nvnyeinket lehetleg dli tjols ablakban helyezzk el, itt a legjobb a megvilgts, mind minsgben, mint mennyisgben s idtartamban is.
A fggny, a dupla hszigetel veg mind-mind cskkentik a fny mennyisgt. Az ablaktl egy mterre a bejv fny erssge mr a felre cskken, hrom mterre pedig mr csak annak tizede mrhet. Ezt a fnyhinyt nvnytermeszt lmpk hasznlatval javthatjuk, termszetes fnytl tvol, napi 10-15 rn t tartsuk bekapcsolva a lmpt, kiegszt fnyforrsknt elegend, ha csak pr rra kapcsoljuk be. A frissen csrzott magoncok s kigykerezett dugvnyoknl tltets eltt akr 20 ra megvilgts is hasznos lehet. A nvnyekhez minl kzelebb helyezzk el, de minimlisan 25-30 cm tvolsgot tartsunk, nehogy a levelek megperzseldjenek.
Amennyiben a nvnyeket mestersges fnyhasznlatval szeretnnk tartani, fokozatosan kell hozzszoktatnunk ehhez is ket. A nvnylmphoz szoktats ugyangy fontos, mint amikor tavasz vgn kitesszk a kertbe szobanvnyeinket. Ha elmarad a szoktats, s egybl a tz napra kerlnek, akkor knnyen megg a levelk. Ez nvnylmpa alkalmazsnl is megtrtnhet. Az indtshoz 15 perc megvilgts javasolt, kb. 100 cm tvolsgbl. Ksbb a megvilgts hossza is nvelhet, valamint a fnyforrs is fokozatosan kzelebb hozhat a nvnyekhez.
A nvnyek fotoszintzishez szksges hullmhossz: 435 s 735 nm kztt tallhat. A nvnyek fejldshez, nvekedshez vrs (660 nm) s tvoli vrs (735 nm) fny kell, a levlkpzdst pedig a kk (435 nm) fny segti. A 440 nm hullmhossz felels a nvnyek fny irnyban trtn mozgsrt.
Az sszetett igny miatt a nvnylmpa tbb klnbz szn LED-et egyttesen tartalmaznak ezeket hvjk teljes spektrum nvnylmpknak. LED-es nvnylmpa Otthoni hasznlatra a legjobb. Nagy fnyteljestmny, kis fogyaszts vilgts, mely kifejezetten a nvnyek szmra kszlt. Alkalmas laksokban, tlikertekben, kertszetekben a nvnyek fnyignynek kiszolglsra, ha a termszetes fny nem elegend. Hasznlata sorn akr 60-80%-os energia megtakarts is elrhet, htermelse is jval kisebb, mint a hagyomnyos izzk, a hagyomnyos E27 foglalatba becsavarhat, s akr 3 ngyzetmter is bevilgthat vele. lettartama elrheti az 50 000 rt. A nvnynevel LED-ek egyre nagyobb npszersgnek rvendenek.
Ne feledjk, hogy a nvnyek az extra megvilgts hatsra jobban fejldnek, ezrt vz s tpanyag elltsukra jobban oda kell figyelni.
Pr krds a vlaszok taln msoknak is hasznosak.
-rnl arrl, amikor perlitbe veted a magokat, szoktl gombalt, tpoldatot adni nekik a nvekedsk sorn? s mikortl szoktatod a szabad leveghz, naponta mennyi ideig, s hogy trtnik a ki(t)ltetsk a perlitbl?
A perlit tulajdonkppen a fldet helyettesti, teht mindent gy csinlok mintha fldbe vetettem volna. Gombalt is ugyan gy adok, mert a perlit az steril, de a magok nem. Eddig a kicsi magoncoknak nem szoktam tpot adni, de olvastam rla taln ki kne prblni. A nagyobb mr ldban lvket 2-3hetente tpozom.
tltetskor egy formra hajltott lemezt hasznlok, ami pont akkora, hogy oldalrl be tudom cssztatni, s egyben fldel (vagy perlittel) egytt ki tudom emelni a nvnyeket. A virgldt hromnegyedig megtltm, fldel, s ennek a tetejre csak rteszem a magoncokat s megntzm. Az egyves magoncok sztltets az gy trtnik, kintm a ldbl s megrzom a fldlabdt (ha nagyon sszetekeredtek, vzsugrral tmosom) aztn viszonylag knnyen szt lehet bontani a gykereket, nem knyesek, ha egy kt kisebb gykrdarab letrik nem problma.
A szabadleveghz szoktats a hmrsklettl fgg, ha j napos id van, akkor kicsit rnykosabb helyen prszor leveszem a takarst, aztn mindig hosszabban s naposabb helyet keresek persze ez nem ennyire kompliklt, mint ahogy lertam.
Ha megvrjuk a tavaszt a magok elvetsvel, akkor sok macertl megszabadulunk, viszont egy j tli szrakozsrl lemaradunk, virgzsnl pedig akr egy vet is veszthetnk.
Egyszer mdszer fots segtsggel :
Fajtnknt kln 3-6 napig vzbe znak a magok, fontos az egyenletes 23-25 fok ha zavaros cserlni kell a vzet.
A fldel tlttt ednykkre szrom, s elosztom a magokat s finoman porlasztva bentzm.

Flival kzvetlen a fld tetejn letakarom, mg nem jelennek meg a zld sziklevelek .

Pr nap mlva ha mr elkezdetek kikelni a magok, lazafldel vkonyan betakarom pp, hogy ne ltszanak ki a magok.

Vilgos helyre teszem s finoman spriccelve nyirkosan tartom (ne krgrsedjen meg a fld teteje), palntadls gombra figyeljnk.
Ha kevs fnyt kapnak ptvilgts is szksgeslehet, klnben megynylik a szruk.
Gyakran szellztesk a takars levtelvel, csak pp hogy nyirkos legyen a fldjk.

J ha idnknt szrt napot is kapnak, ersebbek lesznek s a fldet is ferttlenti .

Mikor mr nagyobbak kint a szabadba is vdett helyen is napozhatnak, fokozatossan szoktassuk hozz.

Ha 6-8 levelesek mr t lehet nagyobb ednybe tenni esetleg sztltetni egyesvel .

tltetshez a (fldlabda egybe kiemelshez) egy laptot fabrikltam :

Ilyenkor virgldkba teszem t fldlabdstol a magoncokat. Kvetkez tavaszig ebbe nevelem, utnna ltetem szt.

Sikeres vetemnyezst kvnok
vissza a foldalra
|