Levlsrguls Levl hulls.
A levlsrguls s azt kvet levlhulls minden vben kiemelked tma, a leanderek levelei norml esetbe is elregednek nem gy mint a lombhullatk sszel egyszerre hanem aprnknt, ezrt pr lehull levl termszetes . Egszen addig mig nem kell aggdni mg tmegesen nem jelentkezik.
Sokan a vas vagy egyb tpanyag hinynak kvetkezmnynek tartjk, ettl kicsit sszetettebb a problma . A hinybetegsgek tbbnyire csak halvnytjk, vagy srgra sznezik, esetleg torztjk a leveleket, attl fggen milyen tpelem hinyzik. A tpozsrl egy korbbi rsban mr volt sz. Az ltalban javasolt vasglic vagy kesers csak rszlegesen oldja meg a problmt a bennk tallhat vasat vagy magnziumot lassan s nehezen tudjk a nvnyek hasznostani, a bennk tallhat kn savanytja a talajt, s ezzel valamennyire segt bizonyos tpelemek felvtelben. Gyorsabb hatst keltokat tartalmaz nvnytpokkal rnk el bentzssel, vagy levelekre permetezssel. A tpelem hiny meghatrozsnl fontos figyelni, hogy a fiatal vagy az idsebb leveleken mutatkozik els sorba. Van tarts tpelem hiny amit konplex tppal vagy trgyzssal orvosolhatunk, s van az idszakos tpelem hiny. Ami leginkbb akkor lp fel ha a nvnynk erteljesen elkezd nvekedni, vagy virgozni . A legersebben akkor jelentkezik ha ezek egytt trtnnek, ilyenkor a gykrzet nem tudja a talajbl felvenni a szksges tpelemeket megfelel mennyisgben, a nvny a hinyt gy oldja meg gyorsan , hogy a rgebbi, beteg, torz levelekbl vonja ki a tpanyagot, s eldobja azokat, ha ez a jelensg nem tmegesen fordul el akkor nem kell aggdni . A problma nagyobb ha tmegesen jelentkezik s a fiatal s egszsges leveleket is "felli" a nvny. Figyeljnk oda a levelek, s ezzel egytt a nvnynk kondcijra (betegsgek, tpanyag ellts), ezzel nagymrtkben megelzhetjk, s cskkenthetjk a srgulst s levlhullst is. A megelzs mindig hatsosabb mint a kialakult srguls s levlhulls meglltsa. Figyeljk a nvnyeinket, klnsen az extrm idszakokba: sok es (vegyk ki az altteket), nagy hsg ( napi tbbszri ntzs) , ers napsugrzs (rnykba tenni) Nem is gondolnnk, hogy az extrm meleg s extrm napsugrzs ellen gy is vdekeznek a nvnyek cskkentik a prologtat felletket vagyis a levelekbl leszrnak valamenyit. A krnyezet prstsa szri a napot, s cskkenti a nvny prologtatst. gy is sokat segthetnk a nvnyek alkalmazkodsn a krnyezetkhz.

A tp adagolsa tenyszidszakba egyenletes legyen, de az intenzv nvekeds, s az intenzv virgzs idszakban jobban oda kell r figyelni gyakrabban kapjanak tpanygptlst, de az nem j megolds, hogy nagyobb adagokba adjuk . Hasznljunk komplex tpokat, amik a mikroelemeket is tartalmazzk, ilyenkor az ntzvzbe oldott tp gyorsabb megolds. Sokat segtenek a szablyozott tpanyag leads mtrgyk, ezek akr 6 hnapig is megoldjk az egyenletes tpanyagptlst. Ha nagy adag mtrgyt adunk egyszerre, s mg meleg idben is, a gykr perzsels knnyen sszejn, ami szintn levlhullst eredmnyez, s ez nem csak a mtrgykra, hanem a talajba lv szerves trgykra is igaz. Tpozsra folyamatosan szksg van de nyron inkbb folykony (vagy feloldott) tpot hasznljunk, jobban felhgtva mint ltalban, lehetleg ne szraz, s meleg fldre ntsk az oldatot minl jobban elosztva. Ugyanez rvnyes a lombtrgykra is, hgabban tbbszr, s akkor hasznljuk ha nincs meleg . s ne felejtsk el ha a sok es esett s kimosta a tpot a cserp fldjbl ptolni kell.
Az ntzs, A vznek nem csak a tpanyag elltsban, de prologtatsba is van szerepe, ezrt nagy melegbe nagyon fontos az egyenletes vzellts, ezrt ilyenkor tbbszr is kell ntzni. Ha teljesen kiszrad a fld a nvny nem kpes prologtatni, ezrt vdekezs kpen cskkenti a prologtat felletet, vagyis leszr a levelekbl. Egy ksbbi ntzs mr nem kpes helyrehozni , fleg ha a gykr is kiszrad, megg. Sokan azt mondjk a leander feje a napon a lba a vzbe legyen s szp lesz, ez csak korltozottan igaz. Az ntzs utn rvid ideig a tlba marad vz nem kros. Nagyon fontos a leander nem viziplma, ha sok vizet ntttnk, vagy ha sokat esik az es, vegyk ki az altteket mert a sokig vzbe lv nvnyek gykere beflled, fleg ha nagy meleg van s j trgys (tpos) a fld. Az ntzsnl fontos a vz minsge, s nagyon fontos a hmrsklete, melegbe nagyon krltekiten ntzznk, fleg hideg vzzel, a gykereket maradandan krostja ha a forr cserpre hideg vizet ntnk. Nagy melegbe mg llott vzzel is csak ks este vagy korn reggel ntznk, mert rengeteg srga s hull levelet eredmnyez. Az ntz vzzel mg problma lehet ha nagyon kemny (vzkves) esetleg szennyezdseket tartalmaz, mert akadlyozhatja a tpanyagok felvtelt. Ha lehetsg van esvzzel ntzznk.
Krnyezet, a leanderek jl brjk a napot s a meleget, de az extra forr levegt, s ers napsugrzst ami mostanban a nyri idszakba van, azt mr nehezen tolerljk. Gondoljunk bele a napon 40 fok se ritka, az edny s a fld amiben a nvnynk van, rettenetesen flmelegszik ami a gykerek krosodst is okozhatja. Ezek a nvnyek termhelykn szabadfldbe lnek, ami nyilvnvalan ms krnyezet mint az apr cserepek, ezrt prbljuk vdeni, a cserepeket rnykba tenni, takarni, a kicsiket nagyobb ednybe beletenni, vagy besni is lehet. A nagyobb mret cserpbe, vagy a szabadba kiltetett leanderek jobban tolerljk az idjrs okozta nyri szlssgeket. Csak azokkal meg tlen van gond, a becipelssel, s az elpakolssal, a kiltetettekel pedig ha tlen jn a szlssges id.
A leveg pratartalmt, a leander mediterrn nvny, szksge van a leveleinek is a nedvessgre amit a leveg pratartalmbl nyer ki, ha a krnyezett is belocsoljuk sokat javtunk a leveg pratartalmn. Egy msik lehetsg a permetezbe langyos vizet tesznk s ezzel nedvestjk be a leveleket, mg tovbbi segtsg ha a vzbe egy kis lombtrgyt vagy bionvnytpot ( agr,biokal,humix stb) is tesznk ezzel javul a nvny tpelltsa nem kell azt levelekbl kivonni . Esetleg esztet locsolssal is jobb klmt biztosthatunk nvnyeinknek, termszetesen mikor a nvny s a leveg is visszahlt. Ezzel a mdszerrel mg a kros rovarokat is (atka, levltet stb.)tvol tartjuk. Leandereinket ha lehet ne tegyk egy beton placcra, kzel a hzfalakhoz, inkbb fves, vagy nvnyekkel bentt terletre.
Gombs vagy egyb baktriumos betegsgek (pl Xylella fastidiosa) miatt is lehet levlhulls, teht ezt is ajnlott figyelni. A vdekezseknl a permetezsre meleg idben sokkal jobban oda kell figyelni, klnsen a rz s kn tartalm szerekre, knnyen leperzselhetjk a leveleket mg javasolt tmnysgbe is. Ers napstsben s 25fok felett nem tancsos permetezni.
A krlmnyek mindenkinl msak, a leander fajtk kztt is van ami jobban viseli az extrm krlmnyeket. Tapasztaljuk ki melyik nvnynk hol rzi jl magt, hol virgzik szpen, s sok rmnk lesz bennk.

vissza a foldalra
|