Levélsárgulás Levél hullás.

 

   
 
A levélsárgulás és azt követő levélhullás minden évben kiemelkedő téma, a leanderek levelei normál esetbe is elöregednek  nem úgy mint a lombhullatók ősszel egyszerre  hanem apránként, ezért pár lehulló levél természetes .  Egészen addig mig nem kell aggódni míg  tömegesen nem jelentkezik. 
Sokan a vas vagy egyéb tápanyag hiányának  következményének tartják, ettől kicsit összetettebb a probléma .  A hiánybetegségek többnyire csak halványítják, vagy sárgára színezik, esetleg torzítják a leveleket, attól függően milyen tápelem hiányzik. A tápozásról egy korábbi írásban már volt szó. Az általában javasolt vasgálic  vagy keserűsó csak részlegesen oldja meg a  problémát a bennük található  vasat vagy magnéziumot lassan és nehezen tudják a növények hasznosítani, a bennük található kén  savanyítja a talajt, és ezzel valamennyire segít  bizonyos tápelemek felvételében. Gyorsabb hatást kelátokat tartalmazó növénytápokkal érünk el beöntözéssel, vagy levelekre permetezéssel.  A tápelem hiány meghatározásánál fontos  figyelni, hogy a fiatal vagy az idősebb leveleken mutatkozik első sorba. Van tartós tápelem hiány amit konplex táppal vagy trágyázással orvosolhatunk, és van az időszakos tápelem hiány. Ami leginkább akkor lép fel ha a növényünk erőteljesen elkezd növekedni, vagy  virágozni . A legerősebben  akkor jelentkezik ha ezek együtt történnek,  ilyenkor  a gyökérzet nem tudja a talajból felvenni  a szükséges tápelemeket megfelelő mennyiségben, a növény a hiányt úgy oldja meg gyorsan , hogy a régebbi, beteg,  torz levelekből vonja ki a tápanyagot, és eldobja azokat, ha ez a jelenség nem tömegesen fordul elő akkor nem kell aggódni .  A probléma nagyobb ha tömegesen jelentkezik és a fiatal és egészséges leveleket is "feléli" a növény.   Figyeljünk oda a levelek, és ezzel együtt a növényünk kondíciójára (betegségek, tápanyag ellátás), ezzel nagymértékben megelőzhetjük, és csökkenthetjük a sárgulást és levélhullást is. A megelőzés mindig hatásosabb mint a kialakult sárgulás és levélhullás megállítása. Figyeljük a növényeinket, különösen az extrém időszakokba: sok eső (vegyük ki az alátéteket), nagy hőség ( napi többszöri öntözés) , erős napsugárzás (árnyékba tenni) Nem is gondolnánk, hogy az extrém meleg és extrém napsugárzás ellen úgy is védekeznek a növények csökkentik a párologtató felületüket vagyis a levelekből leszórnak valamenyit. A  környezet párásítása szűri a napot, és csökkenti a növény párologtatását. Így is sokat segíthetünk a növények alkalmazkodásán a környezetükhöz.
A táp adagolása tenyészidőszakba egyenletes legyen, de az intenzív növekedés, és az intenzív virágzás időszakában jobban oda kell rá figyelni gyakrabban kapjanak tápanygpótlást, de az nem jó megoldás, hogy nagyobb adagokba adjuk . Használjunk komplex tápokat, amik a mikroelemeket is tartalmazzák, ilyenkor az öntözővízbe oldott táp gyorsabb megoldás. Sokat segítenek a szabályozott tápanyag leadású műtrágyák, ezek akár 6 hónapig is megoldják az egyenletes tápanyagpótlást. Ha nagy adag műtrágyát adunk egyszerre, és még meleg időben is, a gyökér perzselés könnyen összejön, ami szintén levélhullást eredményez, és ez nem csak a műtrágyákra, hanem a talajba lévő szerves trágyákra is igaz. Tápozásra folyamatosan szükség van de nyáron inkább folyékony (vagy feloldott) tápot használjunk, jobban felhígítva mint általában, lehetőleg ne száraz, és meleg földre öntsük az oldatot minél jobban elosztva. Ugyanez érvényes a lombtrágyákra is, hígabban többször, és akkor használjuk ha nincs meleg . És ne felejtsük el ha a sok eső esett és kimosta a tápot a cserép földjéből pótolni kell.
Az öntözés, A víznek nem csak a tápanyag ellátásban, de párologtatásba is van szerepe, ezért nagy melegbe nagyon fontos az egyenletes vízellátás, ezért ilyenkor többször is kell öntözni. Ha teljesen kiszárad a föld a növény nem képes párologtatni, ezért védekezés képen csökkenti a párologtató felületet, vagyis leszór a levelekből. Egy későbbi öntözés már nem képes  helyrehozni , főleg ha a gyökér is kiszárad, megég. Sokan azt mondják a leander feje a napon a lába a vízbe legyen és szép lesz, ez csak korlátozottan igaz. Az öntözés után rövid ideig a tálba maradó víz nem káros. Nagyon fontos a leander nem vizipálma, ha sok vizet öntöttünk, vagy ha sokat esik az eső, vegyük ki az alátéteket mert a sokáig vízbe lévő növények gyökere befülled, főleg ha nagy meleg van és jó trágyás (tápos) a föld.  Az öntözésnél fontos a víz minősége, és nagyon fontos a hőmérséklete,  melegbe nagyon körültekitően öntözzünk, főleg  hideg vízzel, a gyökereket maradandóan károsítja ha a forró cserépre hideg vizet öntünk. Nagy melegbe még állott vízzel is csak késő este vagy korán reggel öntözünk, mert rengeteg sárga és hulló levelet eredményez. Az öntöző vízzel még  probléma lehet ha nagyon kemény (vízköves) esetleg szennyeződéseket tartalmaz, mert akadályozhatja a tápanyagok felvételét. Ha lehetőség van esővízzel öntözzünk.
Környezet, a leanderek jól bírják a napot és a meleget, de az extra forró levegőt, és erős napsugárzást ami mostanában a nyári időszakba van, azt már nehezen tolerálják. Gondoljunk bele a napon 40 fok se ritka, az edény és a föld amiben a növényünk van, rettenetesen fölmelegszik ami a gyökerek károsodását is okozhatja. Ezek a növények termőhelyükön szabadföldbe élnek, ami nyilvánvalóan más környezet mint az apró cserepek,  ezért próbáljuk védeni, a cserepeket árnyékba tenni, takarni, a kicsiket  nagyobb edénybe beletenni, vagy beásni is lehet. A nagyobb méretű cserépbe, vagy a szabadba kiültetett leanderek jobban tolerálják az időjárás okozta nyári szélsőségeket. Csak azokkal meg télen van gond, a becipeléssel, és az elpakolással, a kiültetettekel pedig ha télen jön a szélsőséges idő.
A levegő páratartalmát, a leander mediterrán növény, szüksége van a leveleinek is a nedvességre amit a levegő páratartalmából nyer ki, ha a környezetét is belocsoljuk sokat javítunk a levegő páratartalmán. Egy másik lehetőség a permetezőbe langyos vizet teszünk és ezzel nedvesítjük be a leveleket, még további segítség ha a vízbe egy kis lombtrágyát vagy bionövénytápot ( agró,biokal,humix stb) is teszünk ezzel javul a növény tápellátása nem kell azt levelekből kivonni .  Esetleg esőztető locsolással is jobb klímát biztosíthatunk növényeinknek, természetesen mikor a növény és a levegő is visszahűlt. Ezzel a módszerrel még a káros rovarokat is (atka, levéltetű stb.)távol tartjuk. Leandereinket ha lehet ne tegyük egy beton placcra, közel a házfalakhoz, inkább füves, vagy növényekkel benőtt területre.
Gombás vagy egyéb baktériumos betegségek (pl Xylella fastidiosa) miatt is lehet levélhullás, tehát ezt is ajánlott figyelni. A védekezéseknél a permetezésre meleg időben sokkal jobban oda kell figyelni, különösen a réz és kén tartalmú szerekre, könnyen leperzselhetjük a leveleket még javasolt töménységbe is. Erős napsütésben és 25fok felett nem tanácsos permetezni.
A körülmények mindenkinél másak, a leander fajták között is van ami jobban viseli az extrém körülményeket. Tapasztaljuk ki melyik növényünk hol érzi jól magát, hol virágzik szépen, és sok örömünk lesz bennük.

vissza a főoldalra

 


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak